https://yemek.com/tarif/sodali-pisi/ | Sodalı Pişi Tarifi

İçmekle Kalmayın: Soda Hamur İşlerinde ve Yemeklerde Neden Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Puf puf kabaran poğaçalar, tam kıvamda, yumuşacık kıvamlı kekler, kurabiyeler ve daha niceleri... Tüm bu tarifler kalorisiz olsa her gün afiyetle yenecek kadar nefisler. Biraz vicdan azabı yaratsa da hamur işi mutfağımızın yine de vazgeçilmezlerinden. Bu tariflerin lezzetine lezzet katan, kıvamlarını güzelleştiren gizli kahramanları da var. Bu gizli kahramanlardan başlıcalarından biri ise soda! İçtiğimizde midemizi rahatlatıyor olmasının yanında, hamur işleri ve yemeklerde oldukça büyük rol oynuyor.

Kekiniz kocaman kabarsın, uzun süre taze kalsın istiyorsanız, ''Poğaçalarım yiyen herkesi kendine hayran bıraksın'' diyorsanız, kızartmaların da pişerken yağ çekmemesini alın sodaları elinize. Mutlaka bu tariflerde anlatacağımız şekilde kullanın. Hadi başlayalım.

Hamur işlerinde soda kullanmak ne işe yarar?

puf-pogaca-7

İlk konumuz çay saatlerimizin ya da sabah kahvaltılarının en sevilen lezzetlerinden olan poğaçalar ve börekler. Poğaça yapmak için hamurunun içerisinde kullanılan malzemeler, ısıları ve mayalanma süresi oldukça büyük önem taşıyor. Poğaçaların içerisine giren soda, hamurun kocaman bir şekilde kabarmasına yardımıc oluyor. Mayalanırken hamurunuzun iki - üç katına çıktığını görürseniz sebebi sodadır diyebiliriz. Bunun yanında poğaça hamurunun içine konan soda yumuşacık bir şekilde pişmesini de sağlıyor.

Pişilerin ne büyük problemlerinin başında ise çok fazla yağ çekiyor oluşu ve kabarmıyor oluşu geliyor. Pişilerin kızarırken sönmemesi için hamuruna soda koymak önemli püf noktalarından biri. Bu sayede tam kıvamında pişiler yapabilirsiniz.

Sodalı Zebra Kek Tarifi

Sodalı Zebra Kek Tarifi

Kek harçlarınızın içerisine 1 su bardağı kadar soda koyun. Gerisini de fırına bırakın. Ortaya kabarmalara doyamayan, kabına sığmayan, dokusu hayranlık uyandıran şahane kekler çıksın. ''Keklerim bir türlü kabarmıyor diyen herkese önerimiz, mutlaka içinde soda kullanmaları. Özellikle kabartma tozuyla ya da karbonatla birleştiğinde keklerin kabarmasına etki sağlıyor sodalar.

Hazır yufkadan bir börek hazırladığınız da tadının ev yapımı börekler kadar lezzetli olmasını istiyorsanız mutlaka sütlü, sodalı bir sos hazırlayın ve yufkalarınıza sürün. Bu şekilde hem çıtır çıtır olacaklar hem de güzelce kabaracaklar. Onun dışında yağda kızartılan böreklerin hamuruna da soda ilave etmenizi öneririz.

Yemek tariflerinde soda kullanmak ne işe yarar?

Sodalı Kabak Kızartması Tarifi

Sodalı Kabak Kızartması Tarifi

Gelelim yemeklere. Soda yemeklerde de kullanılan bir malzeme. Özellikle kızartma yemeklerinizin çıtır çıtır olmasını istiyorsanız mutlaka batırdığınız harca soda ilave etmenizi öneririz. Bu şekilde dışları nar gibi kızarıyor ve yağ çekmiyorlar. Mücverden köfteye, kabak kızartmasından tavuğa kadar birçok tarifte kullanabilirsiniz sodayı.

Kırmızı et marinasyonlarından da kullanabilirsiniz. Marinesine soda ilave ettiğiniz etleri en fazla 12 saat içerisinde pişirmenizi öneririz. Sodanın meziyetlerini dinlediniz. Şimdi sıra onu onlarca tarifte deneme vakti!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?