Balık Osman

Balık Osman: 1947'den Günümüze Gelen Balık Sofraları

Favorilerime
Ekle

Balık sezonunun açılmasıyla sofralarımız şenlendi, salatalar tadını buldu, eş-dost sohbetleri demini aldı. Palamuttan, istavrite, denizlerin dişli güzeli lüfere kadar sezonun gözde balıkları tezgahlarda arz-ı endam ediyor.

Bu sebepten ötürü sezonu fırsat bilen Yemek.com, soluğu 1947’den beri hizmet veren Balık Osman’da aldı. Şef Musa Ergen, sezonun en taze deniz ürünleri ile hazırladığı tarifleri sizlerle paylaştı.

Büyükçekmece doğumlu olan Osman Hayati Bey’in babasının ölümü üzerinde 1947 yılında devraldığı balıkçı lokantası, kendisinin hazırladığı meze ve balık çeşitlerini sevenler tarafından ona takılan lakabından adını alıyor.

Üç kuşaktır aynı titizlikle işletilen restaurant; 1985 yılında, Büyükçekmece’de göl ve denizin birleştiği manzaraya karşı, açık ve kapalı alanda 700 kişinin ağırlandığı, üç katlı bir işletme haline dönüşmüş. Yıllardır aynı masada ve aynı saatte yemeğini yiyen çiftlerin ağırlandığı, Balık Osman’ın hatırasını yaşatmak için karşı yakadan gelen müdavimlerin olması sizi şaşırtmasın.

Restoranın giriş katında sizi karşılayan solungaçları kırmızı, taze balıkların sıralandığı tezgahtan balığınızı seçtikten sonra sizi deniz ve göl manzarasının kucakladığı üst katlara alalım. Restoranın tüm katları deniz manzaralı ve tüm masalar bir yerinden manzaraya hakim olacak şekilde ayarlanmış. Sonsuz deniz manzarası ve sahil kenarı huzurunun hakim olduğu restaurantta kendinizi tatilde hissedebilirsiniz. Ne yazık ki Ağva’da değilsiniz ancak sipariş verdiğiniz lezzetlere konsantre olabilir, anın tadını çıkartabilirsiniz.

Balık Osman Orta Kat İç Mekan

Fotoğraf: Müjde Çapraz/ Balık Osman Orta Kat İç Mekan

Bugüne kadar pek çok balık restoranında çalışan Şef Musa Ergen’in hazırladığı, tariflerini de aldığımız; palamut ızgara, istavrit tava, kalamar dolması, güveçte levrek kavurma, ızgara jumbo karides, tercihinize göre pişirilecek pek çok balık çeşidinin yanı sıra her balık restoranında bulunmayacak lorlu biber dolması, haydar tarama, hamsi turşu, mancı gibi meze seçenekleri,  kalamar tava, lavunya, paçanga, balık köftesi gibi birbirinden lezzetli ara sıcak seçenekleri mevcut.

Balık Osman İstavrit Tava Tarifi

Fotoğraf: Müjde Çapraz/ Balık Osman İstavrit Tava Tarifi

“Balık helvasız olmaz” dediğinizi duyar gibiyim. Sıcak helvanın yanı sıra dondurmalı irmik helvası, incir tatlısı ve parfe tatlı düşkünleri için menüdeki yerini almış.

Balık Osman İç Mekan

Fotoğraf: Müjde Çapraz/ Balık Osman İç Mekan

Arzunuz aileniz birlikte ev sıcaklığında, şatafattan uzak, temiz ve lezzetin her zaman korunduğu bir restoranda balık yemekse Balık Osman’ın kapısını çalın.

Balık Osman Şef

Balık Osman Şefi Musa Ergen

Şefi Tanıyalım: 2009 yılından itibaren Balık Osman ailesinde aşçı olarak çalışan Musa Ergen 11 Kasım 1977 Çatalca doğumludur. Lise eğitimini Çatalca meslek lisesinde tamamlayan ve aşçı bir aileden gelen Ergen, sektörde önemi olan pek çok balık restoranında görev almıştır.

Adres: Cumhuriyet Cad. No:3 Mimarsinan, Büyükçekmece

Balık Osman, Büyükçekmece'ye nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?