gordon-ramsay-puf-noktalar

Gordon Ramsay'den Yeni Yemek Yapmaya Başlayanlar İçin 11 Nefis Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Konu mutfakta daha iyi olmak, daha lezzetli yemekler yapmak ve tüm bunların lezzet sırlarını keşfetmek olduğunda profesyonel mutfaklarda uzun yıllarını geçirmiş, deneyimli ve herkes tarafından tanınıp saygı gören şeflerin verdiği püf noktalar da başımızın tacı oluyor.

Mesela Gordon Ramsay gibi... Dobralığı, sivri dili ile bildiğimiz şeflerden çok farklı olan Gordon Ramsay gastronomi dünyasının da saygıyla izlediği ve çoğu kişinin rol model olarak aldığı en önemli isimlerden.

Bugün onun TV programlarında öne çıkardığı püf noktalarını sizinle paylaşacağız. Eminiz özellikle mutfağa yeni girmeye başlayanların ondan öğrenecek çok şeyi var.

Fesleğen gibi yumuşak yeşillikleri doğrarken yuvarlak bıçak darbeleri kullanın

Gordon Ramsay'e göre yeşillikleri en verimli şekilde kesmenin yolu onlara zarar vermeden doğramaktan geçiyor. Yani onları dikkatlice ve ekstra özenle kesmelisiniz. Zira Ramsay, yeşillikleri sert bıçak darbeleriyle doğramanın onların lezzetini bozduğunu öne sürüyor. Bu yüzden keskin bir bıçak seçin ve yumuşak, yuvarlak bıçak darbeleriyle onları dikkatlice kesin.

Yeşillikleri kolayca ayıklamak için bıçakla onları tıraşlamayı deneyin

Maydanozun yapraklarını ayıklamanın pratik yolu Gordon Ramsay'e göre bıçağı iyi kullanmaktan geçiyor. Yapmanız gereken şey ise çok basit: Bıçağın keskin tarafını tek seferde maydanoz demetinin üzerinden dikkatlice geçirmek.

Acı biberleri doğradıktan sonra yanma hissini yok etmek için elinize limon sıkın

Limon suyu ısıyı nötrlediği gibi yanmanın yayılmasını da engelliyor. Acı biber kestikten sonra elinizi limon suyuyla ovalamak ise yanma hissini anında yok ediyor.

Kiviyi kolayca soymak için kaşıktan yardım alın

Önce kiviyi yatay olarak ikiye kesin. Ardından bir kaşığı kabuk etrafında döndürerek içini kolayca çıkarın. Soyma aletine bile ihtiyacınız yok.

Ananasın olgunlaşmış olup olmadığını anlamak için ortadan bir yaprağını çekin

Eğer yaprak kolayca çıkıyorsa ananasınız olgunlaşmıştır ve gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Kesilmiş elma, avokado, patatesin kararmaması için onları limon suyu sıkılmış bir kap su içinde bekletin

Zira limon suyunun asidik özelliği onların kahverengiye dönmesini engelleyecek ve su da onlarla oksijen arasında bir bariyer görevi görecektir.

Sarımsağı tek seferde kolayca soymak için iki kase arasında hızlıca sallayın

Önce sarımsağı avcunuzla ezin, dişlerini ayırın ve iki kase arasına koyarak 10 saniye kadar sallayın. Dişler kabuklarından ayrılacak ve size kusursuzca soyulmuş sarımsaklar olarak geri dönecektir.

Kusursuz bir çırpılmış yumurta için tam pişmeden önce taze krema ekleyin

Çırpılmış yumurta pişmeye yakın içine bir yemek kaşığı taze krema eklerseniz bu onun sıcaklığını dengeleyecek ve fazla pişmesinin önüne geçecektir.

Yumurtalar pişmeden önce asla tuz eklemeyin

Gordon Ramsay'e göre özellikle çırpılmış yumurta ve omlet yaparken tuz bu aşamada yumurtaların dokusunu bozar ve renginin soluk olmasına sebep olur.

Etin istediğiniz gibi pişip pişmediğini anlamak için el testini uygulayın

etlerin-pisme-derecesi

Pişmiş etle avuç içi yumuşaklığınızı karşılaştırarak istediğiniz gibi pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Yukarıdaki görsel size yardımcı olacaktır. Mutfağa asmak serbest!

Meyvelerin olgunlaşmasını hızlandırmak için onları kese kağıdı içinde bir muzla birlikte bekletin

lifedaily

lifedaily

Henüz olgunlaşmamış olan meyveler için bu süreci hızlandırmak isterseniz onları bir muzla birlikte kese kağıdına koyarak karanlık bir yerde saklayın. Muzun çıkardığı doğal gaz sayesinde meyveniz kısa süre içinde olgunlaşacaktır.

Kaynak: YouTube


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?