yenikoy-kahvesi-bahce-manset

Boğaza Karşı Çift Okeye Dönebilirsiniz: Yeniköy Kahvesi

Favorilerime
Ekle

Pazar sabahı kahvaltı yapacaksınız, uykunuzu almış üzerine de bir süre daha yataktan çıkmamışsanız, sahil trafiği, kalabalık mekanlardaki uzun sıralar gibi zorluklarla karşı karşıya kalacaksınız demektir. Eğer siz de sahildeki valelerden, bir omlet yemek için uzun kuyruklar beklemekten sıkıldıysanız alternatif mekanlara yönelmenin de zamanı gelmiş demektir.

Yeniköy Kahvesi adından anlaşıldığı gibi Yeniköy’de, sahildeki Sait Halim Paşa Yalısı’nın karşısında küçük tabelasıyla ve girişindeki dik merdivenlerle nispeten izole denebilecek bir konuma sahip. Aslında gerçek anlamıyla bir kahve. Yani iç mekanında isterseniz okey veya batak oynayabilirsiniz.

Yeniköy Kahvesi'ne girdiğiniz anda asma yapraklarıyla oluşan doğal gölge ve aralardan sızan güneşin yapacağı etkiyle Emirgan’daki mekanlardan birinde olmadığınızı bir kez daha anlayacaksınız. Kapıda belirdiğinizde hiçbir kız içtiği çayı yarıda bırakıp yanındakini dürterek "oha çocuğa bak" demeyecek ya da sulu bir şakayla masanıza kimse oturmaya çalışmayacak, o yüzden rahat rahat zaman geçirebilirsiniz.

Artık oturdunuz ve sipariş vereceksiniz. Aslında menü standart bir kahvaltı menüsünden fazlası değil. Omlet ve menemen çeşitleri, söğüş, zeytin ve peynir tabakları mevcut. Ancak bu saydıklarımın en güzel kombinlenmiş hali özel kahvaltı tabağında mevcut. Uzunca bir tabak düşünün, bir tarafında menüde gördüğünüz peynir çeşitlerinden birer dilim var. Ortada bir boşluk ve diğer tarafta ise söğüş tabağının domatesi, peyniri ve biberleri üzerlerine zeytinyağı dökülmüş halde size bakıyorlar. Derin nefes alın.

Zeytinyağı ise tabağın ortasındaki boşluğa doğru ilerlemiş, öbür taraftaki peynirlere değmesine ramak kalmış, bir an önce ekmekle müdahale etmenizi bekliyor. Peynirleri kurtarmak için iki seçeneğiniz var, ya ekmeği zeytinyağına banacaksınız ya da peynirleri yiyeceksiniz. Zor karar...

Ortaya ise iki kişinin paylaşacağı şekilde yumurta, omlet veya menemen gibi bir tercih yapılabilir. Fazla çatal kullanmanızı önermem, kızarmış ekmek dilimleriyle halledebilirsiniz. Bu yüzden önerim menemen çeşitlerinden birini söylemeniz. Sahanda yumurta söyleyip, sarısına ekmeği banmak isterseniz de çok kötü bir karar vermiş olmazsınız. Özellikle sıcak yaz günlerinde gidiyorsanız kahvaltının yanında güzel limonatasını içebilir, en son hazmetmek için çay isteyebilirsiniz.

facebook/yeniköykahvesi

facebook/yeniköykahvesi

Gideceklere önemli birkaç ipucu; eğer aracınızla gidiyorsanız Yeniköy’ün arka sokaklarına park edebilir, 4-5 dakika yürüyerek mekana ulaşabilirsiniz. Ayrıca yanınızda nakit para bulundurun çünkü kredi kartı geçmiyor.

Şimdiden iyi eğlenceler.

Yeniköy Kahvesi'ne nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?