Sebze ve Meyveler Nasıl Saklanmalı?

Favorilerime
Ekle

Meyve ve sebzeler beslenmelere renk, tat, vitamin, mineral ile lif katar ve satın alınan ürünün kalitesi doğrudan pişirilen yemeğin kalitesini etkiler. Sebze ve meyveler seçilirken ve saklanırken bilinmesi gereken birkaç kural vardır. Sebze ve meyvelerin buruşuk ve üzerinde kahverengi lekelerin olmaması gerekir.

Elma

Kütür kütür ve sert olmalılar. Buzdolabında ya da gün ışığı görmeyen serin bir yerde haftalarca saklanabilir. Bazı türleri aylarca bozulmadan durabilir. Elmalar, diğer meyvelerin çabuk olgunlaşmasını sağlayan bir çeşit gaz yayar. Eğer meyvelerinizin çabuk olgunlaşmasını istemiyorsanız onları elma tabağından uzak tutun ve elmalar ile diğer meyveleri buzdolabında birlikte saklamayın.

Yaban enginarı ve kuşkonmaz

Buzdolabında saklayın ve satın aldıktan sonra 2 ya da 3 gün içinde tüketin.

Avokado

Bu tropikal meyvenin yenecek kıvama geldiğini kabuğuna hafif bastırarak anlayabilirsiniz. Tamamen olgunlaşana kadar oda sıcaklığında saklayın. Eğer hemen yemeyecekseniz onları buzdolabında günlerce saklayabilirsiniz.

Muz

Onları tamamen kahverengileşmeden tüketin. Buzdolabına koyduğunuzda olgunlaşmasını yavaşlatırsınız. Buzdolabında saklasanız bile kabukları kahverengileşmeye devam eder ancak meyvenin içi olgunlaşmaz.

Dolmalık biber

Buzdolabında en fazla 2 hafta saklayın.

Brokoli ve karnabahar

Buzdolabında saklayın ve bir hafta içinde tüketin.

Lahana

Buzdolabında bir iki hafta saklayabilirsiniz.

Havuç

Lastik gibi yumuşayıp üzerinden kökler çıkmaya başlamadan, sert olduklarında tüketin. Havuçları buzdolabında haftalarca saklayabilirsiniz.

Kereviz

Taze kereviz kütür kütür ve serttir. Eski kereviz lastik kalem gibi sağa sola bükülür. Buzdolabında bir iki hafta saklayabilirsiniz.

Vişne, kiraz ve taneli ufak meyveler

Buzdolabında saklayın. Lezzetinden bir şey kaybetmesini istemiyorsanız aldığınız gün tüketin. Bu meyveler çabuk yumuşar ve küflenir.

Turunçgiller (limon, portakal, turunç)

Turunçgilleri buzdolabında 3 haftaya kadar saklayabilirsiniz. (Çünkü toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmez ve diğer meyvelere göre daha dayanıklıdır.)

Mısır

Satın aldığınız gün tüketin. Mısır tarladan toplandıktan sonra, içindeki şeker nişastaya dönüşmeye başlar ve mısırın tadını değiştirir.

Salatalık ve patlıcan

Kabukları sert, parlak, pürüzsüz ve lekesiz olmalı. Buzdolabında sebzelik çekmecesinde bir hafta saklayabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsaklar elinize aldığınızda yumuşak değil, sert olmalılar ve üzerlerinde yeşil noktalar olmamalı. Bir kere filizlenmeye başladığında tatları acılaşır. Sarımsakları oda sıcaklığında, elinizin ulaşabileceği bir yerde kase içinde saklayın. Böylelikle yemek hazırlarken taze bir şekilde tüketmeyi kolaylaştırırsınız. Eğer sarımsağı sık kullanmıyorsanız buzdolabında tutun ki çimlenmesin ve daha uzun ömürlü olsun.

Üzüm

Taze ve olgun üzümler sulu suludur ve ince bir beyaz tabaka vardır. Buzdolabında bir hafta saklayabilirsiniz.

Yeşil fasulye

Buzdolabında saklayın ve satın aldıktan sonra 3 veya 4 gün sonra tüketin.

Yapraklı otlar (pancar başı, karalahana, kıvırcık lahana vs.)

Çok çabuk bozulur. Buzdolabında saklayın ve bir iki gün içinde tüketin.

Mantar

Buzdolabında kağıt torbalar içinde saklayın. Bir hafta içinde tüketin.

Soğan, patates, arpacık soğanı, sert kabuklu kış kabağı (yeşil renkli kış kabağı ve bal kabağı gibi)

Oda sıcaklığında bir ay saklayabilirsiniz. Patates, soğan ve kış kabağını serin, kuru ve karanlık bir çekmecede veya kutuda saklayın. Soğan, arpacık soğanı ve patates sert olmalıdır. Şayet yumuşamış ve lastik gibi olmuşsa tazeliğini yitirmiş demektir.

Ananas

Tarladan toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmez. Satın aldıktan sonra birkaç gün içinde tüketin. Oda sıcaklığında, ısı ve gün ışığından uzak bir yerde ya da buzdolabında dilimlenmiş veya bütün olarak saklayın.

Salata yeşillikleri

Buzdolabında bir hafta kadar saklayabilirsiniz. Buzdolabına koymadan önce temizleyin, yıkayın, kurulayın ve kağıt havlulara sararak veya plastik poşetlere koyarak buzdolabının sebzelik çekmecelerinde saklayın. Buzdolabında 2 veya 3 gün dayanabilir. Marul alırken çamurlu olanları almamalısınız.

Ispanak

Buzdolabında saklamadan önce temizleyin, yıkayın ve kurulayın. Buzdolabında 2 ya da 3 gün saklayabilirsiniz.

Yaz kabağı (dolmalık kabak ve sarı kabak)

Buzdolabında bir hafta kadar saklayabilirsiniz.

Domates

Daha lezzetli olmasını istiyorsanız oda sıcaklığında saklayın. Eğer olgunlaşmasını istiyorsanız kağıt torbalar içinde serin ve karanlık
bir ortamda saklayın. Olgunlaştıktan sonra hemen tüketin. Hemen tüketemiyorsanız buzdolabında birkaç gün daha saklayabilirsiniz ancak bu domatesin dokusunu bozar ve soldurur. Yemeden önce oda sıcaklığında biraz bekletin.

Tropikal meyveler

Mango, papaya ve kivi sert olmalı ancak kabuğuna hafif bastırdığınızda içeri çökmeli ve üzerinde meyvenin kokusu olmalı. Daha lezzetli olmaları için oda sıcaklığında saklayın ama olgunlaştıktan sonra buzdolabına koyun. Yemeden önce oda sıcaklığında biraz bekletin.

Ham kavun ve diğer ağaç meyveleri (armut, şeftali ve tüysüz şeftali gibi meyveler)

Oda sıcaklığında tuttuğunuz zaman olgunlaşır ve tatlanır. Kavunların sap kısmından kavun kokusu geliyorsa olgunlaşmış demektir. Tamamen olgunlaştıktan sonra buzdolabında günlerce saklayabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?