Her Sabah Kahvaltıda Yumurta Yiyenlerin Bile Bilmediği 11 Şaşırtıcı Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Hiç yemek yapmayı bilmeyenlerin bile en sıkıştığı anda yapabildiği tek yemektir yumurta. "Bir yumurta kırarız, karnımızı doyururuz"dur öğrenci ve bekar evlerinde. Yumurta pratikliktir, kolaylıktır.

Ancak yumurta diyip geçmemek, onu bu kadar basite de indirgememek gerekiyor. Çünkü yumurta ile yapabileceğiniz o kadar farklı yemek, ona uygulayabileceğiniz o kadar farklı pişirme yöntemi var ki öğrendikten sonra "Ben yumurta yapmayı bile bilmiyormuşum" dedirtebilir insana.

Bu püf noktalarını öğrendikten sonra tek tek hepsini denemek isteyeceğinize eminiz.

Bulaşık derdi olmayan bir omlet hazırlamak için yumurta ve diğer malzemeleri kilitli poşet içine koyup kaynar su dolu bir tencereye atın

Kırdığınız yumurtaları kilitli poşet içine koyup elinizle poşeti düzleştirin. Ardından poşeti açarak biber, domates gibi eklemek istediğiniz malzemeleri ekleyin. Ardından kilitli poşetin ağzını tekrar kapatıp içinde su kaynamakta olan tencerenin içine atın. Ardından omletinizi çıkarıp servis edin. Hem bulaşık derdi yok, hem de çok leziz. Şurada videosu da var.

Ya da mikrodalgada seramik kase içinde sadece bir buçuk dakikada omletinizi hazırlayın

Seramik kase içinde yumurta beyazı ve sütü karıştırın. Ardından geri kalan malzemeleri ekleyerek mikrodalga fırında 1,5 dakika pişirin. Sevimli omletleriniz hazır oldu bile.

Kalabalık bir kahvaltı sofrası için omlet yapıyorsanız fırın tepsisini kullanmayı deneyin

Tek yapmanız gereken omlet malzemelerini iyice karıştırıp fırın tepsisine dökmek ve 25-30 dakika pişirmek. Servis ederken yaratıcılık size kalmış.

Yumurtaları muffin tepsisinde pişirerek farklı lezzetler yakalayın

Bir tepsi yumurtayı tek seferde pişirmek bu şekilde çok kolay. Tek yapmanız gereken yumurtaları muffin tepsisine tek tek kırmak ve üzerine tuz, karabiber ya da dilediğiniz diğer malzemeleri de ekleyerek önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında pişirmek.

Kusursuz haşlanmış yumurtalar için nemli bir bezden yardım alın

Fazla miktarda yumurtayı tek seferde haşlamak istiyorsanız nemli bir mutfak bezini fırına serin ve üzerine yumurtaları birbirine değmeyecek şekilde dizin. Düşük sıcaklıkta 30 dakika pişirdikten sonra soğuk suya tutun ve yediğiniz en güzel haşlanmış yumurtalarla tanışın.

Yumurta kabuklarının kolayca soyulması için suyuna karbonat ekleyin

Yumurta haşlarken eğer suyuna bir çay kaşığının dörtte biri kadar karbonat eklerseniz kabuklarının kolayca soyulduğunu fark edeceksiniz.

Haşlanmış yumurtaları su dolu bir kavanozda çalkalayarak kabuklarından hızlıca kurtulun

Haşlanmış yumurta nasıl soyulur?

Haşlanmış yumurta nasıl soyulur?

Özellikle birden fazla haşlanmış yumurtayı soymak zamanınızı alıyor, biliyoruz. Bunu kolaylaştırmak için haşladığınız yumurtaları içi su dolu bir kavanozun içine atın ve birkaç dakika hızlıca sallayın. Yumurta sonrasında kavanozdan kabuklarından ayrılmış şekilde çıkacak.

Poşe yumurtayı sadece birkaç dakika içinde mikrodalgada hazırlayın

Poşe yumurta yapmak diğerlerine göre biraz daha zahmetli. Ama aslında onu yapmanın çok daha pratik yolları da var. Mesela mikrodalgaya konabilen bir kahve fincanını yarısına kadar suyla doldurun, içine yumurtayı kırın ve üzerini fincan tabağıyla kapatın. Ardından mikrodalgada 45-60 saniye bekletin ve fincanın içinden poşe yumurtayı bir kaşık yardımıyla alarak afiyetle yiyin.

Poşe yumurtayı ocakta yapacaksanız pişirme poşeti yöntemini deneyin

Daha kusursuz poşe yumurtalar elde etmek için aslında ihtiyacınız olan tek şey pişirme poşeti. Poşeti bir bardağa sarın ve yumurtayı ortasına kırın. Ardından poşeti bağlayarak kaynamakta olan suyun içine atarak her zamanki gibi pişirin. Altı dakika sonra poşetleri çıkarıp poşe yumurtalarınızı tabaklara servis edin.

Poşe yumurtaların kusursuz şekle sahip olması için ise iğne kullanın

Sıra dışı bir yöntem daha: Önce suyu kaynatın. Ardından yumurtaların kabuklarına iğne batırarak içinin hava almasını sağlayın. Bu yumurtaların kaynarken çatlamasına engel olacak. 10 dakika kaynattıktan sonra yumurtaları sudan çıkarın ve ateşi kısığa alın. Tüm bunları yapmamızın sebebi yumurtaların kırıldığında şeklini korumasını sağlamak. Ardından yumurtalar soğuduğunda her zamanki yönteminizi kullanarak poşe yumurtalarınızı hazırlayın. İşte şekli asla bozuk olmayacak poşe yumurtalarınız karşınızda.

Poşe yumurta yaparken elekten yardım alın

notrehome

notrehome

Kabın üzerine bir elek yerleştirin ve yumurtayı üzerine kırın. Böylelikle yumurta akının sulu kısmı elekten geçerek kaba akacak ve yumurta sarısı ile beyazının daha kalın kısımlarının birbirlerinden kusursuz şekilde ayrılmasını sağlayacak. Sonrasında bildiğiniz gibi poşe yumurtanızı hazırlamaya devam edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?