Kuru Domatesli Cevizli Zeytin Salatası Tarifi

Zeytin Çekirdeği Yutmak Yararlı mı Zararlı mı?

Favorilerime
Ekle

Bereketin ve barışın simgesi zeytin ağaçlarının meyvesi, sabahların daha güzel olmasının sebebi, kahvaltıların olmazsa olmazı zeytinin kendisi kadar yemeklere lezzet katan zeytinyağının sağlığa faydaları say say bitmiyor. Ama bir konuda uzmanlar ikiye ayrılıyor: Zeytin çekirdeğini yutmak faydalı mı yoksa zararlı mı?

Uzmanların bir kısmı zeytin çekirdeğinin sindirilebildiğini ve insan sağlığına birçok önemli faydası olduğunu söylese de bazıları da zeytin çekirdeğinin mideyi yorduğunu ve ona aslında zarar verdiğini söylüyor.

Gelin, iki tarafı de dinleyelim ve kararı siz verin.

  • Zeytin çekirdeğinin faydaları nedir?

Siyah zeytin nasıl yapılır?

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinyağının en doğal meyve suyu olduğunu söylerken onu bardağa koyarak lıkır lıkır içebileceğimizi söylüyor, diğer yandan bazı uzmanlar normalde çıkarıp çöpe attığımız zeytin çekirdeğini de yememiz gerektiğini vurguluyor.

Dr. Fevzi Özgönül'e göre zeytin çekirdeğinin özellikle sindirim sistemine birçok faydası var. Mide problemlerinden kolestrole kadar birçok sağlık sorununa iyi geldiği söylenen zeytin çekirdeğinin faydalarını şu şekilde saymak mümkün:

  • Mide iç yüzeyini güçlendirerek mide yanmaları azaltıyor.
  • Bağırsağın güçlenmesini sağlayarak kabızlık problemine çözüm oluyor.
  • Kahvaltıda yutulan 1-2 zeytin çekirdeği, selülozu eriten enzim aktivasyonunu sağlayarak sindirim sistemini güçlendiriyor ve selüloz içeren birçok yiyeceğin sindirimini kolaylaştırıyor.
  • Ülser ve gastrit gibi mide problemlerine iyi geliyor.
  • Basur ve prostatı engelliyor.
  • Kanserojen hücre oluşumu riskini azaltıyor.
  • Kötü kolestrolü düşürüyor.

Peki zeytin çekirdeği bağırsakların tıkanmasına yol açmaz mı? Bu noktada Dr. Fevzi Özgönül şöyle cevap veriyor:

"Zeytin çekirdeğinin selülozik yapısını tamamıyla eriten enzimlerimiz ve mide asidimiz sayesinde zeytin çekirdeğini yuttuğunuzda korkmayın, bağırsaklarınız tıkanmaz, zeytin çekirdeğinin sivri uçları da size zarar vermez."

  • Zeytin çekirdeği yutmak zararlı mı?

Zeytin çekirdeğinin mideye ve sindirim sistemine faydalarını savunanların yanı sıra zeytin çekirdeği yutmanın zararlı olduğunu söyleyenlerin sayısı da çok. Bunun altında ise sofralık zeytinlerin işleme sırasında yapısının değiştiği ve iyileştirme etkisini kaybettiği görüşü yatıyor. Diğer bir deyişle piyasada satılan zeytinlerin çekirdekleri sağlığa fayda sağlamadığı gibi mideyi de yorarak ona zarar veriyor. Hatta apandisit gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Bu konuda araştırmacı Faruk Durukan şunları söylüyor:

"Halk arasında faydalı olarak bilinen, zeytin çekirdeklerinin yutulması konusu yanlış bilgidir. Zeytin çekirdeğinin yutulması son derece zararlıdır. Zeytin çekirdeği yutulduğunda vücuda hiçbir fayda sağlamayacağı gibi vücudu yorar. Çünkü insanların yuttuğu zeytin çekirdekleri, sofralık zeytinlerin çekirdekleridir. Bu zeytinler fermente olmuştur. Yani turşu olmuştur ve çekirdekteki embriyoda bulunan bütün faydaları bozulmuş oluyor" diyen Durukan araştırmaları sonucu ulaştığı verileri ise şöyle özetliyor:

"Zeytin çekirdeğinin dış kabuğunun içeriğinin selüloz ağırlıklı olduğu, sindirim sistemini zorladığı, işleme sırasında vücuda yararlı bir şey kalmadığını tespit ettik. Yaptığımız araştırmalarda, çekirdek içindeki zeytin ağacının embriyosu içindeki etken maddelerin HPLC analiz sonuçlarına göre, salamura işlemiyle fermente olduğu ve yapısının değiştiğini, iyileştirme etkisini kaybettiği tespit edilmiştir. Çiğ zeytin meyvesinden çekirdeği ayırıp, kırıp ve içi yenildiğinde etken maddelerin (Nüzhenid, tirasol ve hidroksitrasol) aktivitesini koruduğu HPLC analizlerimizde gözlenmiştir."

Siz yine de temkinli olma taraftarıysanız piyasada satılan öğütülmüş zeytin çekirdeği tozu gibi ürünlere şans verebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?