Radika web sitesi

İstanbul'un Sakin Yanı Anadolu Yakası'nın En İyi Meyhaneleri

Favorilerime
Ekle

Anadolu'nun gezgin Saki'sinin, kadehinden geziyoruz.

İstanbul'un en iyi meyhaneleri listesi yapıldığında Avrupa Yakası'nın başı çektiği görülür. Ama Anadolu Yakası'nda öyle lezzetler vardır ki en popüler mekanlarla sonuna kadar yarışır. Anadolu Yakası'ndaki yerler yabancılarla değil, müdavimlerle yaşar. Müdavimler, iyi meze, taze balık, güzel servis ve ehil garson arar. Bulursa da bırakmaz.

Anadolu Yakası'ndayız...

Hatay Restaurant

İçeri girdiğiniz anda o farklı havayı soluyorsunuz. Burası İstanbul'da çok nadir kalan yerlerden biri. 1967'de Kadıköy'de açılmış, 1986'da Bostancı'ya taşınmış. Bağdat Caddesi'nin girişinde hemen solda. Yıllara meydan okuyan işinin ehli garsonları, tarih akan kupür dolu duvarları...

Burası Cemal Süreya'nın vaktini en çok geçirdiği, şiir günleri düzenlediği bir yer. İki katlı mekanda duvarlarda gazete kupürleri, hayatı anlatan dizeler. Masalarda ise şahane yiyecekler. Her şey güzel fakat favorimiz pastırmalı humus, ciğer, paçanga böreği, lakerda ve terayağında karides. Gecenin sonunda da fırında helva.

Adres: Bağdat Caddesi No: 526 Kadıköy / İstanbul

İsmet Baba

İstanbul'un en iyi manzarasına sahip restoranlarından biri. Kuzguncuk gibi özel, farklı. Kendisini bozmaya pek niyeti de yok. Başta semt sakinleri olmak üzere müdavimleri çok. Can Yücel'in çok sevdiği bu mekanda rivayete göre Nazım Hikmet, Rusya'ya gitmeden önce son rakısını içmiş.

İlk başlarda Todori'nin meyhanesi olarak anılan mekan, 1960'a kadar kahvehane ve meyhane olarak çalışmış. 1981'de dede İsmet'in ölmesinin ardından İsmet Baba adını almış. Şu an üçüncü kuşaktalar. Kendine has böreği, çirozu, lakerdası ve beyin tavası çok meşhur.

Adres: Çarşı Caddesi No:1/A 34674 Kuzguncuk / İstanbul

Benusen Restaurant

Ben ve sen anlamına geliyor. Hem hareket hem de lezzet arayanlar için birebir. Kadıköy Çarşısı'nın en eskilerinden. Garsonlar da her kaliteli işletme gibi yıllardan beri bu ismi hiç bırakmamış. Mesela Mehmet Ali Bey 15 yıldır burada çalışıyor. Sanat, medya ve spor camiasından yıllanmış müdavimleri var.

Önünden her gün yüzlerce insanın geçtiği bir yer için çok özenli mezelere sahipler. Hardal soslu levrek marin, deniz börülcesi, fırından sıcacık çıkardıkları baharatlı patates ve özenle hazırladıkları kalamar gerçekten çok enfes. Anadolu Yakası'nın kuşkusuz en iyilerinden. Alt katı sohbet, üst katı güzel bir fasıl için birebir.

Adres: Caferağa Mh., 34710 Kadıköy / İstanbul

İnciraltı Meyhanesi

Üsküdar-Beykoz sahil şeridinin can alıcı yerlerinden birindeyiz. Burası İstanbul'un meyhane kültürünü hâlâ sürdürüyor. Duvardaki resimler, sakinliği, kokusu size o hissi veriyor. Beylerbeyi'ndeki konumuyla da insanları büyüleyen İnciraltı, gürültüden uzak bahçe arayanlar için de birebir.

Mekanın sahibi Ertuğrul Çalak'ın karakteri mutfağa yansımış. Çalak eski bir gazeteci. 40'a yakın farklı mezesi var mekanın. Bir Ege mezesi şevketi bostan, portakallı kereviz, uskumru taratoru, lakerdası çok lezzetli. Kaya koruğu salatası, topik ve ahtapotu da sipariş etmelisiniz. Sakatat sevenlerin de hayran kalacağı yerlerden.

Adres: Arabacılar Sok. No: 4 Beylerbeyi / İstanbul

Adana Öz Asmaaltı

Adını belki de şu ana kadar hiç duymadığınız bir yer. Bostancı Bağdat Caddesi girişinin hemen sağında, Hatay Restaurant'ın çaprazında. Şahsına münhasır yerlerden biri.

Mümkünse giriş katında oturun. Açık mutfağın karşısına kurulun hem arkadaşlarınızla sohbet edin hem de masanıza gelen yemeklerin nasıl yapıldığını izleyin. Hemen önünüzde daha önceden hazırlanmamış salatayı görün, önünüzde şişe dizilen Adana'yı bir an önce gelsin diye bekleyin. Burada her şey önünüzde ve o an yapılıyor. Dolaptan bekleyerek gelen bir şey yok. Meze çeşidi az ama hepsi el emeği göz nuru. Salaş, doğal, samimi, leziz ve hesaplı yer arayanlar için birebir. Bu arada gecenin ilerleyen saatlerinde masanızın altında keklikler dolaşabilir. Korkmayın, çok şirinler.

Burası bana göre İstanbul'un fenomen yerlerinden biri. Patlıcan ezme, gavurdağ salata favorilerim. Kaburga, çöp şiş, Adana ve tavuk kanatın daha iyilerini ise buradan başka bir yerde bulmak zor.

Adres: Bağdat Cad. No: 535/A Alt Bostancı / İstanbul

Suna'nın Yeri

"Doğma büyüme Kandillili Suna Türksezer’i, annesi, Zeynep Kâmil’de doğurdu. Bahçeli ahşap evde büyüdü. Kandilli Kız Lisesi’nde ortaokulu okudu, sonra onu Üsküdar Kız Sanat Enstitüsü’ne gönderdiler, biçki dikiş öğrensin diye. Babasına diktiği pijama ilk örnekti. Güzel günlerdi. Yaz akşamları ailece Küçüksu’daki açıkhava sinemasına giderlerdi, kışınsa Üsküdar’daki sinema salonlarına. Zaman, huzurla akardı o dönemin orta halli ailelerinde.

Yıllar öncesiydi; Kandilli Vapur iskelesindeki kahvenin işletmecisi Ülkü Bey ocağı kapattı, yerine ev yemekleri yapılan bir lokanta açtı. 1970’lerde lokanta balık restoranına dönüşürken akrabası Suna Türksezer’i yanına çağırdı. Suna kızımız bilmediği yeni bir dünyaya böylece adımını atacaktı. İşini sevdi, benimsedi. Öyle ki, lokantayı aslında o yönetir oldu.

Birkaç yıl sonra, bu kez karşı kıyıda açtıkları yeni lokantaya geçtiler. Konuklar Boğaz’a nazır mekanda taze ve ucuz balık yemekten o kadar hoşnuttu ki, restoran artık Suna’nın Yeri diye anılıyordu. Gel zaman git zaman, burası park yapılmak üzere yıkılınca eski yere taşınmak zorunda kaldılar ama müdavimleri Suna Hanım’ı izleyecekti"

Suna'nın Yeri'nin internet sitesinde mekanın kısa tarihçesi böyle anlatılıyor. Suna'nın Yeri muhteşem manzaraya sahip bir yer. Müdavimi de bir o kadar fazla. Semtin dokusunu fazlasıyla taşıyor. Balık aşıklarının en iyiler listesine koyduğu Suna'nın Yeri'nde patlıcan közleme, bol soğan ve sarımsaklı imambayıldı, bir de taze fasülye iyi gidiyor. Sahil şeridindeki lüks restauranlardan farkı her zaman biliniyor.

Adres: Kandilli İskele Cad. No: 17 Kandilli Mahallesi Üsküdar / İstanbul

Cunda Balık

Daha önce saydığım üç yere göre daha modern çizgilere sahip bir yer. Kalabalık grup ve ailelerin daha çok tercih ettiği bir mekan. Burası da Bostancı'da, Deniz Otobüsleri'ne yakın. Adı üstünde, mezeler daha çok Ege kokuyor. Mezelerde ot tercihi ağır basıyor. Otları çok güzel işleyip harika mezeler çıkarmışlar ortaya. 70'ten fazla meze çeşitleri var. Adeta Cunda'yı, Ege'yi İstanbul'a taşımışlar. Birçok malzeme oradan gelip, burada hazırlanıyor. Hiç tatmadığınız lezzetleri burada keşfedebilirsiniz. Mesela Kaya Koruğu, Radika, Turp otu, İstifno, Hardal Otu, Zoho, Labada, Sirken Otu, Kuzu Kulağı, Kaz atağı, Gerdeme bunlardan sadece birkaçı.

Benim size tavsiyem masaya oturunca hemen bir Merzane sipariş edin. Yerken beni de sohbetinize ortak edeceksiniz. Unutmayın, Merzane.

Adres: Köy Yolu Sokak No : 6/1 Bostancı / Istanbul

Mytos Haydarpaşa Gar Lokantası

1908 yılından beri hizmet verdiğini söylesek sanırım yeterlidir tanıtım için. Ama biz yine de devam edelim. Geleceği muallakta olan Haydarpaşa'nın çiçeğidir burası. Enfes manzaraya dalga sesleri eşlik eder. İnsanın yemek yerken böyle bir binada olduğunu düşünmesi bile her şeyin önüne geçer. Haydarpaşa'da canlı müzik de var. Genelde gruplar için fix menü uygulanıyor. Şarap soslu ahtapot, levrek lokma ve Rum usulü peynirli patlıcan oldukça başarılı. Kalamarın istiridye tabağındaki servisi de hoş.

Adres: Tarihi Haydarpaşa Gar Binası Rıhtım / Kadıköy

Radika

Kadıköy Koşuyolu'nda sıra sıra çok güzel mekanlardan var. Onlardan biri de Radika. İstanbul'un ortasında sizi birkaç saatliğine Alaçatı'ya, Datça'ya, Bozcaada'ya götürebilir. Yemeklerinden öte ortamıyla hafızalara kazınan Radika, Otto ve Public House'ların da sahibi KadyaGrup'a ait. Ama sanki aile işletmesine benziyor. Karides güveç ve ahtapot ızgarayı iyi yapıyorlar. Bahsettğimiz diğer yerlerin aksine sabahları kahvaltı servisleri de var.

Adres: Kalfaçeşme Sok. No:30 Koşuyolu / İstanbul

Koço Meyhane

foursquare/koço

foursquare/koço

Bazı yerlerde yediklerinize değil manzaraya ödersiniz hesabı. Burası Moda’nın sembol yerlerinden. Harika bir manzaraya sahip. Bir başka adıyla Moda Park Lokantası. 1928'de Konstantinos Koço Korontos tarafından kır kahvesi olarak açıldı. Adı bu yüzden Koço. Hatta mekanın içinde de kilise var. Dediğimiz gibi manzara, ortam enfes fakat mezeler özenli değil. Yıllar geçiyor fakat herhangi bir değişim yaşanmıyor. Bir nevi İstanbul'un gizemli semti Moda'nın hatrına ilk 10'da.

Adres: Moda Caddesi No: 171 Kadıköy / İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?