İki Farklı Yöntemle, En Kolay Kabuk Soyma Önerisiyle: Fındık Nasıl Kavrulur?

Favorilerime
Ekle

Ünü sadece ülkemizde değil, tüm dünyada bilinen nefis fındıklarımız... Karadeniz'in armağanı bu nefis yemişler, içlerinde kendilerinden büyük bir lezzet ve şifa saklıyorlar. İçerisinde sağlıklı yağlar sayesinde vücudumuzun daha sağlıklı olmasına destek oluyor. Fındık yağı çıkarılıp yemeklerde ve kozmetik sektöründe kullanılıyor. Başta çikolata olmak üzere birçok tatlıda kullanılıyor. Ezmesi yapılarak kahvaltılara, ara öğünlere konuk oluyor. Kullanım alanlarını saysak bitiremeyeceğimiz nefis fındık çiğ tüketildiğinde faydaları çoğalıyor. Ancak kavrulduğunda da tadına doyum olmuyor. Yağı ve lezzeti kavrulduğunda daha da fazla ortaya çıkıyor.

Yaz sonu binbir emekle toplanan tazecik fındıklarınız varsa gelin bugün kavruk kokusuyla herkesi çok mutlu edecek fındıklar hazırlayalım! Üstelik kabuklarını ayıklamak da pek pratik.

Fındık nasıl kavrulur?

findik-nasil-kavrulur

İlk olarak fındıklarınızın sert kabuklarını kırarak işe başlayın. Kırma işlemini fındık kırmak için özel üretilmiş aparatlarla, bir taşla ya da kırılmayan sert bir cisimle yapabilirsiniz. Ayıklarken içi boş ya da çürük çıkan fındıklarınızı ve sert kabukları güzelce temizleyin ve temizlenenleri derin bir kaba aktarın.

findik-nasil-kavrulur1

Fındık kavurmanın iki farklı yöntemi var. İlki tavada fındık kavurma diğeri de fırında fındık kavurma. Her iki şekilde de evde çok rahat bir şekilde kendi fındıklarınızı kavurabilirsiniz. Tavada fındık kavururken kalın tabanlı bir tava seçin. Demir döküm olursa daha da nefis kavrulacaktır. Tavanızı öncesinde güzelce ısıtın.

Isınan tavaya fındıklarınızı koyun ve ara ara karıştırarak kısık ateşte fındıklarınızı kavurmaya başlayın. Sık sık karıştırmamaya özen gösterin. Fındıklarınızın üst kısımları koyu kahve-siyah renklere dönmeye başladığında ocaktan alın ve henüz sıcakken bir temiz bezin üzerine aktarın. Bezin diğer yüzünü üzerine kapatın ve fındıkları birbirlerine sürtün. Sıcaklığın da etkisiyle kabukları rahatlıkla ayrılacaktır.

http://oregonhazelnuts.org/recipe/roasting-and-storage/ |oregonhazelnuts.org

oregonhazelnuts.org

Gelelim fırında fındık kavurma yöntemine. Fırınınızı öncesinde 170 derecede ısıtın. Ardından temiz bir fırın tepsinizin içerisine fındıklarınızı alın. Isınan fırına fındıklarınızı verin. Her 5 dakikada bir fındığı fırından alıp tahta kaşık ya da spatula yardımıyla karıştırın. 15-20 dakikanın sonunda fındıklarınız kavruk bir şekilde tüketilmeye hazır!

findik-nasil-kavrulur-5

Fırından çıkarıp temiz bir bezin üzerine alın fındıklarınızı. Fındıklarınız henüz sıcakken üzerine bezin diğer yüzünü kapatıp birbirine sürtün ve kabukların çıkmasını sağlayın. Ardından fındıklarınızı temiz bir kaba alın.

findik-nasil-kavrulur-6

Kavrulmuş fındıklarınızı taze ve çıtır bir şekilde saklamak için mutlaka kavanozlarda ya da kilitli poşetlerde saklamanızı öneririz. Sürekli hava alırsa çıtırlığı kaybolabilir. Afiyetler olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?