Akıllardaki O Soru: Bulgur Yıkanmalı mı, Yıkanmamalı mı?

Favorilerime
Ekle

Bakliyatların arasında en çok tüketilen ürünlerin başında bulgur geliyor. O güzel fellah köftelerin, kısırların, içli köftelerin ana malzemesi. Her yemeğin yanına çok yakışan bulgur pilavlarının ise olmazsa olmazı. Birbirinden enfes tariflerin başrolü olan bulgurla ilgili ise önemli bir nokta var ki o da yıkanıp yıkanmaması gerektiği. Tariflerde kullanılmadan önce bir kısmımız yıkarken bir kısmımız yıkamadan kullanmayı tercih ediyor. Peki nedir bu işin doğrusu? Gelin birlikte göz atalım.

Bulgur yıkanmalı mı, yıkanmamalı mı?

bulgur-yikanir-mi

Bulgurlar iki farklı çeşit olarak çıkıyor karşımıza. Biri ince bulgur, diğeri de kalın(pilavlık) bulgur. İnce bulgur genelde köfte tariflerinde, kısırlarda ya da salatalarda kullanılıyor. Kalın bulgur ise daha çok pilavlarda ve çorbalarda tercih edilen bir bulgur türü. İnce bulgur yapısı gereği çabuk su çeken ve şişen bir yapıya sahipken kalın bulgurlar daha uzun süre pişirilmeye ihtiyaç duyan bir bulgur türü.

bulgur-yikanir-mi1

Bulgurlar genellikle üretim aşamalarında yıkanıp kurutularak paketleniyorlar. Bu yüzden aslında tariflerde kullanmadan önce yıkamanıza pek de ihtiyaç yok. Özellikle ince bulgurlar suyla bir süre temas ettikleri durumlarda çabuk bir şekilde şiştikleri için yıkamanıza hiç ihtiyaç duymayan bir malzeme. Kalın bulgurlar ise suda yıkanıp temizlenmeye yine ihtiyaç duyulmayan türden.

Bulgur yıkarken nelere dikkat edilmeli?

bulgur-yikanir-mi2

İşin özü: Bulgurlarınızı yıkamaya pek de gerek kalmadan tariflerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ancak yine de hijyeninden ve temizliğinden emin olamıyorsanız kalın bulgurları birkaç kere sudan geçirip iyice kuruttuktan sonra kullanmanızı öneririz. İnce bulgurları ise 1 kez sudan geçirmeniz yeterli olacaktır. Bulguru kullanabileceğiniz birbirinden nefis köfte tarifler için sizi şuradan alalım: Bulgurlu Köfte Tarifleri

Bulgurlu farklı pilav tarifleri için ise şuradan bekleniyorsunuz: Farklı Bulgur Pilavı TarifleriDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?