magnezyum-iceren-besinler-shutter-1

Ağrılardan Kurtulmanın Bir Yolu da Onlarda Saklı: Magnezyum İçeren 10 Nefis Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden olan magnezyum, eksikliğinde enerji düşüklüğünden tutun da el, ayak, kol ve bacaklarda uyuşukluğa, kramplara dek varan ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Tam da bu yüzden vücudumuza yeterli miktarlarda magnezyum girişi olması büyük önem taşıyor.

Magnezyum eksikliği yaşamamak içinse magmezyum bakımından zengin yiyecekleri beslenme programımıza daha çok dahil etmemiz gerekiyor tabii. İşte bu noktada karşımıza hemen "Magnezyum nelerde var?", "Magnezyum içeren besinler hangileri?" gibi sorular çıkıyor.

Gelin hep birlikte magnezyum içeren besinler ile tanışalım şimdi!

Unutmadan, "Acaba benim vücudumun magnezyuma ihtiyacı var mıdır?" diye düşünenler en yakın zamanda doktorlarına danışıp gerekli ölçümleri yaptırmayı ihmal etmemeli ve şurada bahsi geçen magnezyum eksikliği belirtilerine mutlaka göz atmalı: Magnezyum Eksikliğiniz Olup Olmadığını Anlamanızı Sağlayacak 9 Önemli İpucu

Magnezyum içeren besinler hangileridir?

magnezyum-iceren-besinler-shutter-2

Sebzelerden kuru yemişlere, aslında gün içinde tüketebileceğiniz birçok yiyecek magnezyum bakımından zengin besinler arasında yer alıyor. Onları ölçülü ve düzenli bir şekilde tüketmek ise büyük önem taşıyor. Yalnız dikkat, aşağıdaki besinlerden alerjiniz olanlar varsa asla tüketmemeli, magnezyum eksikliğiniz varsa doktorunuza danışmalı, kendi kendinize bu yiyecekleri tedavi edici olarak kullanmamalı ve tabii ki doktorunuzun uygun gördüğü takviyeleri almalısınız diyelim ve sizi magnezyum içeren besinler ile baş başa bırakalım:

  • Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak ve pazı başta olmak üzere koyu yeşil yapraklı sebzeler magnezyum bakımından zengin yiyeceklerin başında geliyor. Bu besinlerden destek almak içinse onları olabildiğince doğal halleriyle tüketmeniz önem taşıyor. Bu yüzden ıspanak ve pazı gibi yeşillikleri tüketmek için onların yemeklerini yapmak yerine onları taze halleriyle bir salataya dönüştürebilir, bu şekilde tüketebilirsiniz.

  • Bitter çikolata

Çikolataların en sağlıklısı olarak anılan bitter çikolata da magnezyum konusunda vücudumuza destek olan isimlerden. Üstelik tahmin edebileceğinizden çok daha fazla. Bu yüzden kakao oranı %60 ya da üzeri bitter çikolataları tercih edebilir, sağlığınızı etkileyecek aksi bir durum olmadığı ve doktorunuz önerdiği sürece düzenli olarak bitter çikolata tüketebilirsiniz. Ölçüyü kaçırmamak şartıyla tabii.

magnezyum-kuruyemis-shutter-3

  • Kuru yemişler

Badem, ceviz ve kaju başta olmak üzere kuru yemişler de magnezyum bakımından zengin yiyecekler arasında yerini alıyor. Yalnız dikkat, magnezyum ihtiyacını karşılamak için aşırı miktarda kavrulmuş ve/veya baharatlanmış kuru yemişler yemek yarardan çok zarar getirebilir. Bu sebeple kuru yemiş yerken mutlaka olabildiğince doğal, işlem görmemiş, tuzlanmamış olanları tercih etmeye ve günde bir avuçtan fazla tüketmemeye özen gösterin.

  • Baklagiller

Sıra geldi baklagillere... Kuru fasulyeden mercimeğe, mutfağımızda sıkça yer verdiğimiz kuru baklagilleri de vücudunuzun magnezyum ihtiyacını karşılamak için bir destekçi olarak kullanabilirsiniz.

  • Avokado

Kabul, kendisi ülkemizde pek sevilen bir isim değil, onu seven çok seviyor, sevmeyen ise hiç sevmiyor. Ama işin içine magnezyum eksikliğini kapatmak girince avokado da vücudumuza destek olmak için bekleyen isimler arasında yerini alıyor. Üstelik kendisi sadece bu özelliğiyle değil, uzun süre tok tutması, içeriğindeki besin lifi ve diğer değerli mineral ve vitaminlerle de sağlıklı beslenmek isteyenlerin mutlaka destek alması gereken isimlerden.

  • Muz

Doğal bir potasyum kaynağı olarak gördüğümüz ve bildiğimiz muz, sadece potasyum değil, magnezyum açısından da oldukça zengin besinlerden. "Magnezyum nelerde var" diye düşünenleri belki de en çok mutlu edecek isimlerden. Zira kendisini hiçbir işleme tabii tutmadan, sadece alıp yemeniz yeterli. Mis.

magnezyum-iceren-besinler-shutter-1

  • Yulaf

Sağlıklı beslenenler, diyet yapanlar onu zengin besin lifi sebebiyle çokça tercih ediyor, uzun süre tok tutması da kalpleri fethediyor. Şimdi ise yulafı sevmek için bir sebebimiz daha var: Yulaf da magnezyum içeren besinler arasında yerini üst sıralarda alıyor.

  • Domates

Mevsimi gelince mutlaka değerlendirmeniz gereken isimleri de sıralamadan geçmeyelim. Yaz gelip de şöyle sulu sulu domatesler tezgahlarda yerini almaya başlayınca onun da magnezyum içeren besinler arasında yerini aldığını bilin. Bu özelliğinden faydalanmak için tabii ki onu da pişirmeden, en taze haliyle afiyetle yiyin.

  • Taze fasulye

Tıpkı domates gibi taze fasulye de magnezyum bakımından zengin yaz yiyeceklerinden biri. Mevsimi gelince değerini bilmeyi unutmayın.

  • Enginar

Ve ilkbaharın müjdecisi enginar! Evet, o da faydalarını saymakla bitiremediğimiz, magnezyum içeren besinlerden biri. Magnezyum dışında içeriğinde bolca besin lifi, kalsiyum, demir, potasyum gibi diğer minerallerden de bulunuyor üstelik. Mis.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?