Fener Balığı

Favorilerime
Ekle

Fener balığı (Lophius piscatorius), başından önüne doğru sarkan, ışıklı organıyla dikkat çeken bir balık türüdür. Ilık ve sıcak denizlerde yaşayan fener balığı, Lophiidae familyasına mensuptur. İri bir kafaya ve yassı bir gövdeye sahip olan fener balığının vücudu üstten basık olup, çamurlu deniz diplerinde kendini saklayarak avlanır. Görünüşü nedeniyle "Deniz şeytanı" ya da "Deniz kurbağası" olarak da anılır.

Balık, fener organını tıpkı bir ışık gibi yakarak karanlık sularda küçük balıkları ve karidesleri avlar. Pulsuz ve kaygan bir deriyle kaplı olan fener balığının 20 cm’den 180 cm’ye kadar farklı ölçülerde türleri bulunmaktadır. Türkiye’de Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara’da bulunur.

Fener balığı nasıl seçilir?

Fener balığı alırken, tazeliğini anlamak için öncelikle balığın gözlerine dikkat edilir. Gözlerin canlı, parlak, dışa bombeli ve dolgun olması gerekmektedir. Ayrıca balığın derisinin gergin olması da önemlidir. Parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelmelidir.

Balığın tazeliğini gösteren bir diğer önemli işaret de suya bırakmaktır. Balık tazeyse suya bırakılınca dibe çöker. Bayat balık suya atılınca dibe batmak yerine ortada veya yüzeye yakın bir yerde kalır. Solungaçların kırmızı renkte olması da bir tazelik göstergesidir. Şayet hala balığın tazeliğinden şüphe duyuluyorsa solungaçların koklanmasında fayda vardır. Taze fener balığı, doğal yosun ve deniz kokar.

Fener balığının pişirme yöntemi? Fener balığı nasıl pişirilir?

Fener balığı, tadı itibariyle ıstakoza en yakın balık türü olarak nitelendirilir. Lezzetli beyaz eti, pişirildikten sonra bile beyaz ve sağlam kalmaya devam eder. Fileto edilmiş olarak ızgara ya da buğulaması tavsiye edilen fener balığının ayrıca kuşbaşı şeklinde doğranarak tavada kavurması yapılır. İstanbul’da özellikle Rum halkı tarafından çok eskilerden bu yana sevilerek tüketilen fener balığının çorbası da meşhurdur. Bu çorba, balığın kafası ve kemiklerinin birlikte kaynatılmasıyla hazırlanmaktadır.

Fener balığının mevsimi ne zamandır?

Mart ayından başlayarak ağustosa kadar devam eden üreme dönemi dışında Fener balığı tüm sene boyunca marketlerde ve pazar tezgahlarında rahatlıkla bulunabilmektedir. Ancak, balığın etinin en çok yağlandığı ve lezzetinin arttığı dönem kasım ve aralık ayları olarak bilinmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.uludagsozluk.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?