belyhealth.wordpress

Pirincin Yemek Dışında da Hayat Kurtardığını Kanıtlayan 11 Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Pratik bilgiler köşemizde bugün, adını söyleyince akla ilk pilav gelen ve değeri yeteri kadar bilinmeyen pirinç var.

Elbette onunla pilavlar yapmayı, dolmalar doldurmayı ya da sütlaçlar hazırlamayı bir kenara bırakacak değiliz ama bu bilgileri öğrenince sadece bunları değil çok daha fazlasını yapabileceğimizi göreceksiniz.

Lafı fazla uzatmadan pirincin boyundan büyük marifetlerini anlatmaya başlayalım.

Tuzlukların içine bir miktar pirinç koyarak tuzun akmasını kolaylaştırabilirsiniz

Tuzlukların içinde tuz olduğunu bilip de akmamasına tahammül etmek sinir bozucu olabiliyor. Bu durumda ne yapıyoruz, tuzlukların içine biraz pirinç kokuyoruz. Böylece pirinç tuzluğun içindeki nemi kendine çekiyor ve tuz top top olmadığından kolayca akıyor.

Pirinçlerden yastık yaparak sıcak veya soğuk su torbası yerine kullanabilirsiniz

Küçük bir yastık kılıfının içini pirinçle doldurup diktikten sonra ihtiyaç duyduğunuz duruma göre sıcak ya da soğuk olarak kullanabilirsiniz. Soğuk istiyorsanız dondurucuda, sıcak istiyorsanız mikrodalga fırında bir miktar bekletmeniz yeterli. Pirinç, suya göre sıcaklığını daha fazla muhafaza ettiğinden sıcak su torbalarına göre daha kullanışlı olacağını da söyleyelim.

Tavaya pirinç tanesi atarak yağın kızgınlığını ölçebilirsiniz

Tavada kızartma yapacaksanız ve yağın ne zaman kızgınlaştığını tam olarak anlayamıyorsanız bunu, içine bir pirinç tanesi atarak ölçebilirsiniz. Pirinç tanesinin etrafında köpük köpük bir görüntü ve çıtır çıtır sesler çıkıyorsa yağınız kızgın demektir. Eğer hiçbir hareket olmuyorsa biraz daha beklemelisiniz.

Dibine ulaşmakta zorlandığınız eşyalarınızı pirinçle temizleyebilirsiniz

Reçel Kavanozları

Sürahi, kavanoz ve vazo gibi elinizle dibine ulaşmakta zorlandığınız eşyaları temizlemek için içine bir avuç pirinç ve bir miktar su koyarak çalkalayın. Böylece kir ve lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Yeşil avokadoları pirinçte bekleterek olgunlaştırabilirsiniz

avokado-pirinc

Yeşil ve sert bir avokadoyu hızlıca olgunlaştırmanız gerekiyorsa vakit kaybetmeden pirince yatırın. Bir poşet pirincin içinde bekleteceğiniz avokado normal süresinden çok daha kısa bir sürede olgunlaşacaktır.

Rondo bıçaklarınızın keskinliğini arttırmak için pirinçle bileyebilirsiniz

Mutfak robotlarınızın bıçaklarının yeteri kadar keskin olmadığını düşünüyorsanız 1 su bardağı pirinci robotunuza koyun ve çalıştırın. Pirinçler çekilirken bıçaklar da daha keskin bir hal alacaktır.

Suya düşürdüğünüz elektronik aletleri pirinçte bekleterek nemden kurtarabilirsiniz

Özellikle telefonlarımız çok iyi bilir bunu. Bir elektronik alet suya düştüyse hiç vakit kaybetmeden pirincin içine koyuyoruz. Böylece pirinç nemini alıyor, biraz şanslıysak elektronik aletimize yeniden kavuşuyoruz.

Pirinçlerden misler gibi bir süt yapabilirsiniz

1 ölçek pirinci ılık suyla iyice durulayın. Ardından bir miktar suyun içinde 10 saat kadar bekletin. Beklettiğiniz pirinçlerin suyunu döküp pirinçleri blender'a alın, üzerine 2 ölçek su koyarak blender'ı çalıştırın. Ortaya çıkan karışımı tülbent benzeri steril bir bezden geçirin ve pirinç sütünüz hazır. İsteğe göre içine tuz, şeker ya da vanilya aroması katabilirsiniz.

Turta yaparken pişirme kağıdı ya da alüminyum folyonun üzerine ağırlık olarak koyabilirsiniz.

Fırına koymak için hazır olan turtaları örttüğünüz alüminyum folyo ya da pişirme kağıdının üzerine ağırlık koyduğunuzda turtanız daha düzgün pişecektir. Bu ağırlığın oluşması için de bir miktar pirinç kullanabilirsiniz. Pirinç dışında birçok baklagil de aynı işlevi görür, hatırlatalım.

Pirinçle yüz beyazlatma etkisi olan bir maske yapabilirsiniz

Bir avuç pirinci iyice ezerek toz haline getirin, hamur kıvamına gelene kadar üzerine süt ilave edin. Bu karışımı yüzünüze uygulayıp yarım saat kadar bekletin. Maskeyi düzenli olarak uyguladığınızda güneşten çok etkilenen yüzünüzün daha beyaz ve parlak olduğunu fark edeceksiniz.

Evcil hayvan besliyorsanız pirinçten harika oyuncaklar hazırlayabilirsiniz

komikler

komikler

Kedi ve köpeklerin seslere olan ilgisini hepimiz biliyoruz artık. Alın elinize plastik bir şişe. İçine bir miktar pirinç koyduktan sonra da sağlamca kapayın ağzını ve mutlu son. Artık kedi ya da köpeğinizin saatlerce oynayacağı hatta oynamaktan yorulup üstünde sızacağı bir oyuncağı var.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

TC Sevgi Çamoğlu15 Nisan 2016 20:45
türkiye bir yılda 150 bin kuru fasülye pilav yediğinden eminmisiniz bir günde olmasın bilgilendirmeleriniz güzel teşekkür ederim
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?