Vişneli Tart Tarifi

Sandığınızdan Mühim: Fırın Pişirme Kapları Yemek ve Tatlıların Tadını Nasıl Etkiliyor?

Favorilerime
Ekle

Fırına girebilsin, yemeklerimizi, tatlılarımızı güvenli bir şekilde pişirebilirsin yeter. Pişirme kaplarından tüm beklentimiz bu yönde. O yüzden ''Aman canım, pişirme kabı pişirme kabıdır, ne gibi bir farkı olabilir ki?'' diye düşünüyoruz. Aslında ciddi bir yanılgıya düşüyoruz. Pişirme kapları, yemeklerinizin de tatlılarınızın da kaderini fırındayken değiştirmeye başlar. Onların daha lezzetli, daha yumuşak ya da çıtır çıtır olması pişirme kabınızın türüne bağlı olabilir.

Bir yemek ya da tatlı için tarifin ölçülerine ve yapılış aşamalarına sadık kalmak ne kadar önemliyse, pişirme kabının türü de o denli mühim. Öyleyse seramikten cama, silikondan metal kaplara kadar tüm pişirme kaplarının farklarını mercek altına alalım. Fırında tatlı ya da yemek pişirirken kap seçmenin kurallarını da bir köşeye not edelim.

Buyursunlar.

Önce bunları bilmek gerek: Pişirme kapları neden önemli?

Yemek yapan herkesin çok yakından bildiği bir şey varsa o da yemek yapmak sanattır, fırında bir şeyler pişirmek ise bilim. Koyduğunuz malzemenin miktarından, kalitesine kadar her şey bu bilimin bir parçası haline dönüşüyorve sonunda yediğiniz o enfes yemeklerin, tatlıların mimarı oluyor. Bilim, yapılış aşamasıyla başlayıp, tarifin fırın kabının içine girmesiyle devam eden bir süreç. İşte, tüm bu süreç içerisinde metal, cam ya da diğer çeşitlerden herhangi birini kullanmış olmanız bütün dengeleri değiştiren unsurların başında geliyor.

Isı ve sıcaklık, farklı malzemelerde, farklı şekilde reaksiyon gösteriyor. Örneğin; kullandığınız pişirme kabı tatlınızı daha kıyır kıyır yapabilir, ekmeğinizin kabuğunun daha kalın olmasını sağlayabilir, pişen etinizin daha sulu ya da kuru olmasına neden olabilir. Bunlar gibi farklı sonuçların sebebi pişirme kaplarınızdan geçiyor, bu nedenle aslında büyük önem taşıyorlar.

Gelelim farklı malzemelerden yapılmış kapların yemek ya da tatlılarınıza nasıl etki ettiğine...

Yüksek sıcaklıklar için bire bir: Metal kaplar

metal-kaplar

Metal pişirme kapları, ısıyı en iyi ileten kapların başında geliyor. Özellikle alüminyum bazlı kaplar, bu konuda rakip tanımayacak kadar iddialı. Isıyı çok çabuk ilettiği gibi, çok çabuk da ısı kaybedebiliyor. Bu nedenle özellikle yüksek ısılar için oldukça uygun kaplar olarak karşımıza çıkıyorlar. Tam kıvamında kızarmış, hafif kıtır tatlar elde etmek istiyorsanız metal kaplardan daha iyi bir seçenek tanımıyoruz. Örneğin; şöyle bol baharatlı, nefis kızarmış, dışı çıtır çıtır patatesler pişirmek istiyorsunuz. Hem süreci hızlandırmak, hem de lezzetlerini ikiye katlamak için seçiminiz metal kaplardan yana olsun.

Bunların dışında çabuk pişirmek istediğiniz yemekler ve tatlıları da metal kaplarda pişirebilirsiniz. Özellikle kek, muffin, çörek gibi ürünleriniz için çok uygun. Ama şu noktaya dikkat! Çok yüksek sıcaklıklarda, özellikle ince yapılı metal kaplarda uzun süreli bir şeyler pişirirken kontrollü davranın. Buna da bir örnek verelim. Metal bir tepsinin içerisinde kurabiye pişirirken uzun süre ve yüksek sıcaklıkta pişirirseniz, binbir özenle hazırladığınız kurabiyeleri yakma olasılığınız yüksek. Bu yüzden özellikle tereyağı bazlı hamur işlerini metal kapların içinde pişirirken sıcaklığını tarifte belirtilen şekilde ayarlayın ve belirtilen süre dahilinde pişirme işlemini sürdürün.

Metal kapların içinde pişirmemeniz gerekenlere gelecek olursak; meyveli tatlılar, yumuşak kalması gereken tatlılar, yine içinin yumuşak ve sulu kalmasını istediğiniz sebze yemekleri listenin başını çekiyor. Bu tarifleri uygularken metal kapları tercih etmeniz dilediğiniz sonucu elde edememenize neden olabilir.

Uzun süre sıcak kalan yemekler ve tatlılar için: Cam kaplar

Cam pişirme kapları, metal kaplara nazaran ısıyı daha az iletici bir yapıdadır. Ancak ısıyı uzun süre koruyabilme özelliğine de sahiptir. ''Bu ne demek oluyor?'' diyenleriniz için açıklayalım. Metal kaplar yemeklerinizi daha hızlı pişiriyor, ama aynı hızla ısıyı kaybettiği için de yemekleriniz ya da tatlılarınız uzun süre sıcak kalamıyor. Fakat cam kaplarda durum tam tersi şekilde işliyor. Isısı çok yavaş yayılan, iletkenlik konusunda pek de iyi olmayan cam kapların içinde bir şey pişirdiğinizde, pişirdiğiniz yemek ya da tatlı daha uzun süre sıcacık kalıyor. Bu nedenle sıcak servis etmek istediğiniz ürünleri pişirmek için şahane bir seçenek oluyorlar.

Yine yemekler ve tatlılar üzerinden örneklendirerek gidelim. Peynirli sıcacık bir makarna pişirmek istediğinizde seçiminiz cam kaplardan yana olsun. Beşamel soslu yiyecekleri pişirmek için yine cam kapları kullanın. Crumble ya da cobbler gibi sıcak-ılık tatlıları pişirmek için de cam kapları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cam kapların içinde pişireceğiniz hamur işleri yumuşacık ve ince kabuklu olacaktır. Bunların yanında sağlığımız açısından da en faydalı pişirme kaplarından biri olarak sayabiliriz cam kapları.

Kısacası, masaya sıcak sıcak getirmek istediğiniz, daha yumuşak tatlılar, ekmekler ya da yemekler için cam kapları tercih edebilirsiniz.

Üstelik temizlenmeleri de pek kolay: Seramik kaplar

Seramik kaplar, cam kaplarla hemen hemen benzer özellikler taşır. Aralarındaki en büyük farklardan biri seramik kapların, cam kaplara nazaran daha yavaş ısınmaları. Seramik kaplar, fırına girdikleri andan itibaren ağır ağır ısınmaya başlarlarlar. Isıyı da daha uzun süre içlerinde hapsederler. Bu nedenle ağır ağır pişirmek istediğiniz et ve tavuk yemeklerinde, yumuşacık pişmiş sebze yemeklerinde en iyi performanslarını gösterirler.

Diğer kaplardan ayrıldıkları en önemli noktaların başında ise daha kolay temizlenmeleri geliyor. Camın üzerinde herhangi bir yanık vb. kaldığında onu temizlemek oldukça vakit alıyor ya da rengi değişiyor. Metal kaplar da aynı şekilde temizlenmesi zor ürünlerden. Demir döküm oldukça hassas. Seramik kaplar ise doğru koşullarda kullanıldıktan sonra su, bulaşık deterjanı ve süngeri yardımıyla çok rahat temizlenebilme özelliğine sahip.

Tıpkı cam kaplarda olduğu gibi sıcak servis etmek istediğiniz ürünleri, onun yanında et ve tavuk yemeklerini, sebze yemeklerini, lava kek gibi kekleri seramik kapların içinde pişirmenizi öneriyoruz. İçleri akışkan olan kekler, bu kapların içinde daha doğru pişecek ve daha uzun süre sıcaklıklarını koruyacaktır. Creme brule gibi sütlü tatlıları da seramik kapların içinde pişirebilirsiniz. Bizden söylemesi.

Yapışmadan çıkan kekler için: Silikon kaplar

Fırında pişirdiğimiz tatlılarda en çok endişe ettiğimiz şeylerin başında yapışmaları ve kalıptan çıkmamaları geliyor. İşte, bu sorunu silikon kaplar ortadan kaldırıyor. Yapışmayan yüzeyleri sayesinde keklerinizi, muffin'lerinizi kolaylıkla çıkarmanızı sağlıyorlar. Ancak silikon kaplar ısıyı koruma ve dağıtma açısından oldukça zayıf. Özellikle çıtır çıtır olmuş yiyecekler ya da sıcak, pudingli vb. tatlılar pişirmek istiyorsanız eliniz hiç silikonlu kaplara gitmesin. Onlar bu tarz yiyecekler için en son başvurmanız gereken kaplardan. Hele ki tart, turta gibi kırılgan yapıdaki tatlılar için silikon kap kullanmayı hiç düşünmeyin. Nadir de olsa silikon kaplarda sebze yemekleri de pişiriliyor. Ancak siz tercihinizi fırına girebilen diğer çeşit kaplardan yana kullanın.

Kolaylıkla çıkabilen, riski sıfır kekler, muffin'ler ve ekmekler için silikon kaplar edinebilirsiniz.

Tam kıvamında pişmiş etler ve tavuklar ondan sorulur: Demir döküm kaplar

nerdswithknives.com/

nerdswithknives.com/

Fırında usul usul pişen ekşi mayalı, hafif kalın ve çıtır kabuklu ekmeklerin sırrı ile tanışın. Demir döküm tencereler, tavalar, kaplar fırına girebilen, yanmayan, ısıyı her yerine eşit dağıtabilen ve sıcaklığını uzun süre koruyabilen araç gereçlerin başında geliyor. Üzerindeki tabakalar sayesinde ısının her yere eşit miktarda dağılmasını sağlıyor, böylelikle pişireceğiniz her şey eşit şekilde pişiyor. Ama demir döküm ağır ağır pişirmek için uygun bir pişirme aracı. Hızlı bir biçimde pişirmek istediğiniz tatlılar ya da yemekler olduğunda tercihiniz metal kaplardan yana olmalı.

Özellikle hafif çıtır, hafif yumuşak ve tüm lezzetini içinde saklamış yemekler hazırlamak istiyorsanız, ekmek pişirmek istiyorsanız ya da brownie, kurabiye gibi sıcak yenen tatlılar hazırlamak istiyorsanız demir dökümün üzerine tanımıyoruz. Ancak kek gibi kabaran tatlılar, sütlü tatlılar için demir döküm kaplar en son tercih etmeniz gerekenlerin başında geliyor.

Tıpkı cam gibi o da en sağlıklı pişirme araçlarından. Seasoning yaptığınız sürece de uzun süre kullanabileceğiniz kadar dayanıklılar.

Demir döküm araç-gereçler hakkında daha fazla bilgi için sizi şu yazımıza bekliyoruz: Mutfağında Demir Döküm Gereç Olan Herkesin Bilmesi Gereken 6 Şahane Bilgi

Afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?