Turunç

Favorilerime
Ekle

Turunçgiller familyasından gelen ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu her yerde yetişebilen turunç, portakala benzeyen bir meyve türüdür. Şekil olarak portakala benzese de tat olarak portakalın aksine ekşi ve acımtırak tada sahiptir. Acı tadı nedeniyle halk arasında acı portakal, ekşi portakal ve sevil portakal olarak bilinir.

Turunç nasıl kullanılır?

Turunç meyvesinin çiçekleri ve kabuk kısmı farklı şekillerde tüketilir. Olgunlaşmamış meyvelerin kabuklarından uçucu turunç yağı elde edilir. Mart ve ekim ayları arasında toplanan çiçeklerinden ise esans yapılır. Turunç yağı ve esansı parfüm sanayinde, sabun yapımında kullanılır ve gıda tatlandırıcılarına katılır.

Mutfakta ise oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan turunç meyvesinin kabukları ve etli kısmı birbirinden ayrılarak tüketilir. Sarı dış kabukları beyaz süngerimsi iç kabuktan ayrılarak kurutulur ve dış kabuk kısmından şurup yapılır. Turunç kabuklarından çay demlenir ve kaynatılan turunç suyundan turunç ekşisi hazırlanır.

Mutfakta limona alternatif olarak kullanılan turunç meyvesi salatalara eklenir. Hoş kokusu sayesinde ev yapımı dondurmalara konan meyve keklere ve tatlılara da katılır. Turunç tıpkı kumkuat meyvesi gibi çiğ olarak tüketilebilir veya turunç meyvesinden reçel ve marmelat yapılabilir.

Turunç meyvesinin faydaları nelerdir?

- Ekşi turunç meyvesinden yapılan şurup mide yanmalarına iyi gelir ve mideyi temizler. Turunç şurubu aynı zamanda hazmı kolaylaştırma özelliğine sahiptir.

- Turunç çayı ve turunç suyu iştah açar, insanı serinletir ve susuzluğu giderir.

- Turunç suyu sinirleri yatıştırır, çarpıntıyı önler. Sinir ve stres dolayısıyla oluşan heyecanı, üzüntüyü, çarpıntıyı ve sıkıntıyı gidermeye yardımcı olur.

- Turunç doğru oranda kullanıldığında şeker hastalığına karşı faydalıdır.

- Turunç çekirdeğinden yapılan merhem, böcek sokmalarına karşı kullanılır ve zehirlenmenin olduğu bölgedeki ağrıyı azaltarak ağrılı bölgede rahatlama sağlar.

Turunç meyvesinin yan etkileri nelerdir?

Turunç suyu nefes darlığı çeken hastalara tavsiye edilmez. Fazla tüketilmesi halinde böbreklere de zarar verebilen turunç meyvesi, doktora danışılarak tüketilmelidir. Kesin olmamakla birlikte kafeinle birlikte tüketilen turunç meyvesinin kalp ritmini bozduğu düşünülmektedir. Turunç çiçeğinden elde edilen yağın yüksek oranlarda kullanılması halinde ise baş ağrısını ve migren ağrısını arttıracağı bilinmektedir.

Görsel kaynağı: http://yogareflections.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?