Siz Yine Yapmayın Ama: Geğirmek Orucu Bozar mı?

Favorilerime
Ekle

Ramazan yaklaşırken orucu bozan, kaza ve kefaret gerektiren durumlara dair bilgiler tazelenir ve Ramazan ayı boyunca tutulan orucu bozan ve bozmayan haller hakkında çeşitli tartışmalar ortaya çıkar. Bunlardan biri de her zaman kafa kurcalayan, orucu bozup bozmadığı ile ilgili şüpheye sebep olan "geğirmek orucu bozar mı?" sorusudur.

Geğirmek, yemeğin fazla kaçırılması sonucu vücudun ortaya çıkardığı sesli bir fiziksel tepkidir. Geğirmek, istemsiz bir hareket olduğu için orucu doğrudan bozmaz. Geğirme sonucu, ağza kusmuk benzeri herhangi bir sıvı ya da yemek artığı gelirse ve bu artık bilerek geri yutulursa oruç bozulur. Geğirme sonucu ağza gelen artıkların tükürülmesi gerekir. Böylece oruç bozulmaz. Ancak bazı durumlarda ortam, tükürmeye müsait olmayabilir. Bu yüzden de kişi ağza gelen kalıntıları yutmak zorunda kalır. Bu durumlarda kişi bilinçli olarak yutkunmadığı için oruç kaza gerektirmez.

Geğirmeyi önlemek için Ramazan ayında beslenmenize dikkat edin

İftar ve sahurda seçilen yiyeceklere özen göstererek geğirme engellenmeye çalışılabilir. Böylece oruç esnasında herhangi bir şüpheli durumla karşılaşılmaz. Özellikle sahur sofralarını yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak hazırlamak alınabilecek önlemler arasındadır.

Sahurda hafif, kahvaltılık ürünlerden oluşan sofralar kurulması uygundur. Turşu gibi ekşi ve tuzlu yiyecekler, mideyi rahatsız ederek gün içinde geğirmeyi ya da ağza yiyecek artıklarının gelmesini sağlayabilir. İftarda ise, mideye aşırı yüklenmek, aşırı yağlı ve hamur işi gıdalar tercih etmek gün içinde mideye rahatsızlık vererek geğirme eylemini artırabilir. Bu yüzden, bu tür gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.

Geğirme eylemi rutine dönüştüyse doktorunuza danışın

Bazı durumlarda beslenmeye dikkat edilse de geğirmenin önüne geçilemeyebilir. Farklı mide rahatsızlıkları ya da yapılan hareket ve egzersizler, geğirmeyi sağlayabilir. Bu gibi durumlarda da istemsiz hareketler geğirmeye sebep olduğu için orucun tekrarı, kazası söz konusu değildir. Eğer herhangi bir mide rahatsızlığınız var ise ya da geğirme özellikle oruç tuttuğunuz zamanlarda meydana geliyorsa doktorunuza danışarak size özel bir beslenme listesi hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer alternatif de doktorunuzun önerdiği gerekli tedavi yöntemlerine başvurmak olabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?