O Aslında Bir Karışım: Köri Nedir? Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Mutfaktaki baharat raflarında karabiber, pul biber, kimyon gibi klasik baharatların dışında köriyi de yerini sıklıkla alıyor artık. İsmini okuduğunuz gibi kafanızda ilk olarak menülerde sıklıkla görmeye aşina olduğumuz köri soslu tavuk geldi, değil mi? Oysa köri bundan çok daha fazlası. Sadece klasik körili tavuk tarifinde değil, aslında birçok farklı şekilde kullanılabiliyor. İçeriğinden kullanım alanlarına, nerede satıldığından nasıl tüketilmesi gerektiğine kadar köriyi gelin yakından inceleyelim.

Köri nedir? Yemeklerde nasıl kullanılır?

kori-nedir1

Köriyi daha yakından tanımak için önce onun ilk doğduğu yerlere bir bakalım. Akla ilk gelen nokta Hindistan olsa da köri aslında Güneydoğu Asya Mutfağı'nın vazgeçilmez baharatı. Sadece Hint mutfağında değil, birçok ülkenin mutfağında sıklıkla kullanılan bir lezzet. Biz onu karabiber, toz kırmızı biber gibi tek bir malzemeden elde edilen bir çeşit baharat sansak da köri aslında bir karışım.

kori-nedir3

Körinin bir baharat karışımı olduğunu duyanlar içinde ne olduğunu merak ettiyse içeriğinden biraz bahsedelim. Köri, o güzel rengini zerdeçaldan alıyor. İçindeki diğer lezzet sağlayacılar ise; kişniş tohumu, kimyon, toz zencefil, karabiber ve toz kırmızı biber. Bazı karışımlarda içerisine sumak da ilave ediliyor. Bu baharatların birbirlerine olan doğru oranları ortaya köriyi çıkarıyor.

kori-nedir4

Oluşan bu baharat karışımını başta tavuk yemekleri olmak üzere birçok et yemeğinde kullanabilirsiniz. Farklı et yemekleri hazırlamak için körinin lezzetini klasik tariflerinizde mutlaka deneyin. Köfte tariflerinin içine koyabileceğiniz gibi sosuna da köri ilave edebilir lezzetine lezzet katabilirsiniz örneğin. Onun dışında sebze yemeklerine köri çokça yakışacaktır. Bakliyat yemeklerinde de köriyi mutlaka kullanın. Nohut ve körinin uyumunu yakalayacağınız körili nohut tarifini mutlaka denemenizi öneririz. Mezelerde de köriyi kullanabilir, farklı tatlar elde edebilirsiniz. Peki evde kendi körimi nasıl hazırlayabilirim derseniz onun için de sizi şuradan alalım: İşte Bu Kadar Kolay: Evde Köri Baharatı Nasıl Yapılır?

Köri nerede satılır?

kori-nedir2

Köriyi nereden bulacağımıza gelirsek aslında ona sıklıkla marketler raflarında rastlıyoruz. Kendisine genel olarak aktarlardan ulaşmanız da mümkün.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?