istanbulun-en-iyi-sarkuterileri

Şarküteri Candır: İstanbul'un En İyi 8 Şarküterisi

Favorilerime
Ekle

Yeni yıl yaklaşıyor malum. Yılbaşı kutlamalarının en önemli adreslerinden biri olan şarküteriler, sunduğu envai seçeneklerle alışverişinizi tek bir yerden yapma olanağı tanıyabiliyor.

Fakat bunca seçenek arasında nereye gideceğinizi ve ne almak için gideceğinizi bilmezseniz, alışverişiniz sandığınız kadar kolay geçmeyebilir!

Zorlu bir şarküteri macerası için: Eataly

Zorlu’daki Eataly’nin içerisinde yer alan şarküteri reyonları, sınırsız seçenek ve üst düzey kalite sunmasıyla butik şarküteri dükkanlarını zora soksa da uzak durmak pek mümkün değil.

Hem paketlenmiş ambalajlı ürünlere hem de istediğiniz kadar kestirebileceğiniz açık ürünlere yer veren Eataly’de, fiyatlar pek uygun olmasa da, alacağınız ürünlerden memnun olacağınızın garantisi söz konusu.

Şarküteri istasyonunu andıran reyonlar ve odacıklardan oluşan bu alanda atış ve tadış serbest!

Sosyetik şarküteri: Gourmet Garage

1998 yılından beri hizmet veren Gourmet Garage, özellikle yurt dışından getirdiği ürünlerle deyimi yerindeyse sosyetik bir müessese. Hem Avrupa hem de Anadolu Yakası’nda şubeleri olan Gourmet Garage, şarküteri ve peynir ürünlerinden, ithal ve yerel olmak üzere geniş ürün seçeneklerine sahip.

İthal ürünler dışında kendi soğuk mezeleri de pek rağbet görmekte. Seçeceğiniz malzemelerle kendi sandviçinizi yaptırabileceğiniz şarküteri reyonu dışında manav, pastane ve kasap gibi bölümleri de mevcut.

Moda'nın yerlisi: Milka

İstanbul’un en eski şarküterilerinden biri olan Milka, 100 yıldan daha eski bir tarihe sahip. Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz veya varlığından bile haberdar olmadığınız birçok değişik seçenek Milka çatısı altında sizi bekliyor. Mesela, tarhun otlu hardalını görürseniz, almadan çıkmayın.

İyi bir kahvaltı için ne gerekiyorsa Milka’da hepsi mevcut. Yurt dışından gelme çikolatalar, soslar ve gurme ürünler, insanın gözünü döndürecek kadar başarılı. Soğuklar kısmında yer alan etli çiğ köfteleri, şakşukaları ve deniz ürünleriyle hazırlamaya üşeneceğiniz ne varsa bulmanız mümkün.

İsviçreli Lindt çikolatalarının İstanbul’daki resmi satış noktalarından biri olan Milka’ya gidiyorsanız diyeti miyeti unutun.

Adı gibi namlı: Namlı Gurme Karaköy

Karaköy’ün adı gibi namlı şarküterisi Namlı, aklınızı kaybedeceğiniz yerlerden. Sanki her şey sizi diyeti bozdurup günaha davet etmek istercesine dizilmiş olan baştan çıkarıcı o yiyeceklere dayanmak için taş gibi bir irade lazım.

Zeytin, peynir, şarküteri, soğuklar, reçeller, soslar uzayıp giden listenin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Ayrıca Namlı’da sadece ürün satılmıyor hem kahvaltı hem de yemek menüleri de var. İsterseniz açık büfeden istediğiniz tabağı da bizzat oluşturabiliyorsunuz.

Not:Namlı Gurme'nin Nişantaşı'nda da şubesi olduğunu hatırlatalım.

30 yıllık tecrübe: Doğa Şarküteri

Gecenin bir vaktinde bile getirdiği siparişleriyle ünlü Doğa Şarküteri, 30 yıllık bir geçmişe sahip. Kahvaltılık, deniz ürünleri, manav, geniş bir kav ve çok sayıda içecek çeşidi bulabileceğiniz bu yer, geç saatlere kadar açık olması nedeniyle rakiplerinden sıyrılıyor.

Şarküteri bölümünden seçtiğiniz malzemelerle yaptıkları sandviçleri kesinlikle denenmeli. Hem şarküterisiyle hem de diğer ürün çeşitleriyle sıradan market raflarında rastlayamayacağınız ürünlere buradan ulaşmanız mümkün.

Issız bir adaya düşerseniz Doğa Şarküteri’yi arayın. Belki siparişinizi getirirler. Yeni yıla özel mezelerini de es geçmeyin.

Karşının şarküterisi: Nezih Gurme Market

“Karşının şarküterisi” Nezih Gurme, işlenmiş et, meze, peynir ve zeytin çeşitlerinin dışında bir de Balıkesir’den getirdiği etlerini sattığı kasap reyonuna sahip.

Raflarında organik ve doğal ürünlere oldukça fazla yer veren Nezih’te Atatürk Orman Çiftliği’nin ürünleri de satılıyor. Şarküteri reyonundaki 70 çeşit peynir, 25 çeşit zeytin, 100’e yakın et çeşidi ve onlarca meze bulabileceğiniz Nezih’in önünde saygıyla eğilmemek mümkün değil.

Firuzağa Kahvesi'ne komşu: Antre Gourmet Shop

Cihangir’deki Firuzağa Kahvesi’ne komşu olan Antre, özellikle yerli peynir yönünden çok zengin bir şarküteri. Antre’de satılan peynirlerin çoğu, sanayi üretime yer vermeyen Artısan Gıda etiketini taşıyor.

Üstelik Antre bu duyarlılığını sadece peynirleriyle değil asit oranı düşük zeytinyağları, şarküteri ürünleri, zeytinleri ve soğuk mezelerinde de koruyor.

Ayrıca Antre Gourmet Shop’un catering hizmeti de mevcut.

Has İtalyan: Carluccio's

cizenbayan

cizenbayan

Bir AVM markasından çok daha fazlası olan Carluccio’s, adını dünyanın en önemli şeflerinden biri olan Antonio Carluccios’tan alıyor.

Hem Avrupa hem de Anadolu yakasında bulunan şubeleriyle kısa sürede kabullendiğimiz markalardan biri olan Carluccios’un restoran konseptinde bir de şarküteri bölümü yer alıyor.

Burası almak istediğiniz ürünlerin tadına bakarak satın alabileceğiniz bir yer. Eğer benim gibi gittiğiniz her şubede tanınmak istemiyorsanız siz her şeyin tadına bakmayın tabii.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?