Euro 2016'yı Yakından Takip Edenlere İlk Şutu Mutfaktan Attıracak 12 Gollük Tarif

Favorilerime
Ekle

1960 yılından bu yana düzenlenen, Türkiye'nin ilk olarak 1996 yılında katıldığı, en çok İspanya'nın kazandığı, 4 yılda bir düzenlenen ve dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından biri Avrupa Futbol Şampiyonası. Hatta subjektif yorumlarda "Abi dünya kupalarına küçük takım da geliyor, Avrupa Şampiyonası daha zorlu" referansıyla en büyük organizasyon olduğunu söyleyenler de var. Özetle, futbol sevenler için cennetten gelme zamanları yaşıyoruz. Hele Türkiye de Fransa'da turnuvaya katılan takımlar arasındaki yerini almışken.

Malumunuz bizim için her şey, yanında nefis bir yemek hazırlayabiliyorsak güzel. Dünyaya mutfaktan bakmayı seviyoruz. O yüzden biz ilk şutu yine mutfaktan çekiyor, gollük tariflerle hazırlanıyoruz. Aşağıda turnuvaya katılan 12 takıma ait 12 özel tarif var. Finale kadar da daha çok var.

Futbol asla sadece futbol değildir, izlerken yanında bir şeyler yenir.

İtalya - Focaccia Ekmeği

focaccia-ekmegi-buffon-2

Muhtemel "Koskoca İtalyan mutfağını bir ekmekle mi temsil ettiriyorsunuz?" sorusuna peşin peşin cevap verelim: Evet. Çünkü İtalya'nın turnuva performansı da tıpkı focaccia ekmeği gibi. Gösterişsiz, ön plana çıkmayan ama her seferinde doyuran. İnanmayan Belçika'ya sorabilir.

"Mavi güç": Focaccia ekmeği tarifi

Almanya - Alman Pastası

gomez-alman-pastasi

Almanya'nın adının geçtiği her yere elimizde Alman pastasıyla koşabiliriz. Tam olarak Almanya'yı ve Almanların turnuva performanslarını anlatabilen bir tarif çünkü. Gösterişli, şovmen, şık ve bütün bunların hakkını veren. 2014 Dünya Kupası bizi kanıtlar nitelikte, Almanların müzesinde.

"Başarabiliriz": Alman pastası tarifi

İspanya - Tortilla

ispanya-tortilla-iniesta-2

Biz de yazım dilinin tiki taka'sını yapıp tekrar edelim: Avrupa Futbol Şampiyonası'nı en çok kazanan takım İspanya ve hatta 2008 ve 2012'de kazanıp 2 kez üst üste kazanan tek takım. "O eski hallerinden eser yok şimdi" desek biraz sert, net favori desek biraz yumuşak kaçar. Tıpkı tortilla gibi.

"Bir renk, bir tutku. Kırmızı içindeyiz": Tortilla tarifi

Rusya - Tavuk Kievski

rusya-tavuk-kievski

Her sene bir yıldız çıkarmasa da turnuvalarda olabildiğince boy gösterebilen bir ülke Rusya. Teknik direktör takımı değil, federasyon takımı şeklinde tanımlayabiliriz. Bu sene Avrupa'nın tamamının bildiği bir yıldızları yok ama İngiltere'den puan almayı bildiler yine de.

"Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için": Tavuk kievski tarifi

İsviçre - Meyveli Çikolata Fondüsü

isvicre-xhaka-fondu-2

2008 yılında katıldığımız ve son dakika galibiyetleriyle neredeyse tüm takımları troll'lediğimiz turnuvanın galibiyet başlangıcını İsviçre karşısında yapmıştık. Yıllarca "Yakın" kardeşlerden tanıdığımız İsviçre milli takımı bu turnuvada Xhaka önderliğinde başarı peşinde.

"Hadi İsviçre, hadi İsviçre hadi İsviçre": Meyveli çikolata fondüsü

Fransa - Kruvasan

pogba-fransa-kruvasan

Şampiyonaların en romantik takımı kim diye böyle kutuplardan dünyaya seslenseniz, birkaç saniye sonra "Fransa" şeklinde bir yanıt alırsınız. Evet, birçoğumuz için bu geçerli. Üstelik yine ev sahibi onlar ve yine heyecan veriyorlar. Kupa Fransa'da kalmasa bile, Fransa'nın kendini izlettireceği kesin.

"Sizin gücünüz, bizim tutkumuz": Kruvasan tarifi

İrlanda - Mayasız Ekmek

irlanda-ekmek

Yıllarca Robbie Keane'i izlemek suretiyle tanıklık ettiğimiz İrlanda, turnuvalara sessiz sedasız katılma huyunu sürdürme derdinde. Turnuvaya İsveç beraberliğiyle başlayan takımın Yemek.com menüsünde ise, "Soda Bread"inden özendiğimiz mayasız ekmek var.

"Hayal et, inan, başar": Mayasız ekmek tarifi

Avusturya - Elmalı Strudel

avusturya-alaba-strudel-2

Strudel... Başına elmalı yazmasak Avusturya milli takımının sol bek oyuncusu sanabilirsiniz. O kadar yakışıyor Avusturya'ya. Beşiktaş'ta oynayan Veli Kavlak sayesinde tanışık olduğumuz Avusturya, en son İttifak Devletleri'ndeyken birlikte olduğu Macaristan'la aynı grupta. Portekiz'e karşı direnecekler.

Tekrar ve tekrar, tekrar ve tekrar, tekrar ve tekrar Avusturya: Elmalı strudel tarifi

İsveç - İsveç Köftesi

isvec-koftesi-ibrahimovic

Zlatan Ibrahimoviç ve IKEA sayesinde tüm dünyanın tanıdığı İsveç'i, haliyle İsveç denince akla gelin üçüncü şey olan İsveç köftesi temsil ediyor Yemek.com tarafındaki şampiyonada. Ama IKEA'ya gidip alıp da tavaya atmalı değil. Mutfağa girmişken hakkını veriyoruz.

"İsveç için birlikte": İsveç köftesi tarifi

Polonya - Zurek Çorbası

lewandowski-zurek-corbasi-3

Dünyanın en kaliteli forvetlerinden birine sahip kadrolardan biri Polonya. Lewandowski önderliğinde Kuzey İrlanda'yı yenip 7. maçlarında tarihlerinde ilk kez bir turnuvada maç kazandılar. Artık onlar için aydınlık günler gelir mi bilinmez ama bizim aklımıza gelecek şey belli: Zurek çorbası.

"Futbol birleştirir": Zurek çorbası tarifi

İngiltere - Mac and Cheese

mac-and-cheese-harry-kane

Bu aralar İngiltere'nin durumu, tüm mal varlığını kaybeden bir zengine benziyor. Futbolun beşiği ama son hatırı sayılır başarılarının üstünden çok zaman geçti. Onlar da bunun farkında ve bu sene başarıların tekrar etmek istiyor. O şefle mümkün mü? Zor.

"Bir takım, bir rüya": Mac and cheese tarifi

Ve tabii ki Türkiye - Lahmacun

lahmacun-arda-turan-3

Sloganımızdan mütevellit listenin son sırasında yer aldık. Bu turnuvada, kadromuz, tecrübemiz, kalitemiz bize her şey lahmacunu hatırlatıyor. Lahmacun gibi takımız. Güzel şeyler yapabiliriz, nefis olabiliriz. Bayat, sıradan, herkesin yapabildiği bir lahmacun da olabiliriz. Her şey bize bağlı ama gerçek olan şu ki...

"Biz bitti demeden bitmez": Lahmacun tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?