İşin Tüm Sırrı Burada Saklı: Mor Lahana Nasıl Pembeleştirilir?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254654 takipçi1316 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 15
Cemre Özgüzel
Mayıs 7, 2019
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Renginde lezzete davet olan enfes sebzelerden biridir mor lahana. Kırmızı lahana da olarak bilinen bu müthiş lezzeti en çok turşu olarak tüketiyoruz, mezesini yapıyoruz, salatalarını da yemelere doyamıyoruz. Çok bilinmese de yemeklerin içerisine de katılıyor kendisi. Ama bizim bugünkü konumuz lokantalarda önümüze konduğunda afiyetle yediğimiz, hafif yumuşak hafif de kıtır kalan, rengiyle kendine bir kez daha hayran bırakan mor lahanalar... O mor lahanaları pembe rengine çevirmek de aslında çok basit. Uzun süre kavanozlarda saklanabiliyor olması da cabası.

Hadi gelin bugün evlerimizde lokantalarda yediklerimizden daha güzel lezzetler hazırlayalım. Şimdiden ellerinize sağlık.

Mor lahana nasıl pembeleştirilir?

Orta boy bir lahanayı ortadan ikiye bölüp beyaz ve sert kısımlarını bıçak yardımıyla çıkararak işe başlayın. Beyaz kısımlarını çıkardığınızda çok daha kolay bir şekilde doğramaya başlayacaksınız. Ardından lahanalarınızı dilediğiniz boyutlarda kesin. İnce ince olursa daha nefis bir sonuç verecektir. Ardından lahanalarınızı güzelce yıkayıp fazla sularından arındırın.

Sularını süzdürdüğünüz lahanaları temiz ve kuru bir kaba alın. Üzerine 1 orta boy lahana için 1 yemek kaşığı kadar toz şeker, 2 yemek kaşığı kadar tuz ilave edin. Güzelce ovun. Eğer kullanmak isterseniz 1 çay kaşığı kadar limon tuzu da ilave edebilirsiniz. Bu sayede daha çok pembe olacaktır rengi.

reddit.com

reddit.com

Güzelce ovduktan sonra kavanozlara aktarın, kavanozların üzerinde 2 parmak kadar boşluk bırakın. Su, sirke, tuz ve sıvı yağı bir kapta karıştırılıp kavanozlara ilave edin. Ağızlarını sıkıca kapatıktan sonra buzdolabına kaldırın. Ya da oda sıcaklığında da bekletebilirsiniz.

mor-lahana-nasil-pembelesir-2

Birkaç gün içerisinde rengi dönmeye başlayacaktır. Rengi dönen lahanalarınız afiyetle tüketilmeye hazır! Afiyetler olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?