Yılbaşı Masası Süslemesi

Yeni Yılı Sevdiklerini Evinde Ağırlayarak Karşılamak İsteyenlere: Yılbaşı Masası Nasıl Hazırlanır?

Favorilerime
Ekle

Yılbaşı gecesini evde sevdiklerinizle geçirmeyi planlıyorsanız, şimdiden yılbaşı menünüzü oluşturup dostlarınızı o akşam eve davet ettiyseniz akıllarda geriye tek bir soru kalıyor: Yılbaşı masası nasıl hazırlanır?

Zira yılbaşı gecesi kurulan masalar normalden biraz daha şık, biraz daha özenli oluyor. Size ve misafirlerinize en az yemekler kadar keyif verecek bir yılbaşı masası kurmanın da birkaç püf noktası var.

Gelin, hep beraber nefis bir yılbaşı masası hazırlayalım.

İçindekiler

  • Yılbaşı masası düzeni nasıl olmalı?

Yılbaşı Masası Düzeni

Yılbaşı sofrası kuşkusuz çeşidi bol, yiyeceklerin sayısının normalden daha fazla olduğu bir sofra. Dolayısıyla masanın üzerindeki servis ve tabakların sayısı da çok. Peki bunları nasıl yerleştirmeli?

Çeşidin fazlalığına rağmen ilk önceliğiniz tüm misafirlerin sofradaki her yiyeceğe ulaşabilmesi olmalı.

Her misafir için masaya bir yemek tabağı, servis tabağı, salata tabağı koymayı unutmayın ancak bunların çok bitişik olmamasına dikkat edin. Aralarındaki mesafeyi doğru ayarlayın ki yemek yerken kimsenin kolu, eli birbirine çarpıp gecenin keyfini kaçırmasın.

Çatal-kaşık-bıçak nasıl duracak, bardaklar nasıl dizilecek diyorsanız şu içeriğimize göz atabilirsiniz: Masa Düzeni Nasıl Kurulur?

  • Yılbaşı masası süslemesi nasıl olmalı?

Yılbaşı Masası Süslemesi

İş sadece nefis yemeklerle, tabak-çatal düzeniyle bitmiyor. Her seferinden biraz daha özel olması gereken yılbaşı masasına süslemelerle ufak dokunuşlar katmak gerekiyor.

Örneğin, yılbaşıyla özdeşleşmiş mümkünse kırmızı-yeşil mumlar ve şamdanlardan yardım alabilir, masa ortasına şık bir çiçek yerleştirebilirsiniz. Peçeteleri de sofranıza uygun renklerde seçmeye dikkat edin. Masa yeterince kalabalık olduğu için diğer süslemeleri masanın bulunduğu odaya yaymayı tercih etmelisiniz.

Mesela yılbaşı ağacı, yılbaşı çanları, yılbaşı çiçeği kokina, kozalaklar ve çeşitli ışıklarla odaya yılbaşı gecesi ruhu katmanız mümkün.

  • Ev yapımı yılbaşı süslemeleri nasıl yapılır?

Yılbaşı Süslemesi

"Ben yılbaşı süslerimi kendim yapmak istiyorum" diyorsanız, misafirlerinizi birbirinden nefis yemeklerinizle olduğu kadar ev yapımı süslerle de şaşırtmak istiyorsanız o da mümkün. Üstelik bunları dışarıda satılan süslerden çok daha uygun fiyata hazırlayabilirsiniz.

Örneğin kokina taneleri ve mumlarla sofranıza kırmızıyı taşıyabilir, kış meyvelerini şık bir servis tabağı içinde sunabilir, ortalarına mum koyarak hafif bir turunçgil kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da sofranın ortasına meyvelerle hazırladığınız minnoş bir yeni yıl ağacı kondurabilirsiniz.

  • Yılbaşı masasında nasıl yemekler olmalı?

yilbasi-sofrasi-nasil-olmali

Sevdiklerinizle tıka basa yiyip ağız dolusu güleceğiniz bir gece aslında yılbaşı. Dolayısıyla uzun uzun oturulan, sohbeti koyu bu sofralardaki tarif seçimleri de pek önemli.

Hindisiz yılbaşı olmaz da diyebilir ya da hindisiz farklı menüler de deneyebilirsiniz. Biz size ilham vermesi için şöyle bir sofra hazırladık bile: Tüm Sevdiklerinizle Birlikte Aynı Masada Olun Diye: Yemek.com Özel Yılbaşı Sofrası

Nefis bir sene olsun. Mutlu yıllar!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?