İçindeki İrmik Sayesinde Kıvamı Tam Tutan 10 Ekonomik İrmikli Köfte Tarifi

Favorilerime
Ekle

Köfte konusunda o kadar şanslı topraklarda yaşıyoruz ki her bir yörenin kendine özgü efsane köfteleri oluyor, bulgurundan irmiğine, kıymasından tarhanasına, çeşit çeşit malzemeyle hazırlanan bu köfteler sofralarımıza çok yakışıyor.

Bugün de o güzelim köfteler içinden irmikli olanları tanıyalım, içlerinde henüz bilmedikleriniz varsa hemen şimdi tanışın, hatta akşam yemeği için hazırlayın istiyoruz. Neden mi? Çünkü irmikle hazırlanan köfte tarifleri çok daha ekonomik, çok daha lezzetli oluyor, "Ben köftenin kıvamını tutturamıyorum" diyenlerin de yardımına koşuyor.

Sözün kısası, irmik, dahil olduğu her tarif gibi köftelere de çok yakışıyor!

İşte karşınızda birbirinden yöresel, farklı ve nefis irmikli köfte tarifleri...

  • İrmik köftesi tarifi

Bu köftenin ana malzemesi kıyma değil, irmik! Ama hiç endişelenmeyin, içinde nefis bir kıymalı harç da sizi bekliyor.

Üzerine de acı sos yapalım: İrmik köftesi tarifi

  • İrmikli içli köfte tarifi

Evde içli köfte yapmaktan çekiniyor, "Ben dış kaplamasını bir türlü yapamıyorum" diye düşünüyorsanız bir de böyle deneyin. İrmik sayesinde tam kıvamında olan hamuruna şekil vermek de çok kolay olacak.

Bir kez deneyince sık sık yapmak isteyeceksiniz: İrmikli içli köfte tarifi

  • İrmikli patates köftesi tarifi

Hem kolayca hazırlanacak hem de çıtır çıtır olacak bir köfte isterseniz içindeki irmik, bulgur ve patates sayesinde tam da istediklerinizi size sunacak bu köfteyi çok seveceksiniz.

Nar gibi kızarıyor: İrmikli patates köftesi tarifi

  • Tekirdağ köftesi tarifi

Klasik kıymayla hazırlanan yöresel bir köftede sıra! Tam kıvamında olması için onun da içinde irmiğin küçük de olsa bir yeri mutlaka var.

Her zaman Tekirdağ'a gidemeyecekler için: Tekirdağ köftesi tarifi

  • Tam ölçülü fellah köftesi tarifi

İrmikli köftelerin en sevileni, hemen her evde pişeni o! Eğer bütçenizi çok yormayacak enfes bir yemek hazırlamak istiyorsanız o, tam da aradığınız tarif.

Şeklini vermek de pek kolay: Tam ölçülü fellah köftesi tarifi

  • Sömelek köfte tarifi

Şimdi de rotamızı Kahramanmaraş'a doğru çeviriyor. Ne yazık ki diğer birçok yöresel köfte kadar bilinmeyen ama bir an önce keşfedilmesi gereken sömelek köfte ile tanışıyoruz.

Sizi de bekleriz: Sömelek köfte tarifi

  • Oruk tarifi

Kendisi Antakya usulü içli köfte de diyebileceğimiz, nefis hamuru ve lezzet dolu iç harcıyla farkını ortaya koyan bir tarif. Bol bol yapmayı da ihmal etmeyin, baştan söyleyelim.

Zira çok çabuk bitecek: Oruk tarifi

  • Peynir dolgulu içli köfte tarifi

"Harcı kıymalı olmasın" isterseniz, daha ekonomik ve yine en az klasik içli köfte kadar çok seveceğiniz bu peynirli lezzeti de çok seveceksiniz.

Uzadıkça uzayan peyniriyle: Peynir dolgulu içli köfte tarifi

  • Haşlama içli köfte tarifi

Kızartmalardan uzak durmaktan yana olanlardansanız içli köfte hamurunu irmikten de alacağınız destekle öyle güzel bir kıvama getirebilirsiniz ki mis gibi haşlayarak da yiyebilirsiniz.

İşte böyle: Haşlama içli köfte tarifi

  • Tirşik tarifi

Tirşik Tarifi

Tirşik Tarifi

İrmikli köfte tarifi arayışımıza sizden de destek gecikmedi ve hamarat Yemek.com yazarlarından tosima, Hakkari'nin yöresel lezzetlerinden tirşik ile çıkageldi.

Ekşili sulu köfte de derler: Tirşik tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?