2015in-en-iyi-barlari1

2015'in İnsanı Pamuk Gibi Yapan En İyi 9 Barı [Mekan Ödülleri]

Favorilerime
Ekle

Hali hazırda çok sevdiğimiz mekanların yanında, 2015’de yeni barlar da keşfettik. İçinden çıkmak istemediğimiz, hafta sonumuzu güzelleştiren, hayata dair adeta umut veren yerler oldu bunlar. Haftanın stresini attığımız, en renkli kokteylleriyle "vur patlasın çal oynasın" gecelerine imza attığımız bu mekanlar da yeni yıl öncesi radarımızda.

Kokteyllerini denedikten sonra etrafınıza anlatıp duracağınız, zaman zaman leziz kokteyllerinden önce sizi manzarasıyla sarhoş edecek, konumuyla kalbinizin bir köşesine oturacak barlardan bahsediyoruz.

2015'in en iyileri listelerimize devam ediyoruz...

2015’in En İyi Çıkış Yapan 8 Yeni Mekanı
2015’in Müdavimi Olduğumuz En Trend 9 Mekanı
2015'in İnsanı Pamuk Gibi Yapan En İyi 9 Barı
2015’in Kokusu Şehre Yayılan En İyi 9 Kahvecisi
2015’in Uğrunda Sıra Bekleten En İyi 8 Hamburgecisi
2015’in Asya Sevdiren En iyi 8 Uzak Doğu Mutfağı
2015’in Derdimize Ortak Olan En İyi 8 Meyhanesi
2015’in Atıştırmalığı Yeniden Tanımlayan En İyi 8 Pastane ve Fırını
2015’in Şehrin Karnını Doyuran En İyi 8 Yerel Mutfağı

Yemek.com, 2015'in en iyi barlarını gururla sunar...

Arnavutköy'ün romantik serserisi: ANY

"ANY’den sonra ve ANY’den önce Arnavutköy!” diye başlık açsak anlatacağımız bir sürü şey çıkar.

En öncelikle ANY'nin Arnavutköy’e bir hareketlilik getirdiği doğrudur. Boğaz’da kendimizi bu denli rahat hissettiğimiz başka bir mekan var mı bilmiyoruz ki bu mekanda günün her öğününe dair bir şeyler bulabiliyorsunuz. Kahvaltıdan kahve molasına, romantik akşam yemeğinden kokteyller eşliğinde gece eğlencesine kadar her şey.

Çeşit çeşit wrap, pizza, steak, salata, barına dadanmadan önce karnınızı doyurabileceğiniz seçenekler. Karnınızı tıka basa doyurmaya değil de alkol yanında atıştırmalık bir şeyler arıyorsanız da alternatif çok; Bruschetta, falafel, buffalo wings, mini burgerler, trüflü patates...

Mekana sadece yeme içmeye değil kurtlarınızı dökmeye de gidebilirsiniz. DJ kabinindeki isimler gözden kaçırılacak gibi değil.

ANY adres: Arnavutköy Mahallesi, Bebek Caddesi, No 71/A, Beşiktaş, İstanbul

Karaköy'ün afilisi: Finn Karaköy

Karaköy’ün çiçeği burnunda mekanlarından. 2015’in son günlerine yetişse de adından o kadar bahsettirdi ki es geçemedik. Sebebi de barından çıkan başarılı kokteylleri. Kokteyllere Flamingo’dan tanıdığımız Onurcan Gencer’in elleri değiyor, olacak o kadar!

Karaköy’deki mekan Gaspar’ın hemen yanına açıldı. Klasik gece mekanlarının o karanlık havasını burada bulmazsınız. Barındaki yeşillikler bile gözü gönlü açmaya yetiyor.

Hafta boyunca yüzünü göremediğiniz, sevilesi arkadaşlarınızla burada buluşabilir, bir sohbet bir muhabbet tutturabilirsiniz. Canlı müziğe de denk gelirseniz sizden güzeli yok!

Finn Karaköy adres: Hacımimi Mahallesi, Necatibey Caddesi, Arapoğlan Sokak, No 8/B, Beyoğlu, İstanbul

Karaköy'ün artık demirbaşı: Zelda Zonk

Karaköy’de açılıp da kapanmayan bir gece mekanı Zelda Zonk kaldı. Bu da bir başarıdır tabii. Açıldığı ilk günden bu yana aralıksız eğlendiren, şarküterisiyle kalbe giden yolu bir kez daha keşfettiren, manzarasıyla “Ah beaah İstanbul” dedirten mekana saygımız sonsuz.

Mekan Gradiva Otel’in en üst katında yeri alıyor. İstanbul’da elle tutulur bir teras buldu mu bırakmıyoruz zati. Gayet romantik bir akşam yemeği yiyebileceğiniz masalar belli bir saatten sonra yerini çılgınlar gibi dans eden insanlara bırakıyor.

Mekanın minnacıklığından dolayı yapacağınız koreografilerde yüzde yüze özgür olmanız zor ama aynı sebepten ertesi gün için konuşacağınız eğlenceli anıların sayısı artabiliyor.

Zelda Zonk adres: Gradiva Hotel, Müeyyedzade Mahallesi, Bankalar Caddesi, No 2/1, Beyoğlu, İstanbul

Cihangir'in en hoş sohbetlisi: Geyik Coffee Roastery § Cocktail Bar

Cihangir’de hem çekirdeği özene bezene kavrulmuş kahvelerinden hem de el emeği göz nuru leziz kokteyllerinden içebileceğiniz bir mekan Geyik. En tatlılarından. Kış aylarında sığınabileceğiniz, yaz aylarında da kapı önünde dikilebileceğiniz mekan, pek minik ve loş. Her bir köşede de adına layık geyikler görebilirsiniz.

Barına iyice dalalım istiyoruz. Özellikle Mad Men sonrası ellerden düşmeyen Old Fashioned burada bir numara. İstanbul’da bu kokteyli bu kadar iyi yapan bir yer henüz bilmiyoruz. Cable Car, Bloody Mexico, Gin Licky, mojito da listeye yazılası.

Arkada çalan jazz, slow müzikler de sizi İstanbul’dan uzaklaştıracak türden.

Geyik Coffee Roastery § Cocktail Bar adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Akarsu Caddesi, No 22/A, Beyoğlu, İstanbul

Akaretler'in jönü: Alancha

Hatırlarsanız Alancha’ya “2015 En İyi Yeni Mekanlar” listemizde de yer vermiştik ama barına ayrıca değinmeden olmaz. Üç katlı mekan birkaç farklı bölümden oluşuyor. Mekanın giriş katındaki Beets ise Alancha’nın barıyla, kokteylleriyle haşır neşir olacağınız bölümü. Bir yandan da Alacarte menüyü radarınıza alabilirsiniz tabii.

Demleme teknikleriyle hazırlanan kokteyllerin hem tadı hem de görüntüsü şahane. Bu sebeple eğer kokteyl meraklısıysanız buraya kadar gelmişken şarap deneyeyim demeyin, direkt kokteyllere dalın. Gerçi şarap kavının da özenle seçildiğini söylemek lazım.

Wildcat, Füme, Supernatural, Russian Spring mekanın çok satan kokteyllerinden. Ayrıca arada düzenlendikleri kokteyl atölyelerinde fena şeyler oluyormuş bizden söylemesi!

Alancha adres: Maçka Kempinski Residence, Vişnezade Mahallesi, Hüsrev Gerede Caddesi, Şehit Mehmet Sokak, No 9, Beşiktaş, İstanbul

Beyoğlu'nun Don Draper'ı: Ravouna 1906 Coffee § Bar

Mad Men‘in bitmesiyle karalar bağlamıştık ki Ravouna, bize Mad Men'i bir nebze geri verebilecek atmosferiyle aniden girdi hayatımıza. Beyoğlu’nun en can alıcısı noktasından; İstiklal’den. Hem de cadde üzerinde gidilecek eli yüzü düzgün mekan yokken.

İsmini Art Nouveau döneminden kalma bulunduğu binadan alan mekanın barından, ünlü barista Chris Owens’ın önerilerine göre seçilen kahveler ve woaaw dedirten rengarenk kokteyller çıkıyor. Bu sebeple geçtiğimiz yıl kendisini bir hayli mercek altına almıştık, bu yıl da açılan muhteşem manzaralı terasını bahane ederek ekledik yine listeye. Caz geceleri ve dj performanslarıyla da eskiyecek gibi görünmüyor.

Sonuçta İstiklal’de böyle bir yer bulduk mu kolay kolay bırakmak olmaz.

Ravouna 1906 Coffee § Bar adres: Ravouna 1906 Hotel, Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, No 201, Beyoğlu, İstanbul

Teşvikiye'nin uzayda hayat olduğuna dair kanıtı: Kozmonot

Hafta içi Asmalımescit dışında da iş stresini atabileceğimiz, mahalle havasında arkadaşlarımızla oturup iki lafın belini kırabileceğimiz, Moda’daki AYI tadında 50’ye yakın bira çeşidinden birini seçebileceğimiz, leziz kokteyllerinden de deneyebileceğimiz bir mekan Kozmonot. Hemi de ne mekan! Uzay konseptinde! Duvarındaki grafitileri, oturma bölümleri, dekorları ve tuvaleti ile bile sizi uzaya götürecek cinsten.

Uzay alemine dalmadan önce burada yapılacaklar listesini de şöyle sıralayalım; Almanya, Hollanda, Belçika gibi biralarıyla nam salmış ülkelerin biralarından denenmeli. Afili bir şeyler arıyorsanız yine leziz, başarılı, iddialı kokteyllerinden alınmalı. Yanına kokusuna tav olacağınız trüflü, parmesanlı patates kızartması olmazsa olmazlardan. Minik burgerleri de yine alkol yanındaki leziz atıştırmalıklardan.

Kozmonot adres: Teşvikiye Mahallesi, Prof. Dr. Müfide Küley Sokak, No 1, Şişli, İstanbul

Beşiktaş'ın anti-kahvaltıcısı: Joker No:19

Beşiktaş'tan kahvaltıcılardan sonra nihayet diğer lezzet haberleri de geliyor. Kahve kokusuyla Beşiktaş’ı saran No:41 ve daha önce bu çevrede böylesini görmediğimiz iç açıcı Joker No: 19 bunlardan sadece ikisi.

Kalabalık gruplarca kurulabileceğiniz uzun ahşap masalar, yine o masalardan kendinizi izleyebileceğiniz duvardaki aynalar, karar vermekte zorlanacağınız epey çeşitli bir menü, menüdeki rengarenk kokteyller buraya müdavim olmak için yeterli sebepler ki mekanın her türlü kutlamanıza ev sahipliği yaptığı da doğrudur. Özellikle arkadaşlarla burada kutlanacak doğum gününün eğlencesini düşünemiyoruz bile!

Nachos, peynir/şarküteri tabağı, bruschetta ile atıştırma tabağı alkol yanında iyi gidecek atıştırmalıklardan. Makarnalar, risottolar, et sarma, sono ızgara, levrek şiş, salatalar, pizzalarla da o karın iyi doyar.

Beşiktaş meyhanelerine alternatif miss gibi bir mekan olmuş, tez vakitte görüle!

Joker No:19 adres: Sinanpaşa Mahallesi, Beşiktaş Caddesi, No 19, Beşiktaş, İstanbul

Etiler'in arka bahçesi: Backyard

facebook - backyard

facebook - backyard

İstanbul’daki yazımızı bir Alaçatı’ya bir Bodrum’a çeviren Backyard’dayız şimdi. Daha doğrusu bahçesine eklediği Backbar’da.

Yaz ve bahar aylarında manzarası ve yeşilliği bol olan bu barda "şehirden kaçma” klişesini pekala yerine getirebilirsiniz. Peki ya kışları? Şöminesi, rahat koltukları, loş ortamı, yere atılmış halıları sizi adeta bir dağ evine, mesela Uludağ’daki ya da Kazdağları’ndaki ahşaptan yapılma bir eve götürmeye kararlı. Bir de caz seviyorsanız ortam tadından yenemeyecek.

Önerimiz kokteyl seçimi için kendinizi barmenin kollarına bırakmanız. Yanına da atıştırmalık dört çeşit peynir ve füme antrikot, füme hindi, prosciutto di parma, füme kuzu sırtıdan oluşan peynir ve şarküteri tabağından söylemeniz. Ekmek üstü lezzetleri de yabana atılacak gibi değil.

Backyard adres: Otlukbeli Cad. Bebeköy Sok. No: 4 Etiler, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?