Cildin Yaşlanmasını Geciktirip Yıllara Meydan Okuduğunu Bilmediğiniz 11 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Cilt dediğimiz, kalıtsal faktörlerden tutun da güneş ışığı, soğuk hava, beslenme alışkanlıkları gibi birçok dış etkenden de kolayca etkileniyor bildiğiniz gibi ne yazık ki.

İşin içine bu kadar çok değişken girince haliyle onu korumak da bir hayli zor oluyor. Geçen yıllardı, yer çekimiydi derken yıllar cildimize çok acımasız davranıyor.

Ne kadar çok bakım ürünü kullanılırsa kullanılsın, ne kadar çok cilt bakımı yapılırsa yapılsın tek başına hiçbir şey yeteri kadar fayda etmiyor, o ciltte lekelenmeler de oluyor, kırışıklıklar da, sarkmalar da...

İşte tam da bu noktada yiyeceklerden nefis bir destek imdada yetişiyor, içlerindeki vitaminleri, mineralleri, cildimiz için yararı olacak ne varsa hepsini bizimle paylaşarak vücudumuzda yaşlanma karşıtı etkiler yaratıyorlar. Cildimizi sadece dıştan müdahalelerle değil, içten verdikleri büyük yardımlarla dinç tutuyorlar.

Bize de bu düşünceli yiyecekleri tanımak, onları hayatımıza, beslenme düzenimizin içine daha çok dahil etmek düşüyor.

Peki, yaşlanmayı durduran bu yiyecekler neler mi?

Buyurunuz, tanıştıralım.

Fayda etmediği sorun yok: Sarımsak

bir-dis-sarimsak-yemek-ne-ise-yarar-3-one-cikan

Kokusu nedeniyle hep bir mesafeli durulan ama faydaları da asla elinizin tersiyle itemeyeceğiniz kadar fazla olan sarımsak, canımızın içi... Onu kaç sayfa anlatsak, eksik kalır biliyoruz ama cilde olan yararını da böyle bir konudan bahsederken atlamak istemiyoruz. Kendisi, içinde bulunan ve sarımsağa o çok aşina olduğumuz kokusunu veren allicin adlı bir madde sayesinde cilde çok iyi geliyor.

Kan dolaşımını düzenleyen, antibakteriyel ve antioksidan özellikler gösteren bu madde nedeniyle sarımsak cildin tertemiz, pırıl pırıl ve pespembe olmasını sağlıyor. Yaşlanmayı durduran yiyeceklerin başında geliyor.

Ölmez ağaçtan gelen gençlik iksiri: Zeytinyağı

zeytinyagi-fayda-7
Ölmez ağaç olarak anılan, bereketi bol zeytin ağacından gelen güzellik zeytinyağı, doymamış yağlardan olduğundan hücrelerimizin sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor. Özellikle hücre yenilenmesini hızlandırdığı bilinen bu bereketli yağ, tam da bu yüzden hem yemeklerden hem de cilt bakımı için kullanılan bitkisel yağ ve maske karışımlarından eksik edilmemesi gerekenler arasında yer alıyor. Hızla yenilenen hücreler, genç ve ışıl ışıl bir cildin sırrı sayılıyor.

Tam bir E vitamini deposu: Avokado

avokado-yağı

Ne yazık ki ülkemizde öyle çok sık tüketilmeyen, tüketilemeyen yiyeceklerden olan avokadonun içinde bol miktarda A, C ve E vitamini bulunuyor. A vitamini hücrelerin sağlıkla büyümesi ve yenilenmesi konusunda önemli etkilerde bulunurken, C vitamini antioksidan özelliği sayesinde cilde zarar verebilecek yabancı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırıyor.

E vitamini ise sağlıklı bir cilt için en çok ihtiyaç duyduğumuz maddelerden olduğundan son dokunuşunu yapıyor. Bu sayede cildimiz elastikiyetini uzun yıllar koruyabiliyor ve cildin yaşlanması olabildiğince geciktirilmiş oluyor.

Vitamin demişken: Badem ve ceviz

badem-yeni-1

Konu E vitamininden açılmışken onlardan bahsetmezsek eksik kalırdı. Badem ve ceviz gibi E vitamini bakımından oldukça zengin kuru yemişler de radarımıza takıldı. Kendileri, hem toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırma gücüne sahip oldukları hem de hücrelerimizin sağlığını korudukları için bu listeye girmeyi fazlasıyla hak etti. Siz de her gün düzenli olarak badem ya da ceviz tüketerek cildinizin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz, bizden söylemesi.

Lahanagiller ailesine sevgilerimizle: Lahana, Brüksel lahanası, karalahana

lahana-1

Lahanagiller ailesini çok sevmenize neden olacak, bugüne dek yeteri kadar kıymetini bilememiş olsanız bile şu andan itibaren bağrınıza basmak isteyeceğiniz lahana, Brüksel lahanası ve karalahana da yaşlanmayı durduran yiyeceklerden.

Detoks yapanlar bilir, lahana çorbası vücuttan toksinleri atmanın en bilinen yollarından biridir. Sadece buradan bile anlaşılabileceği gibi lahanagiller güçlü antioksidan özellik gösteriyor. Bu sayede de cildin yıpranmasını, kırışmasını ve sarkmasını ellerinden geldiğince geciktiriyorlar. Eğer cildinizin yaşınızı ele vermesini istemiyorsanız bol bol lahana tüketmeyi ihmal etmeyin deriz.

Güneşten zarar görmemek için: Balık

Çipura Tarifi

Çipura Tarifi

Özellikle yaz günlerinde içimizi ısıtan, dışımızı kavuran güneşe fazla maruz kalan cildimiz zarar görüyor ne yazık ki. Sizin de cildinizde güneş lekeleri oluşuyorsa bizi çoktan anladınız bile, eminiz.

İşte bu güneş lekelerinin önüne geçmek, zararlı ışınların cildi yaşlandırma etkisinden uzak kalmak için balıktan destek almak neredeyse şart. Çünkü birçok yiyecekte bulunmayan omega 3, balıkların içinden eksik olmuyor. Bu omega 3 yağ asitleri de cildimizi nemlendirerek yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.

Hem dıştan hem de içten bir temizlik için: Domates

domates-sebze-aralik-2020

Neyse ki alışveriş listelerinin demirbaş isimlerinden o. Bol bol tüketiyor, her halini çok seviyoruz. Domates, içindeki likopen adlı madde sayesinde var olan cilt lekeleriyle mücadele ediyor, oluşabilecek lekelenmelere de engel oluyor. Üstelik bunu taze taze misler gibi yediğimizde bize sağladığı yetmiyormuş gibi dışarıdan da destek oluyor. Maske olarak hazırlanıp cilde uygulandığında cildin ışıl ışıl ve tertemiz olmasını sağlıyor.

Gücünü renginden alır: Kırmızı meyveler (Orman meyveleri)

yaban-mersini-meyve-aralik-2020

Kırmızı meyveler ya da orman meyveleri olarak bilinen, hassas yapılı bu minik güzeller, içlerinde küçücük hallerinden beklenmeyecek kadar fazla fayda taşıyor aslında. Cildimiz için bunlardan en önemlisi ise flavonoidler oluyor. Adı bize yabancı gelse de vücudumuzun pek sevdiği antioksidanlar olan flavonoidler, vücudumuzu serbest radikallerden, yani bize zarar verebilecek yabancı maddelerden koruyor. Doğal olarak cildimiz de daha temiz ve duru kalıyor.

Kütür kütür yemeli: Havuç

havuc-sebze-aralik-2020

Çocukluğumuzdan beri göz sağlığına olumlu etkileriyle tanıdığımız havucun meğer tek marifeti de bu değilmiş. Kendisi içindeki o bolca A vitamini sayesinde gözlerimize iyi gelmiyor bir de hücre yenilenmesini hızlandırıyor, antioksidan özelliklerle vücudumuzu temizliyormuş. Hal böyle olunca cildimiz de bundan nasibini alıyor ve sarkma, kırışıklık, lekelenme gibi olumsuz durumların yaşanma ihtimali daha da düşüyormuş. O zaman şimdi kütür kütür havuç yeme vakti!

Her eve, her sofraya girme zamanı geldi de geçiyor bile: Zerdeçal

zerdecal-maskesi

Faydalarını anlata anlata bitiremediğimiz, karabiber ve zeytinyağı ile bir araya gelince kansere bile savaş açacak güce kavuşan bir besinden söz ediyoruz, elbette yaşlanmayı durdurma konusunda da ondan destek alacak, onu yakıştığı her yemeğe dahil etmeye çalışacağız. Tıpkı yukarıda saydığımız diğer yiyecekler gibi zerdeçal da antioksidan özelliği yüksek olanlardan. Serbest radikallerden nasıl kurtulabilir, cildimizi nasıl arındırabiliriz sorununun bir cevabı da o haliyle. Sevin onu. Sofranıza en az bir karabiber ya da tuz kadar sık davet edin mesela.

İçecek bonusu: Yeşil çay

yesil-cay-hafiza-aralik-2020

Yeşil çay, genel olarak zayıflamak isteyenlerin elinden düşürmediği içeceklerden olsa da tek faydası metabolizmayı hızlandırmak değil bu çayın. Elbette zayıflamaya destek olduğu biliniyor ama yeşil çay aynı zamanda antioksidan özellikler göstermesi sayesinde cildin de temizlenmesine, yenilenmesine destek oluyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak yeşil çay tüketmek gerekiyor. Ama aşırıya kaçılmaması, günde 2 bardaktan fazla içilmemesi de önemli, aklınızda bulunsun.

Önemli bir not: Eğer yukarıda saydımız yiyeceklere alerjiniz varsa ya da içlerinde bugüne dek hiç yemediğiniz yiyecekler varsa ve şu andan itibaren tüketmeye başlamayı düşünüyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışın ve onun önermediği hiçbir şeyi yapmayın. Aynı şekilde yaşlanmayı durduruyor diye bu yiyecekleri yerken aşırıya kaçmayın, unutmayın ki her şeyin fazlası zarar, aman diyelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?