MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Orucu Bozup Bozmadığı Maalesef Bu Yıl da Merak Edilen 10 Soru

2017 yılına geldik, hala orucu neyin bozup bozmayacağına dair aynı sorular soruluyor, aynı televizyon programlarında aynı günlük durumlar, tekrar tekrar ele alınıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı bile tek tek cevaplamaktan yorulmuş olacak ki kitap genişliğinde bir bilgilendirme bülteni yayımlamış bu konularda.

Artık kalıcı olarak öğrenmek lazım bunları. Çok zor değil, inanın.

Not: Orucun bozup bozulmayacağı ile ilgili bilgilerin tamamı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Oruç Sıkça Sorulanlar adlı bilgilendirmeden alınmıştır.

Susuz olarak hap yutmak orucu bozar mı?

Evet, bozar. Gıda da olsa ilaç da olsa midenize doğru yol alan bir madde, susuz da tüketseniz orucunuzu bozar. Bu yüzden eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa ya da düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekiyorsa oruç tutmanızla ilgili olarak doktorunuza başvurmalısınız. Sağlık önemli, şakaya, ihmale gelmez.

Kusmak orucu bozar mı?

kusmak orucu bozar mı

kusmak orucu bozar mı

Duruma göre değişir. Kendiliğinden, istemeyerek gerçekleşen kusma eylemiyle oruç bozulmuyor ancak kendinizi zorla kusturmaya çalışırsanız bu durum orucunuzun bozulmasına neden oluyor.

Her sene sorulan bu sorunun ayrıntılı cevabını daha önce de anlattığımız Kusmak Orucu Bozar Mı? yazımızda bulabilirsiniz.

Kan aldırmak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Küçüklüğümüzden beri basit bir şekilde öğretilen "Oruçluyken vücuttan çıkanlar değil, sadece vücuda girenler orucu bozar." sözü burada tam anlamıyla geçerli. Kan aldırmak dediğimiz işlemde de vücudunuzdan kan çıkacağı için orucunuza zeval gelmez.

İğne korkusu da bir yere kadar. Gerekliyse o kan verilmeli. Bu kadar.

Merhem ya da krem sürmek veya ilaçlı bant kullanmak orucu bozar m›?

Hayır, bozmaz. Yine bir hayır cevabı geldi, çünkü merhem, krem ya da ilaçlı bantlar derideki gözeneklerin içinden girer sadece. Üstelik bu da oldukça yavaş bir şekilde gerçekleşir. Dolayısıyla ister hastalıklarınız ister bakımınız için gönül rahatlığıyla krem ve merhem gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Hem sizce de biraz zorlamıyor musunuz bu "O da orucu bozar, şu da." olayını?

Oruçluyken dişleri tedavi ettirmek orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Oruçluyken morfinli ya da morfinsiz olarak dişleri tedavi ettirmek ya da diş çektirmek orucu bozmaz. Burada sadece kan ya da ağzınıza uygulanan maddeleri yutmamanız önemli.

Yani orucunuzu bahane ederek tıpkı yukarıdaki gibi "Yok canım, almayayım ben, oruçluyum." dediğinizde aslında diş hekiminiz neden böyle yaptığınızı fark ediyor arkadaşlar. Diş hekimlerinin koltuklarına oturmanın gerginliğini hepimiz yaşadık ama kandırmayalım şimdi birbirimizi. Sağlık önemli sonuçta, ihmale gelmez.

Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Oruçlu olduğunuzu unutup bir şeyler yiyip içtiyseniz hemen paniklemeyin, sakince ağzınızı temizleyin.

"Aman nasıl olsa yedim, bozulmuştur." diye düşünür ve yemeye devam ederseniz ona yapacak bir şey yok tabii. Yazık olur o ana kadar tuttuğunuz oruca.

Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Ağızdan su yutulmadıkça ya da burundan su girmedikçe oruçluyken banyo yapılabilir.

Ramazan yaza denk geliyor arkadaşlar, banyo yapmak lazım yani. Etrafınızdakilere kötü kokular yaymamak da önemli sonuçta. Biraz dikkatle orucunuz da bozulmaz hem, biz demiyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığı söylüyor.

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Diş macunu ya da suyu boğazınızın derinliklerine kaçırmadığınız sürece hiçbir sıkıntısı yok diş fırçalamanın.

Hijyen de önemli sonuçta. Siz yine de isterseniz sahurda ve iftardan sonra fırçalayın tabii, garanti olsun. Ama gün içinde oruçluyken de fırçalarsanız içiniz rahat olsun. Sorun yok, kesin bilgi.

Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilebilir mi?

Hayır, yenmez. İmsak vakti, tan yerinin ağarmasıyla başlıyor ve o, başladıktan sonra yemek yemeye, su içmeye son vermek gerekiyor.

Her şeyi son dakikada yapmayı seven bir millet olarak sahurda ezan süresiyle çakallık yapmaya çalışabilirsiniz, yapmayın. Kıtlıktan çıkmış, yemek yarışmasına katılmış gibi bir dakika içinde ağzınıza daha çok şey tıkıştırmak yerine vakitlice kalkıp sahurunuzu ağız tadıyla yapın. Hem zaten sağlıklısı da o.

Göz ya da burun damlası kullanmak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Göz ya da burun damlasını doktorunuzun tavsiye ettiği dozda kullandığınızda orucunuzu bozmuyor. Çünkü bu doz, damlanın burun ve göz çevresinden daha içlere gidemeyeceği kadar az.

Siz, normal zamanda bile damla kullanmayı sevmiyor ya da bu durumdan korkuyorsanız o başka. "Orucum bozulmasın diye kullanmadım." diyerek o damladan kaçamazsınız ama, bizden söylemesi.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?