stuffyourkitchen.com/

O Kadar Emek Bir Daha Hiç Boşa Gitmeyecek: Kek Kalıptan Çıkmazsa Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Komşuların, dostların toplandığı çay saatinde gözlerimiz şöyle nefis kabarmış bir kek arar. Akşam yemeği üzerine yapılan kahvenin en şahane yancısı da yine kekin ta kendisidir. Kimi zaman da sabahları ısıtılan sıcacık sütün en yakın arkadaşıdır. Hele piştiğinde evi saran o nefis kokusu üzerine ne kadar güzel cümle etsek yetersiz kalır. Harcının dibini sıyırmayı sevenler olarak kekin gönlümüzdeki yeri çok ama çok başka.

E durum böyleyken bir koşu mutfağa gidip, hemencecik bir kek çırpıyoruz. Yumurta, şeker çırpıldı. Yağı, sütü, unu, kabartma tozu... Her şeyi konuldu. Tarifte ne denildiyse birebir yapıldı. Fırında da nefis bir şekilde kabardı. Herkes yemek için heyecanlı, tüm gözler fırına çevrildi. Fakat fırından çıkışı bile şahane olan bu kek, kalıptan bir türlü çıkmak bilmiyor. O kadar emek ve malzeme boşa mı gidecek? Tabii ki hayır! Kekin yapışmaması için de, yapışan kekin çıkması için de şahane önerilerimiz var.

Keki kalıptan çıkarma yöntemleri

Güzelce hazırladığınız o portakallı kekin harcını, pastaneleri kıskandıracak o limonlu pastane kekini fırına atmadan önce dikkat etmeniz gerekenler var. İlk aşama pişireceğiniz kalıbın seçimi... Bu aşama sandığınızdan çok daha önemli. Hem kekin lezzetini etkiliyor hem de kekin yapışıp yapışmamasının yolu buradan geçiyor. Konuyla ilgili uzun uzun tüm detaylara değindiğimiz bir yazımız da mevcut. Onu da şöyle bırakalım: Sandığınızdan Mühim: Fırın Pişirme Kapları Yemek ve Tatlıların Tadını Nasıl Etkiliyor?

Kek kalıbınızı seçtikten sonra sıra geldi kolaylıkla çıkarmak için uygulamanız gerekenlere. Metal, demir döküm, granit... Kısacası silikon hariç tüm pişirme kalıplarını önden yağlamak şart. Bu arada minik bir not düşelim. Silikon kaplar beklediğiniz lezzeti vereyebilir. Bu nedenle diğer kaplara yönelmek daha iyi bir fikir. En garantisi tereyağı ile yağlamak elbette. Ama sıvı yağla da yağlayabilirsiniz. Oda sıcaklığına gelmiş tereyağı yardımıyla kalıbızın tüm iç kısmını güzelce yağlayın.

Ardından kalıbınızı güzelce unlayın. Unlarken dikkat etmeniz gereken nokta fazla unları silkelemek. Silkeleyin ki kek pişerken unlar tabanına yapışmasın ve tadını bozmasın.

İşinizi daha garanti altına almak isteyenleriniz olabilir. Onlar için de şahane bir önerimiz var. Yağladıktan sonra kabınızın içerisine pişirme kağıdı oturtun. Böylelikle yapışma riskini en aza indirmiş olursunuz.

Kek kalıptan çıkmazsa ne yapılır?

stuffyourkitchen.com/

stuffyourkitchen.com/

O güzelim kekiniz kalıptan bir türlü çıkmak bilmedi... Sorun değil, onun da çözümü var. Öncelikle yukarıda belirttiğimiz şekilde kek harcını pişirmeye verdiğinizden emin olun. Bu şekilde püf noktaları uygulamadıysanız çıkarması biraz zor bir durumda kalacağını baştan belirtelim. Kekinizi fırından aldıktan sonra bir tabağın üzerine ters çevirin ve üzerine nemli bir bez koyun. Çıkarır çıkarmaz nemli bir bezin üzerine de koyabilirsiniz. Bu şekilde de rahatlıkla çıkacaktır. Bu işlemi yaparken kenarlardan bir bıçak yardımıyla hafifçe yapışan yerleri ayırmaya da gayret edin.

Bir diğer yöntem de içi su dolu bir kabın içerisine keki oturtmak. Ancak bu aşamada dikkat etmek gereken bir nokta var. Suyun kekin üzerine çıkmaması gerekiyor. Aksi takdirde kekiniz su alır ve lezzeti bozulur. Bu şekilde de bir süre bekletirseniz kekinizi rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler sonuçsuz kalıyorsa kek kalıbınızla ilgili bir problem vardır. Böyle durumlarda kek kalıbınızı değiştirin. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece kekinizi kalıptan çıkarmakla ilgili herhangi bir problem yaşamayacağınızın garantisi bizden. Aranızda şahane kabarmış keklerin püf noktalarını merak edenler olursa onu da şöyle bırakalım. Yeni Başlayanların Bile Muhteşem Kekler Pişirmesini Sağlayacak 11 Püf Noktası

Şimdi gelsin kalıbından çıkan, şahane kokusuyla herkesi mest edecek kekler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?