guler-osmanli-mutfagi-manset

Her Gün Yesen, Sen de Gemileri Karadan Yürütürsün: Güler Osmanlı Mutfağı

Favorilerime
Ekle

Tarih, Haliç'e çekilen zincirlerin Osmanlı donanmasını durdurduğunu, Avrupa'dan gelecek muhtemel desteğin aynı donanmayı yok etme ihtimaline karşılık Fatih'in bir şeyler yapmak zorunda kaldığını, 21-22 Nisan 1453 gecesi gemilerin karadan yürütüldüğünü söyler. Biraz derine inersen, kesilen ağaçların Cenevizlilerden alınan zeytinyağıyla yola döşendiğini ve gemilerin bu ağaçlarla kaydırılarak yürütüldüğüne değinir. Daha fazlası değil.

Güler Osmanlı Mutfağı.

Eğer bir il olsa Avrupa Kültür Başkenti olacak Kadıköy'de, 15. yüzyılda zaman makinesini icat etmiş ve bugünlere ışınlanmış olması muhtemel sahipleri tarafından, 1965 yılında açılmış bir mekan. Şaşaalı olmaktan bir hayli uzak, Osmanlı'nın mütevazı ama güçlü günlerinden kalma gibi. Huzurlu ve mutlu bir yandan anlayacağınız.

soran-yemez-corbasi

Gelelim masada ve midemizde geçen olaylara. Bir mekana gitmeye kafaya koyduysam, yer gök yorum okuyup fikrimi çok fazla bulandırmamaya çalışırım. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi internette artık her yerde bulabileceğiniz "kasıtlı gömme timi", ikincisi de herkesin standartının farklı oluşudur. Mekanla ilgili olağandışı bir olumsuzluk olduysa onu ya duyarsın ya da Google gözüne sokar zaten. Ancak Güler Osmanlı Mutfağı'nın "Soran Yemez Çorbası"nı duyunca biraz araştırdık. Sürprizi kaçıyor olsa da öğrendik ve ondan başlayalım anlatmaya.

Soran Yemez Çorbası'nın gizemi isminde saklı. Menüde gördüğünüzde "Pardon bu ne çorbası?" diye soruyorsunuz. Onlar da "Ne olduğu söyleyemeyiz, eğer söylersek o çorbayı sipariş edemezsiniz" diyor. İlk başta ilginçlik başlığı altında ukala bir tavır gibi gelebilir size, gelmesin. Çünkü hiç öyle değiller. Akıllarının ucundan bile geçmiyor. Durumu bildiğimizden ötürü direkt istedik ve içtikten sonra ne içtiğimizi sormak zorunda kaldık. Aldığımız yanıt "Kereviz çorbası içtiniz" idi. Normal şartlarda kereviz çorbası içmemizin ve o içtiğimizin kereviz çorbası olduğunu anlamamızın ihtimali yoktu. Aynı zamanda bu çorba her gün değişiyordu. Çorba hikayesi bile tek başına bu mekanı sevmemize yetecekti.

karisik-omanli-mutfagi

Çorba sonrası başımıza gelenler, uzay zamanın kırılıp bizim kendimizi haremde bir yemekli eğlencede bulmamız kadar güzel olabilirdi en fazla, öyle oldu. Bildiğimiz kuşbaşılı kaşarlı pideye benzeyen Osmanlı pidesi ve 'bilmediğimiz' lezzetleri de barındıran karışık Osmanlı tabağıyla, mekanın kendini duyurmayı başarmış şerbetlerinden demirhindi ve Hürrem Sultan'ı harman edip, masayı donattık.

Dediğimiz gibi, pide gayet güzeldi fakat masamıza 500 yıllık bir yolculuk yapmıyordu. Ancak karışık Osmanlı tabağı tarihin en güzel yolculuğunu yeni tamamlamıştı. Kadro ise şöyleydi. Osmanlı köftesi, taze fasulye, vişneli yaprak sarma, orman kebabı, ekşili köfte, köz patlıcanlı yoğurtlu dana güveç, bulgur pilavı, demirhindi ve Hürrem Sultan şerbeti. İnanın, 1992 Yaz Olimpiyatları'nı kazanan ABD basketbol takımı Dream Team'den, Power Rangers'dan, Metin Ali Feyyaz'dan daha iyi kadroydu.

serbetler-guler-osmanli-mutfagi

Taze fasulye kendi suyunda pişiyordu, Osmanlı köftesi baharatsızdı, dana güvecin başına gelebilecek en güzel şey köz patlıcan ve yoğurttu, bulgur pilavı tarihinin en iyi formundaydı, Hürrem Sultan şerbeti 18 farklı baharatın orman meyveleriyle birleşmesinden yapılıyordu. Biz de "Allah'ım sana geliyorduk".

Tabii böyle bir mutfağı yakalamışken uğruna kitaplar yazılan tatlı köşesine girmemek olmazdı. Gitmeden önce yaptığımız rahat araştırmada aldığımız spoiler'lerden biri padişah tatlısıydı. Vallahi sezon finali olsa ancak bu güzel spoiler olabilirdi. Kendileri irmikten ve bütün bu maceranın karşı tarafı olan Hasan Bey'in deyimiyle "İçindekini söylemiyoruz, soran olursa kaymak gibi ama daha hafif dersiniz"den yapılıyor. Karnınızı çok pis doyurmazsanız, 2-3 tane yersiniz haberiniz olsun.

saray-tatlisi-guler-osmanli-mutfagi

Yukarıda çok üstünde durmamış olsak da gitmeden önce inanılmaz ağır, altın varaklı, gergin bir mekana gitmeyeceğimizi umuyorduk. Nitekim öyle oldu. Kendine Osmanlı mutfağı diyen bir mekan için bu denli samimi ve doğal durabilmek gayet güzeldi.

Güler Osmanlı Mutfağı'nın adres bilgilerine girişmeden önce fiyatla ilgili de bilgi verelim. Neredeyse canımızın çektiği her şeyi girişip 2 kişi 60 lira para ödedik. Gayet makuldü.

Mekan, Hasanpaşa Mahallesi, Kurbağalıdere Caddesi, No 74, Kadıköy'de. Detaylı harita da aşağıda.

guler-osmanli-mutfagi-manzara

Osmanlı yıkılmadan gidin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Ali Güler21 Mart 2017 19:27
SEVGİLİ YEMEK.COM ne güzelde özetlemişsiniz vede anlatmışsınız. Ellerinize yüreğinize sağlık Teşekkür ederiz... Saygılarımla Serbetci Ali Baba? - Ali Güler?
Yanıtla
Celil Parlak5 Aralık 2015 22:40
Tam karşısında da pastaneleri var. Sade, peynirli veya kıymalı poğaça istediğinizde "normal mi olsun, Osmanlı mı?" sorusuyla karşılaşıyorsunuz. Sıcak yemeniz gereken özel bir poğaça bu. Gerçi tüm mamuller nefis, tatlılar da acayip. Hiçbir aile işletmesinde karşılaşmadığım bir üslupları var, kendilerine saygı duyma sebeplerimden birisi bu. 2-3 kere tezgahın arkasındaki abinin, sıra bekleyen müşterilere elleriyle poğaça, börek, tatlı yedirdiğine şahit oldum (ben de yedim). Hatta elini uzatan müşteriye kızıp "Hayır, aç ağzını" dediğini duyunca şaşkınlığınız da katlanıyor. Bir kez de bu ritüelin açıklamasını dinleme şansım oldu:"Rahmetli dedem 'satamıyorsan dağıtacaksın.' derdi." Burada büyük, güzel, ince bir şeyler var, alışveriş ediniz, paranız karışsın. Bu yazıyı okumadan önce restoran tarafına girmemiştim hiç, ilk fırsatta oradayım. Eyvallah.
Yanıtla
Ufuk Utaş 8 Aralık 2015 12:57
Yanıtla
Bir dahaki sefer biz de pastaneyi deneyeceğiz. Bu güzel hikaye ve samimi yorum için teşekkür ederiz. Eyvallah.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?