donmus-tavuk-cozdurmeonecikan

En Doğru ve Pratik Yöntemleriyle: Donmuş Tavuk Nasıl Çözdürülür?

Favorilerime
Ekle

''Tavuğu buzluktan çıkar, akşama pişireceğim'' diye çok mesaj ve arama almışızdır. Evden çıkmadan donmuş tavuğu çıkarmak için kendimize çok not bırakmışızdır. Ancak insanlık hali. Çoğu zaman o tavuklar buzluktan çıkarılmayı unutulan tavuklar oluyor. Canımız doyurucu bir yemek çektiğinde buzluktaki tavukların çözdürülmemiş olması da biraz can sıkıyor haliyle. Gelin bugün en pratik yöntemleriyle ve en doğru yöntemleriyle donmuş tavuk nasıl çözdürülür sorunuzun yanıtını birlikte öğrenelim. Yapılan hataları da görelim. Tavukları buzluktan çıkarmayı unutsanız da pratik yöntemiyle çözdürmeniz de mümkün.

Tavuk nasıl dondurulur?

tavuk-nasil-dondurulur

İşe önce en pratik yöntemiyle buzlukta tavuklarınızı nasıl dondurmanız gerektiğini öğrenerek başlayın isteriz. Çoğu zaman tavukları bütün olarak dondurmak en kolay seçeneğimiz oluyor. Tavukları bütün olarak pişirecekseniz bu yöntem en güzeli pek tabi. Ancak tavukları parçalarına ayırarak dondurmak en güzeli. Yapacağınız tariflere bağlı olarak fileto halde, kuşbaşı doğrayarak ya da parça halde dondurabilirsiniz. Saklama kaplarına, kilitli poşetlere ya da buzdolabı poşetlerine aktarmanız yeterli. Bu şekilde tavukları en az 1 ay tazeliklerinin de korunmasını sağlayabilirsiniz.

Donmuş tavuk nasıl çözdürülür?

donmus-tavuk-cozdurme1

Tavukları dondurduk, şimdi geldik asıl soruya. ''Donmuş tavuklar nasıl çözdürülür?'' Buzluktaki tavukları çözdürmenin en güzel yöntemi buzluktan çıkarıp buzdolabı kısmına almak ve yavaş yavaş çözülmesini sağlamaktır. Bu sayede en sağlıklı şekilde tavuklarınız çözülür. Ortalama 5 saatte çözülerek pişirilmeye hazır hale gelir.

donmus-tavuk-cozdurme2

Tavuk çözdürürken kullanılan ancak oldukça hatalı olan yöntemlerden de bahsedelim. Tavukları kaynamış sıcak suyun içerisine koyarak çözdürmeye çalışmak hatalı bir çözdürme yöntemi olacaktır. Bunun yerine içi sıcak su dolu bir kabın üzerine başka bir kap koyup içine tavuklarınızı koyun ve bu şekilde daha güvenli bir çözdürme yöntemi uygulayın. Yine tavukları sıcak su altında yıkayarak çözdürmek de hatalı bir çözdürme yöntemi olacaktır.

donmus-tavuk-cozdurme3

Eğer tavuklarınızı buzdolabına koyarak çözdürmeye veya oda sıcaklığında çözdürmeye vaktiniz yoksa mikrodalgada çözdürmek de bir alternatif olacaktır.

Tavuklar çözüldüyse en nefis tavuk tariflerimiz için de sizi şuraya alalım: Değişik, Kolay, Lezzetli Tavuk Tarifleri


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?