kudret-nari-faydalari-shutter-11

Adı Gibi Kudretli Ama Değeri Yeterince Bilinmeyen Bir Meyve: Kudret Narı

Favorilerime
Ekle

Sağlık sorunlarımıza her geçen gün bir yenisi eklenirken bu işe bir el atalım, doğadan yardım alabileceğimiz bitkilere odaklanalım istedik. Işgın otunu anlattığımız "Tanımanın zamanı geldi de geçiyor bile" köşemizde bu kez kudret narı var.

Kudret narı ya da halk arasındaki adıyla acayip elma, aslında kabakgillerin bir üyesi. Ancak onlarca faydasına rağmen bilinirliği o kadar az ki kendine özgü bir adı bile yok. Elmadan esinlenilerek acayip elma ve içindeki meyvesinden ilham alınarak kudret narı denilen bu güzelim bitkiyi artık herkes duysun, bilsin hatta mümkünse balkonunda bir köşeyi onlar için ayırsın diyoruz. Siz de onu tanıdıkça bize hak vereceksiniz.

Buyurun başlayalım.

İçindekiler

Kudret narı nedir?
Kudret narının faydaları nelerdir?
Kudret narı nerede satılır?
Kudret narı nasıl tüketilir?
Kudret narının zararları, yan etkileri var mı?
 • Kudret narı nedir?

kudret-nari-nasil-yetistirilir-shutter-3

Tropik iklim bölgelerinde çokça yetiştirilen kudret narı, özellikle Asya ve Doğu Afrika'da kendiliğinden yetişmesi nedeniyle oldukça revaçta. İlaç endüstrisinde en çok kullanılan doğal ürünlerden olan bu bitki, Türkiye'de çok bilinmese de yaygın olarak Bursa ve Yalova çevresinde yetiştiriliyor.

Hamken yeşil, olgunlaştığında sarı ile turuncu arası bir renge sahip olan ve görüntüsüyle dikkat çeken meyve, halk arasında acayip elma olarak da biliniyor. İçinde ise tıpkı nar gibi kırmızı ve çok taneli küçük meyveler bulunuyor. Tadına gelince, ne yazık ki pek iyi değil. Ama insan, adı gibi kudretli bu bitkinin faydalarını öğrenince tadı pek de önemli olmuyor.

 • Kudret narının faydaları nelerdir?

kudret-nari-faydalari-shutter-11

 • Gırtlak ve meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltırken bu hastalıktan muzdarip olanların da iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • İçinde bolca bulunan lutein ve likopenin antioksidan özellikleri sayesinde vücutta oluşmuş tümörlerin büyümesini engelliyor.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi geliyor ve mideyi rahatlatıyor.
 • Bağırsak tembelliği gibi sorunların giderilmesinde önemli bir rol oynuyor.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarını iyileştirmede yardımcı oluyor.
 • Aynı zamanda vücutta oluşmaya başlayan yara, yanık ve iltihapların tedavisinde destek oluyor.
 • Hücre sağlığımızı korumaya ve bazı hücrelerimizin yenilenmesine yardım ediyor.
 • Yaralar konusundaki iddiasını rahim içinde oluşmaya başlayan yaralarda da gösteriyor ve iyileşme sürecine katkı sağlıyor.
 • Kan şekerini dengede tutarak şeker hastalığı yaşayanlara destek oluyor.
 • İçeriğinde yer alan çokça E vitamini ve protein sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.
 • Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlıyor.
 • Romatizma ve varis ağrılarını büyük ölçüde dindiriyor.
 • Gırtlak kanserinde olduğu gibi tiroid hastalıkları ve guatr sorunlarında da yardımcı oluyor.
  • Kudret narı nerede satılır?

  kudret-nari-nasil-yetistirilir-shutter-2

  Kudret narının zeytinyağı ya da bal ile karıştırılarak kavanozlarda satılan halini pek çok aktarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu ikisi dışında kudret narı macun olarak da aktarlarda satılıyor.

  Bize sorarsanız kudret narının tohumunu bulmanız en iyisi. Çünkü bahar aylarında yapacağınız bir ekim ile kendi kudret narlarınızı kendiniz yetiştirebilir, sarmaşık şeklinde büyüyen bu bitkinin büyüme ve gelişme aşamalarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Tohumlar için de yine aktarlara ya da pazarda kudret narı satan pazarcılara başvurabilirsiniz.

  Balkonda kudret narı yetiştiren biri olarak şunu eklemek isterim ki kudret narı tüm şifasının yanı sıra balkondaki muhteşem görüntüsüyle de içinizi açar.

  • Kudret narı nasıl tüketilir?

  kudret-nari-nasil-tuketilir-shutter-12

  Bu kadar ne olduğunu, ne işe yaradığını sıraladık, ama nasıl yenir bu kudret narı bahsetmedik. Şimdi sıra onda. Tadı acı olduğu için doğrudan yemekte zorlanabileceğiniz kudret narını birkaç şekilde tüketebilirsiniz.

  İlki, kudret narı tam olarak olgunlaştığında, bunu da sarı ve turuncu arası bir renk almasından anlayabilirsiniz, bitkiye zarar vermeden koparın. İçi açılıp içindeki kırmızı meyveler ortaya çıkmadan bunu yapmanız daha iyi olacaktır. Ardından mümkünse kırmızı meyvelerden yiyin. Ama tadı kötü gelirse hemen bir kavanoz zeytinyağının içine bir kudret narını koyun ve birkaç hafta bekletin. Sonra günde birkaç kaşıktan fazla olmamak üzere tüketin.

  Zeytinyağlı yiyemem diyenlerdenseniz aynı şekilde bal ile dolu bir kavanozun içine bir kudret narını koyup bekleterek de tüketebilirsiniz. Bal içinde bekleyen kudret narı, bir müddet sonra reçel gibi olur. Böylece tadı eskisi kadar kötü gelmez.

  Son olarak aktarlarda satılan ve macun şekline getirilmiş kudret narlarını da tüketebilirsiniz.

  • Kudret narının zararları, yan etkileri var mı?

  kudret-nari-nasil-yetistirilir-shutter-5

  "Bu nasıl bir şeymiş, o kadar faydası var, kesin bir zararı da vardır." demeniz kadar normal bir şey yok. Bu yüzden anlat anlat bitiremediğimiz kudret narının yan etkilerini anlatmadan geçmeyelim istedik.

 • Kudret narı, kontrolsüz tüketildiğinde karaciğerin çalışmasını "fazla" düzenlemiş olacağından karaciğere zarar verebilir.
 • Yüksek kan şekerini düşürerek dengelediğinden şeker hastalarının dikkatli kullanması gerekir.
 • Hamile kadınların elbette uzak durmasında fayda var.
 • Son olarak, çok ciddi rahatsızlıklara faydası dokunan kudret narının bir alternatif olduğunu unutmayın. Sağlık sorunlarınız için öncelikle mutlaka doktora gidin ve doktorunuzun onay vermediği hiçbir alternatif tedavi yöntemini uygulamayın.
 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?