kabizliktan-kurtaran-karisim-1-one-cikan

Hemen Yarın Sabah Başlamalı: Kabızlıktan Kurtaran Lezzetli Karışım

Favorilerime
Ekle

Kabızlık, bahsetmekten pek hoşlanmadığımız ama aslında birçoğumuzun yaşadığı sinir bozucu, rahatsızlık verici bir hastalık, malumunuz.

Nasıl bir hastalık olduğunu uzun uzun anlatmanın lüzumu ve yeri olmadığından doğrudan konuya girelim, bu rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayacak nefis bir tarif verelim diyoruz.

Bugüne kadar ne denediyseniz kurtulamadığınız bu sorunu aşmanızı neredeyse garantileyen bir karışım karşınızda, malzemeleri hazırlayın, hemen yarın sabah uygulamaya başlayın. Bağırsaklarınız da mideniz de rahat etsin, artık karın ağrılarıyla uğraşmak zorunda kalmayın.

Üstelik tadı da şu ana dek uyguladığınız birçok kabızlık önleyen reçeteye göre çok daha lezzetli. Daha ne olsun?

Malzemeleri tanıyarak işe başlamalı: Kuru kayısı, incir, erik, keten tohumu ve zeytinyağı

kabizliktan-kurtaran-karisim-2

Aslında kabızlık üzerindeki olumlu etkilerini az çok bildiğiniz ve mutlaka en az birini sık sık değerlendirdiğiniz malzemelerden oluşuyor bu karışım. Farkı, bu malzemelerin hepsinin bir araya gelip güçlerini birleştirmesinde yatıyor.

Kayısı, içindeki bolca besin lifi sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlıyor bildiğiniz gibi. Bu sayede de kabızlık tedavisinde en çok başvurulan yiyeceklerden sayılıyor. Bize de kayısının faydalarını göz ardı etmeden ama onu yalnız da bırakmadan nefis bir karışım yapmak düşüyor.

Tam da bu esnada işin içine kuru incir giriyor. O da tıpkı kuru kayısı gibi içindeki yüksek lif oranıyla sindirim ve boşaltım sisteminin en yakın arkadaşlarından. Öyle ki incirin sadece kabızlığı gidermekle kalmadığı, kolon kanserine yakalanma riskini bile azalttığı biliniyor.

Kuru kayısı ve kuru incir olur da kuru erik eksik kalır mı? Kalmıyor tabii. Güçlü antioksidan özelliği ve içindeki bolca besin lifiyle o da dahil oluyor karışıma.

Bu kuru meyvelerin lezzetine eşlik etmek üzere, mide ve bağırsakları temizlemesiyle meşhur keten tohumu ve neredeyse her işe yarayan, her hastalığa fayda sağlayan zeytinyağı da devreye girince değmeyin keyfimize.

Peki ama bu malzemeleri nasıl kullanacağız: Kabızlıktan kurtaran karışımın tarifi

tasteofhome

tasteofhome

Malzemeler:

 • 1 adet kuru incir
 • 2 adet kuru kayısı
 • 2 adet çekirdeksiz kuru erik
 • 1,5 çay bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı keten tohumu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Nasıl Yapılır?

 • Kuru incir, kayısı ve eriği güzelce yıkayıp temizledikten sonra küçük küçük doğrayın.
 • Ardından ufak bir tencere ya da cezvede 1,5 çay bardağı suyla haşlayın.
 • Haşladığınız meyvelerin içine keten tohumlarını ve zeytinyağı da ekleyip mutfak robotu yardımıyla marmelat kıvamına gelene kadar çekin. Karışımınız hazır oldu bile!
 • Nasıl Kullanılır?

  Her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı yiyin. Üzerine 1 su bardağı ılık su için. İşte bu kadar!

  Sağlık dolu, upuzun ve mutlu bir ömrünüz olsun.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?