Aslında Sulu Kalabilir: Izgara Tavuk Göğsünü Kurutmadan Pişirebilmenin 4 Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Tavuk göğsü, tavuğun en çok protein barındıran ve en yağsız yeridir. Sporcu beslenme düzeninde ve diyet listelerinde önemli bir yeri olan ızgara tavuk göğsü, genellikle doğru pişirilmediği için kupkuru ve lezzetsiz bir et olarak düşünülür. Yanlış pişirme sebebiyle oluşan ön yargı, ızgara tavuk yeme eylemi tam bir işkenceye dönüştürür ve diyetleri de iyice tahammül edilemez bir hale sokar.

Pişirme öncesi ve sonrasından alınacak bazı önlemler ve dikkat edilecek püf noktalarıyla, sulu sulu ve lezzetli ızgara tavuk göğsü yemenin çok da zor olmadığını göreceksiniz.

Ağaç yaşken eğilir: İlk müdahaleyi çiğken yapın.

cig-tavuk-gogsu

Çiğ haldeyken yapılacak ufak müdahalelerle hem tavuk göğsünü lezzetlendirir hem de daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Pişirmeden en az 1 saat önce uygulayacağınız marinasyon vaad ettiğimiz sonuca ulaşmanızın ilk adımı. Yoğurt, yoğurt suyu veya kefir gibi süt ürünleri, tavuk etinin yumuşaması ve lezzetlenmesinde önemli rol oynar. Bu süt ürünlerinden biri ve taze bahatarlar (adaçayı, tarhun, biberiye kekik...), öğütülmüş karabiber ile hazırlayacağınız marinasyon hem lezzetli hem sağlıklı hem de düşük kalorili olacaktır. Eğer yağ almamakla ilgili çok derdiniz yoksa zeytinyağı, hardal, sirke ve yine taze baharatlarla yapacağınız marinasyon de eti yumuşatır ve lezzetlendirir. Eğer soya sosu severlerdenseniz sirke yerine soya sosu da kullanabilirsiniz.

Çentikler atın ki lezzeti içine çeksin

Marinasyona yatırmadan önce tavuk göğsünün üzerine atacağınız çok derin olmayan çentikler (baklava şeklinde atmanızı tavsiye ederim) hem marinasyonun lezzetinin tavuğun içine geçmesini sağlar, hem pişirirken ısının tavuğun içerisine daha hızlı ulaşmasını sağlar, hem de pişince araları açılan baklavalar daha estetik bir sunum olanağı sağlar.

Isıya dayanıklı yağ kullanmak önemli

yaglar

Tavuk göğsü yağsız bir et olduğundan az da olsa tavanıza yağ eklemeniz gerekir. Bu yağın, ısıya dayanıklı bir yağ olması çok önemlidir. Kurutmamak için inceltmeden, yüksek ısıda pişirilen et sebebiyle yağ da uzun süre yüksek ısıya maruz alır. Eğer ısıya dayanıklı bir yağ kullanmazsanız yağ yanar ve yemeğinizin hem tadını hem görünümünü bozar.

Tavuk ve tava ilişkisi

tavuk-tava

Tavanın cinsinin tavuğun pişmesi üzerindeki etkisi büyük. Isıyı doğru dağıtan malzemeden yapılmış bir tava, pişen eti dengeli ısıya maruz bırakacağında içi pişene kadar dışının yanmasını önler. Bu sebeple ya döküm ya da tabanı kalın tavaları şeçmenizi öneririm.

Bunun yanı sıra tavuğu tavaya koymadan önce tavanın iyice ısınmış olması tavuğun suyunu kaybetmemesi açısından önemli bir nokta. Fazla porsiyon pişirdiğinizde tavukları tavaya balık istifi dizerseniz tavanın ısısı aniden düşeceğinde tavuk yine suyunu salacaktır. Kısacası tavanın iyice kızmış olması ve öyle kalması tavuk etinin kaderini belirler.

Pişirme sürecinin devamında da asla kısık ateşe geçmemeli orta-yüksek ateşte tavuk etini çevire çevire pişirmelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

fatihege25 Şubat 2020 23:03
Hergün yaptığım şeyin tekniğini öğrendim 😘teşekkürler
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?