Size Her Akşam Bir Bardak Havuç Suyu İçirtecek 9 Şaşırtıcı Neden

Favorilerime
Ekle

Maydanoz, kimyon, kereviz, kişniş gibi maydanozgiller familyasında yer alan havuç hemen her mevsim rahatlıkla bulunabilen bir sebze olduğu için çok şanslıyız. Havuç denince akla ilk olarak içerdiği bolca A vitamini ve göz sağlığına faydaları gelse de aslında havucun ve havuçtan sıkılarak elde edilen havuç suyunun sağlığımıza sandığınızdan çok faydası var.

Tariflerin içinde pişmiş olarak kullandığımız, salatalara dahil etmekten keyif aldığımız havuç yeri geliyor lezzetiyle şaşırtan, kansere bile çare olan bir doğal mucizeye dönüşüyor. Bunun yolu ise her gün bir bardak havuç suyu içmekten geçiyor.

Peki neden her gün havuç suyu içmelisiniz? Yaklaşın, tek tek sıralıyoruz.

Havuç suyunun faydaları: Havuç suyu neye iyi gelir?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'na göre 3 ay boyunca her gün akşam yemeğinden 2 saat sonra taze sıkılmış 1 bardak havuç suyu içmenizin sağlığınıza büyük faydaları var. Bu arada havuç suyu içtikten sonra üzerine başka bir şey yemeniz, içmeniz tavsiye edilmiyor; diğer bir deyişle havuç suyu günü sonlandırmadan önce midenize giren son şey olmalı.

Peki havuç suyu size ne gibi faydalar sağlıyor tek tek sayalım.

Kansere kalkan oluyor, özellikle meme, prostat ve kolon kanseriyle savaşıyor

İçerdiği bol miktarda A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyor, yaşlılık sebebiyle ortaya çıkan göz hastalıklarının ve kataraktın önüne geçiyor

Mide ve yemek borusundaki yanma hissini engelliyor; sindirim sistemini rahatlatıyor

Kanın vücuttaki dolaşımını hızlandırıyor, damar tıkanıklığının önüne geçmeye yardımcı oluyor, kalp sağlığına fayda sağlıyor

Erkeklerde iktidarsızlığa çözüm oluyor

Beyin sağlığına iyi gelerek zarar görmüş hücreleri onarıyor; unutkanlığa, bunamaya, Alzheimer'a çare oluyor

Karaciğeri ve kolonu temizleyerek vücudu toksinlerden arındırıyor

havuc-suyunun-faydalari8

İçerdiği bol miktardaki potasyum sayesinde cildi nemlendiriyor, lekeleri yok ediyor ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlıyor

Bebek bekleyen anne adaylarının amniyon sıvısını (bebeği rahimde saran sıvı) artırarak bebeğin gelişimine olumlu katkıda bulunuyor

Not: Havuç suyunu şeker hastalarının içmesi tavsiye edilmediğini ilk olarak belirtelim. Bunun haricinde düzenli olarak havuç suyu tüketmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın der; birine iyi gelen bir şeyin başka birinde kötü etkiler yaratabileceğini yeniden hatırlatırız.

Vitaminlerini kaybetmeden havuç suyu nasıl hazırlanır?

thenourishinggourmet

thenourishinggourmet

Bir su bardağı kadar havuç suyu hazırlamak için boyuna göre 4 ya da 5 havuç gerekiyor. Soyduğunuz bu havuçları ikişer santimlik parçalara ayırarak blenderda ezin. Püre haline gelene kadar bu işlemi tekrarlayın, kıvam alması için az miktarda su da ekleyebilirsiniz.

Ardından daha önceden kaynatmış olduğunuz bir bardak kadar suya bu püre haline gelmiş karışımı ekleyin, her yere eşit dağılana kadar iyice karıştırın. İşte bu kadar basit! Şifa olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?