https://yemek.com/tarif/lokmalik-tuzlu-kurabiye/ | Lokmalık Tuzlu Kurabiye Tarifi

Mis Gibi Aromasıyla Damakta Muazzam Bir Tat Bırakan 11 Mahlepli Tarif

Favorilerime
Ekle

Mahlep aslında bir bitki ama bugün konumuz o bitkinin çekirdeklerinden elde edilen, birçok hamur işine, hatta yemeğe dahil edebildiğimiz baharat hali.

Çünkü hemen her aktardan ya da marketten kolayca erişebileceğiniz mahlep ile yapabileceklerinizin sınırı yok. Pastaneleri kıskandıracak poğaçalar mı dersiniz, aromasıyla damağınızı adeta okşayacak kurabiyeler mi... Hamur işleri bi yanda dursun mahlep ile şu zamana dek yaptığınız en lezzetli pilavı bile yapabilirsiniz mesela.

Nasıl mı?

Buyurun sizi mahlepli tariflerimiz ile baş başa bırakalım, içlerinden hangilerini yapacağınıza hızlıca karar verin, mutfakta buluşalım.

 • Mahlepli kurabiye tarifi

Hani o pastanelerden aldığınız, tuzlu ama damakta hafif de tatlı bir his bırakan kıyır kıyır kurabiyeler var ya... İşte o kurabiyelerin sırrı mahlepte saklı aslında.

O kurabiyenin reçetesi şimdi tam karşınızda: Mahlepli kurabiye tarifi

 • Mahlepli poğaça tarifi

Mahleple kurabiye yaparız da poğaçayı böyle bir lezzetten mahrum bırakır mıyız? Asla. Öyle nefis bir aroması var ki bir kez alınca evdeki tüm mahlep bitene dek yaptığınız tüm tariflere onu eklemek isteyebilirsiniz, bizden söylemesi.

Poğaçaya da nasıl yakışıyor: Mahlepli poğaça tarifi

 • Mahlepli pilav tarifi

En başında söylediğimiz gibi mahlebi sadece hamur işlerinde kullanmak zorunda da değilsiniz. Pilavlara, hatta yakışacağını düşündüğünüz daha nice yemek tarifine de onu gönül rahatlığıyla ilave edebilirsiniz. Biz yaptık, nefis oldu.

Şimdi sıra sizde: Mahlepli pilav tarifi

 • Mahlepli tatlı kurabiye tarifi

Yukarıda verdiğimiz kurabiye tarifinin damakta hem tatlı hem tuzlu bir lezzet bıraktığını söyledik. Ama siz "Ben tamamen tatlı bir kurabiye hazırlamak istiyorum" derseniz sizi hemen böyle e alabiliriz.

Ağzınızda dağılacak: Mahlepli tatlı kurabiye tarifi

 • Lokmalık tuzlu kurabiye tarifi

Çay saatlerinin, arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz o lezzet dolu günlerin en gözde ismi o olacak. İçindeki mahlep sayesinde damakta bıraktığı tat ve kıyır kıyır doku, herkesin sizden tarif istemesine neden olacak.

Susama da bulayalım: Lokmalık tuzlu kurabiye tarifi

 • Çıtır çubuk kurabiye tarifi

Yaptığınız hamur işleri için "Pastanelerle yarışacak lezzette olacak" derken ciddiydik. Üstelik sadece tatları değil görüntüleri de tıpkı hazırları gibi olacak.

Bakınız tam olarak şöyle: Çıtır çubuk kurabiye tarifi

 • Mahlepli çikolatalı ekmek tarifi

Bu ekmek bildiğiniz ekmekler gibi değil. Kendisi hem tatlı mı tatlı bir ekmek hem de mis gibi mahlep kokusu tüm mutfağa yayılıyor.

Tek başına afiyetle yenir: Mahlepli çikolatalı ekmek tarifi

 • Pastane simidi tarifi

Düşünsenize, canınız her simit istediğinde evde ona kolayca ulaşabileceksiniz, üstelik bunun için tam bir hamur işi ustası olarak anılmanıza bile gerek olmayacak.

Yapımı düşündüğünüzden kolay: Pastane simidi tarifi

 • Kömbe kurabiye tarifi

Mutfağındaki her bir baharata bayıldığımız Hatay'ın meşhur kömbe kurabiyesinde sıra. Bu kurabiye, büyük ihtimalle şu zamana dek yediğiniz en bol baharatlı kurabiye olacak, zira içinde sadece mahlep değil, muskat cevizi, damla sakızı, zencefil, tarçın, yenibahar, karanfil de var.

Bu kadar uyumlu ve lezzetli olacağı kimin aklına gelirdi: Kömbe kurabiye tarifi

 • Pastane usulü çatal tarifi

Pastanelerin belki de en az simit kadar ilgi gören isimlerinden çatal da aslında o bildiğimiz nefis tadını mahlebe borçlu isimlerden. Damağınızda oluşan kandil simidi tadındaki o lezzeti hatırladınız değil mi?

İşte o lezzeti yakalamak bu kadar kolay: Pastane usulü çatal tarifi

 • Tam ölçülü kuru mayalı poğaça tarifi

Tam Ölçülü Kuru Mayalı Poğaça Tarifi

Tam Ölçülü Kuru Mayalı Poğaça Tarifi

"Ben mayalı poğaça yapamıyorum" diyenlerin bile kolayca yapabileceği, ölçüleri tam tutan bu nefis poğaça, mayalı hamur işlerine bakışınızı bile değiştirecek.

Tutmaması imkansız: Tam ölçülü kuru mayalı poğaça tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?