elma-sirkesi-detoks

Elma Sirkesinin Güzellik ve Sağlık Uzmanı Olduğunun Kanıtı 13 Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Pratik bilgiler köşemizde daha önce sirkenin temizlikte en büyük yardımcınız olacağını kanıtlamıştık. Bu kez elma sirkesinin güzellik ve sağlık konusunda yardımcı değil tam bir uzman olduğundan bahsedeceğiz.

Sinüslerden bağışıklık sistemine, kolayca kırılan tırnaklardan sivilcelere kadar vücudumuzla ilgili yaşadığımız birçok soruna çare olacak elma sirkesi, evinizin demirbaşlarından biri olmaya kararlı.

Son olarak, evde kendi sirkesini kendi yapmak isteyenler için elma sirkesi tarifimiz olduğunu da hatırlatıyor ve evimizin sağlık uzmanı olmaya aday elma sirkesinin mucizevi faydalarına geçiyoruz.

Elma sirkesi, sinüsleri temizleme konusunda yardımcı olur

ac-karnina-elma-sirkesi

Elma sirkesi, antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan bakteri gelişimini engeller. Sinüsleriniz sık sık tıkanıyorsa 1 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içine koyarak için. Burnunuzun rahatladığını fark edeceksiniz.

Yaptığınız detoksun daha etkili olmasını sağlar

elma-sirkesi-detoks

Elma sirkesi vücudun pH dengesini sağlar, bu da detoks yaparken vücudu toksinlerden arındırma konusunda yardımcı olur. 1 yemek kaşığı sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp içerek elma sirkesinin vücudunuzu temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bir türlü bitmeyen sivilcelerden kurtulmanıza ön ayak olur

elma-sirkesi-yeni

Elma sirkesinin pH dengesini sağlaması cildinizdeki yağlardan da kolayca kurtulmanızı sağlar. Sivilce oluşumuna neden olan ölü hücrelerden ve bakterilerden cildinizi temizlemek için sirkeyi tonik olarak kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi, bağışıklık sisteminizi güçlendirir

elma-sirkesi-yuz-tonigi

İçinde yer alan malik asit sayesinde antiviral ve antibakteriyel özellikler gösteren, yani virüs ve bakterilere karşı vücudu koruyan elma sirkesi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabileceğiniz doğal bir ilaç niteliğinde. Bu yüzden bol bol tüketmenizde yarar var.

Kolayca kırılan tırnakların daha dayanıklı olmasını sağlar

evde-manikur-2

Vücudun bağışıklığını güçlendirirken tırnakları da unutmayan elma sirkesi, kolayca kırılan tırnakların dayanıklılığını arttırır. 1'e 1 oranında su ve elma sirkesini karıştırıp tırnaklarınızı bu karışımda bekleterek daha sağlam tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca devam ettirmeniz hızlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Boğaz ağrılarının azalmasına yardımcı olur

Mikroplarla savaşmada üstüne tanımadığımız elma sirkesi, boğaz ağrılarını dindirme konusunda da oldukça başarılı. Çeyrek su bardağı elma sirkesine çeyrek su bardağı ılık su karıştırıp gün içinde birkaç kez gargara yaptığınızda sonuçlarının ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz.

Geçmek bilmeyen hıçkırıkların bir anda kesilmesini sağlar

elma-sirkesi-faydalari-1

Elma sirkesi içmek, diyaframdaki spazmları sakinleştirerek mide asit seviyesini dengelediği için hıçkırıklara birebirdir. Eğer durmak bilmeyen bir hıçkırık krizine kapıldıysanız bir yudum elma sirkesi içerek hıçkırığınızı kesebilirsiniz.

Elma sirkesi, saçlarda oluşan kepeklerin oluşumunu önler

kepek

Elma sirkesi, iltahap geçirici ve antibakteriyel özelliklleriyle başımızın belası kepekleri yok eder. 1'e 1 oranında kullanacağınız sirke ve suyu karıştırıp saçlarınızı bu suyla yıkayabilir ya da karışımı başınıza masaj yaparak yedirip 1 saat kadar saçınızda bekletebilirsiniz.

İştahınızı kapatarak kilo almanızı engeller

elma sirkesi

elma sirkesi

Elma sirkesi, içeriğinde bulunan asetik asit sayesinde yediğimiz yemeklerin glisemik indeksini azaltır ve bu da daha az aç hissetmemizi sağlar. İştahımızın kapanması da bize muhteşem bir zayıflama imkanının kapılarını aralar.

Yaz belamız sivrisinek ve böcek ısırıklarına iyi gelir

dogal-sinek-kovucu-sprey-manset

Elma sirkesi, böcek ve sivrisinek ısırıklarının verdiği acı ve kaşıntıları dindirme konusunda da son derece usta. 1'e 1 oranında karıştıracağınız elma sirkesi ve suyu bir sprey şişenin içine koyarak ya da pamukla alarak ısırıldığınız bölgeye uygulamanız yeterli.

Siğillerin yok olmasına yardımcı olur

elma-dilimleri-suyun-icinde-subat-2021

Elma sirkesi, tıpkı sivilceler gibi siğiller konusunda da iddialı. Önceden elma sirkesi içinde beklettiğiniz bir pamukla siğil olan bölgeyi kaplayıp bir gece boyunca pamuğun o bölgede kalmasını sağlayarak siz de sonuçlarını almaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamayı geçene kadar tekrar etmeyi de unutmayın.

Güneş yanıklarını iyileştirir ve cildinizi yeniler

elma-sirkeli-cilt-tonigi

Vücudun pH dengesini sağlaması ve asidite etkisiyle elma sirkesi, güneş yanıklarını iyileştirmenize yardımcı olur. Duş aldığınız suya ekleyeceğiniz bir bardak sirke, cildinizi yenileyerek pürüzsüz bir tene sahip olmanızı sağlar.

Yaşlanma karşıtı gücüyle cildinizin gençleşmesini sağlar

cilt-lekesi-gunes-lekesi-aralik-2020

İçindeki antioksidanlara ek olarak, B1, B2, B6 ve C vitaminleri de içeren elma sirkesi, tüm bu özellikleri sayesinde daha genç bir cilde sahip olmanıza yardım eder. Tek yapmanız gereken, iki üç yemek kaşığı elma sirkesini
bir bardak suyun içine ekleyip tüketmeniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?