mekan-odulleri-hamburger-site

2015'in Uğrunda Sıra Bekleten En İyi 8 Hamburgecisi [Mekan Ödülleri]

Favorilerime
Ekle

Özellikle son 1-2 yılda “ne yesek?” sorusunun kahramanı haline gelen burgercilere 2015 Mekan Ödülleri çerçevesinde bir saygı duruşunda bulunmasak olmazdı.

Listede gurme burgercilerden klasiklere, menüsünde fark yaratan mekanlardan tek çeşitle olaylar yaratan mekanlara kadar pek çok burgerci var.

Ama yılın en iyi burgercilerine geçmeden önce Yemek.com'un Aralık ayının son günlerinde 9 farklı kategoride dağıttığı ödülleri ufak ufak hatırlayalım:

2015’in En İyi Çıkış Yapan 8 Yeni Mekanı
2015’in Müdavimi Olduğumuz En Trend 9 Mekanı
2015’in İnsanı Pamuk Gibi Yapan En İyi 9 Barı
2015’in Kokusu Şehre Yayılan En İyi 9 Kahvecisi
2015’in En İyi Burgercileri
2015’in En İyi Uzakdoğu Mutfakları
2015’in Derdimize Ortak Olan En İyi 8 Meyhanesi
2015’in Atıştırmalığı Yeniden Tanımlayan En İyi 8 Pastane ve Fırını
2015’in Şehrin Karnını Doyuran En İyi 8 Yerel Mutfağı

O zaman geçelim 2015'de evimiz bellediğimiz yılın en iyi hamburgercilerine... Artık yemeyip de yanında mı yatarsınız, yoksa gördüğünüz an içeri mi dalarsınız, orası size kalmış.

O bir demirbaş: Virginia Angus

"Eminönü’nde balık ekmekten başka şey yenmez!” demeyin. Önce bir Virginia Angus ile tanışın. Zaten bilenler bilir, Virginia Angus’u yerinden edecek bir burgerci daha çıkmadı. O, tam bir klasik!

Bir Eminönü alışverişi sonrasında karın doyurabileceğiniz mekanların başında. Gerçi bir masaya kurulmadan önce sıra beklemek şart. Ama bu lezzet için değer mi değer. Adına yakışır Virginia Burger, Chicago Burger ve acı sosuna ölüp bittiğimiz New York Burger, denemeniz gereken burger çeşitlerinden. Yanında gelen baharatlı anne patatesleri de ayrı bir şenlik.

Kendisinden bir adet Nişantaşı’na da açıldı. Gitmeli!

Virginia Angus adres: Süleymaniye Mahallesi, Uzunçarşı Caddesi, No 136, Mercan, Fatih, İstanbul

Yanına bir Bozcaada şarabı iyi gider: Burgerhood

2014’te olaylar yaratan, Topağacı’nın son meyvelerinden biri de Burgerhood. İyi pizzayı 400 Derece'de yiyebiliyorsak, iyi kahveyi M.O.C.'da içebiliyorsak, iyi burgeri de Burgerhood ile yiyebiliriz artık.

Kozmonot’a bir hayli yakın olan mekanda swiss mushroom burger, rokfor burger, burgerhood burger ve steak burger yok satan seçeneklerden. Birçok burger mekanında bulamayacağınız alkol burada var. Özellikle Bozcaada şaraplarından itinayla faydalanabilirsiniz.

Eğer kalabalık bir arkadaş grubuyla gidiyorsanız önerimiz mini burgerler. Nachosundan da mutlaka ortaya söylemeli.

Burgerhood adres: Nişantaşı Mahallesi, Hacı Emin Efendi Sokak, No 24/E, Şişli, İstanbul

Karaköy'ün meşhuru: Burger Lab

Karaköy’de, Baltazar girdi önce hayatımıza. Pek sevdik ki, o zamanlar Karaköy dutluktu diyesimiz bile vardı. Uygun fiyata karın doyuracak bir yer bulmak bir hayli zordu. Her şey tatlı ve kahveden ibaretti. Sonraaa, Burger Lab açıldı. Hatta Vedat Milor gitmiş, denemiş, onay bile vermiş, durur muyuz? Durmadık tabii, attık kendimizi içeri.

Gelelim gözü gönlü açacak menüye. Lab burger, classic, cheesy, mad burger, crack, olivy ve tiny gibi fark yaratan burgerleri var.

Burgerinizi beklerken guruldayan midenizi yatıştırmak için baharatlı ya da közde patates kızartması, soğan halkası, çubuk turşu siparişi verebilirsiniz.

Mekanın Akatlar, Maslak, Ataşehir gibi semtlerde de şubeleri var. Nerede görürseniz hiiç çekinmeden dalın mekana.

Burger Lab adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Dericiler Sokak, No 10, Beyoğlu, İstanbul

Anadolu yakasının gurmesi: Ox Wine & Burger Bar

Anadolu Yakası’nda oturanları unutacak değiliz. Bağdat Caddesi’ndeki bu gurme burgerciyi hala duymayanlarınız varsa duyurulur. 2015’de içinden çıkmadığımız da doğrudur.

Şıklığından ödün vermeyen mekanda sizi oraya bağlayacak türden burgerler var. Acı cheeseburger, OXBurger, trüf burger, mantar burger, texan burger, blue cheese burger…

Burgerlerinin dışında schnitzellerinin de çok sevildiğini söyleyelim.

Ox Wine & Burger Bar adres: Suadiye Mahallesi, Bağdat Caddesi, Öncü Sokak, No 3, Kadıköy, İstanbul

Az ama öz: Burger Joint

Beşiktaş’a son birkaç yıldır kahvaltıcılar ve meyhaneler dışında alternatif mekanların açıldığını fark etmişsinizdir. Joker No:19, Deal Coffee, Tandoori ve Burger Joint bu durumun ispatı.

Menüsünde toplam 5 çeşit burger var. Original Burger, Cheese Burger, New Yorker, New Yorker with Cheese ve Mexicana. Zaten mottoları da “Az ama öz”. Burger yanına alabileceğiniz sade ya da baharatlı patatesleri de şahane.

Öyle yayıla yayıla yemeğinizi yiyebileceğiniz türden bir mekan değil, yiyip hemen kalkmalı.

Burger Joint adres: Türkali Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, No 94/A, Beşiktaş, İstanbul

Burger'a saygı duruşu: Baltazar

Bir saygı duruşu da Baltazar’a gelsin o halde. Karaköy’ün en eğlenceli sokağı Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’taki konumuyla bizi tavlayan mekanın mutfağında içi sulu leziz burgerler çıkıyor. Öğle aralarında, hafta sonlarında boş bir masa bulmak bu sebeple bir hayli zor.

Özellikle Texas burgerini yere göğe sığdıramayanlar var. Ama Baltazar'ın Meksika Ateşi ve lokum ile blue cheese burgeri de yabana atılmayacak cinsten. Virginia Angus gibi yanında servis ettikleri anne yapımı patatesler, mekanla aranızdaki bağı güçlendirecek türden.

Burgerleri o kadar konuşuldu ki Karaköy’den kısa bir süre sonra Bağdat Caddesi’ne de bir şube yapıştırdılar. 2016 yılında da listelerden düşmeyecek gibi. Gitmeli!

Baltazar adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak, No 12/A, Beyoğlu, İstanbul

Rokfor sevenler eklesin: Biber

Beşiktaş şaşırtmaya devam ediyor. Bu kez rotamız Ihlamur Caddesi değil Çırağan Caddesi. Anlayacağınız Beşiktaş’ta akıllara kazımalık iki adet burgerciniz var. Eğer az ama öz olsun diyorsanız Burger Joint, "tam bir yemek aşığım, yeni şeyler denemeliyim" diyorsanız da Biber’e doğru yol alın.

Çünkü Biber’de nefis bir rokforlu burger var! Jetlag burgerden bahsetmiyoruz bile. Aklınızı orada bırakacak türden. Biber, Romesco, Amarillo, Louis, Pastrami de diğer çeşitler.

Burger Joint gibi burası da minik ve her daim kalabalık. Gerekirse sırada beklenir. Çünkü burger içindeki sos ve peynirleri her canlının bir kez tatması gereken lezzetlerden.

Biber adres: Yıldız Mahallesi, Çırağan Caddesi, No 11, Beşiktaş, İstanbul

Pastırmalı, sucuklu, bizden burgerler: Dobby's Burger Place

instagram - dobby's burger

instagram - dobby's burger

Bakmayın adının yabancı oluşuna. Buranın mutfağından halis muhlis yerli burgerler çıkıyor. Menüdeki tandır burger, sucuk burger, burger İstanbul, Anatolian burger ve pirzola burgeri görünce, bir de üstüne bu lezzetleri deneyince ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Bir hayli de müdavimi var. Köfte ve pastırma dilimlerinden yaptıkları Anatolian Burger, mekandaki popüler burgerlerden. Tek çeşitli de değil hem. Supreme, The Big, The Big & Very Cheesy diğer Anatolian burger çeşitlerinden. Açlık durumunuza göre hangisini seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Burger dışında sosisler de menüdeki diğer bir lezzet. Kızartmaları da sıralayalım, gitmek için bir bahaneniz daha olsun. Dobby’s pastrami potato balls, spicy finger fries, Dobby’s twister fries.

Dobby's Burger Place adres: Zühtüpaşa Mahallesi, Hasan Amir Sokak, No 1/D, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?