Mezgit

Favorilerime
Ekle

Karadeniz ve Marmara'nın derin sularında yaşayan mezgit balığı, lezzeti ve mutfak kültürlerindeki yeri dışında ekonomik açıdan da önemli bir yere sahiptir. Mezgit balığı, genel görünüm olarak uzun ve incedir. 3 adet sırt yüzgecine sahiptir. Vücudunun üst bölümü parlak mavi, yanları ve altı ise daha açık renktedir. Tüm dünyada kullanılan ortak adı Merlangius Euxmus'tur.

Yetişkin bir mezgitin boyu 20-40 cm, ağırlığı ise 200-250 gr arasında değişebilir. Derin sularda yaşamasına karşın gündüzleri yüzeye daha yakın bulunan hamsi, sardalya gibi sürü halindeki küçük balıkları avlayarak beslenmektedir. Lezzetli olması, çok tercih edilmesi ve her mevsim avlanabilmesi sayesinde ciddi bir ekonomik değere sahiptir. Beyaz etinin rengi ve lezzeti sebebiyle bazı kesimlerde "tavuk balığı" olarak da isimlendirildiği bilinmektedir.

Mezgit nasıl temizlenir?

Küçük balıkları sadece el yordamıyla temizlemek mümkünken çipura, levrek, mezgit gibi orta ve büyük ebatlı balıkları temizlerken bıçak kullanmak gerekir. Mezgiti temizlenirken ilk aşamada balığın karnı, boynundan kuyruğuna doğru keserek açılır ve organları boşaltılır. Sonrasında boyun kopmayacak şekilde alt kısımdan kesilir ve baştan tutularak kılçıkları çıkarılır.

Diğer kalıntılar bol su altında temizlenir. Balıkların içinde, omurgalarına yapışık halde bulunan koyu renkli zar, düzgün temizlenmezse yeme aşamasında ağızda acı bir tat oluşturur.

Mezgit nasıl pişirilir?

Mezgitin en çok tercih edilen pişirme yöntemi mezgit tavadır. Mezgit tava yapılışı, hamsi tavanın yapılışı ile aynıdır. Mezgit tavadan sonra, özellikle yumurtalı mezgit kızartma da birçok kişinin tercih ettiği mezgit pişirme yöntemleri arasındadır. Bunların dışında mezgit; buğulama, zeytinyağlı mezgit sarma, pirinçli mezgit salata gibi tariflerde fırında, haşlanarak ya da kızartılarak pişirilir.

Mezgitin faydaları nelerdir?

- Antikanserojen özelliğe sahip olan folik asit bakımından zengindir.

- Vücutta homosistein (kanda bulunan ve protein yapan bir aminoasit) oranın düşürülmesine yardımcı olarak kalp rahatsızlıklarını engeller.

- Diyabet ve osteoporoza karşı koruma sağlar.

- Zengin B vitaminleriyle beyin gücünün artmasını sağlar ve yorgunluk etkilerini azaltır.

- İçerdiği zengin iyot sayesinde tiroid salgılayan bezlerin düzenlenmesini sağlar.

- Çinko içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

- İçeriğindeki omega 3 sayesinde cildi güzelleştirir.

Görselin kaynağı: http://vidouble.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?