İçtikten Sonra Meyvelerin Kendisine Küseceğiniz İçecek: Jüs Cold-Pressed Juice

Favorilerime
Ekle

Seviyoruz efendim sağlıklı olan her şeyi, böyle güzel oluşumları, güler yüzlü insanları... Bu hafta Yemekcom olarak duyar duymaz koşa koşa gittiğimiz sağlıklı meyve ve sebze suları satan bir dükkana misafir olduk. Jüs'e. Ne tatlı bir sohbetti bizim için, ne güzel bir deneyimdi o içecekler, sütler, kahveler. Hepsi için çoook teşekkürler!

Yazımızın detaylarında nedir, ne değildir sorularına sıkça değineceğiz ancak baştan söyleyelim: Doğal ve organik şeyleri seviyorsanız ve vücudunuzun iyi bir detoks programına ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız doğru yerdesiniz!

kesfet-yemekcom-instagram-hesabi-son-2022

Anne Amerikan baba Karadenizli

yemekcom - jüs

yemekcom - jüs

Cihangir'de bulunan bu sağlık dolu dükkan, Aylin ve Moritz adında harika bir çiftin eseri. Doğduğundan beri yurt dışında yaşayan Aylin'in annesi Amerikan, babası ise Türk, pardon Karadenizli. Son 8 yılını yiyecek-içecek sektöründe geçiren Aylin, bu konuda oldukça bilgi ve deneyim sahibi birisi. Eşi Moritz ise bir mimar. Eğitimini Almanya'da tamamladıktan sonra yolları Aylin'le kesişiyor...

Neden cold-pressed, neden Jüs, neden Türkiye?

yemekcom - jüs

yemekcom - jüs

Soru bombardımanına tutuyorum Aylin ve Moritz'i. Neden cold-pressed (soğuk preslenmiş) içecekler diye soruyorum ilk olarak. Uzun yıllar çalıştığı bu sektörde çok fazla şey öğrenmiş Aylin, meyve ve sebzenin faydaları ve bunları maksimum düzeyde nasıl vitamin ve mineralli olarak kullanacağını... Bir nevi insanlara iyilik yapmak için diyebiliriz yani. Jüs ismi ise Fransızca kökenli bir kelime ve Türkçe'mizde de bulunan "ü" harfini içerdiği için Jüs oldu diyor.

Bu arada Aylin de eşi Moritz de tam bir Türkiye aşığı, zaten bu yüzden yurt dışında oldukça yaygın olan cold-pressed içecekleri Türkiye'ye getirmek istemişler.

Tasarım ve mimarisi Moritz'e emanet

yemekcom - jüs

yemekcom - jüs

İçeri girdiğinizde sizi satışa hazır şişeler karşılıyor. Şişe demişken, plastik ya da başka bir madde kullanılmayan şişeler yüzde yüz cam. Nedenini sorduğumuzda "çünkü daha sağlıklı" cevabını aldık. Yanlış soruydu kabul.

Dükkana girdiğinizde sizi etkileyen en önemli şeylerden birisi ferah, aydınlık ve bolca ışık alan bir mekan olması. Diğeri ise hiç yabana atamayacağınız güzellikteki müzikler. Ayrıca gereksiz dekordan kaçınan, sade bir yer Jüs. Bu konuda da en büyük teşekkür mimar olan Moritz'e gidiyor. Sade ama şık bir dekorasyonu benimseyen Moritz, zaten ferah olan mekanı, iç tasarımıyla çok daha fazla ışık alan bir yer haline getirmiş. Ayrıca belirtmekte fayda var: Öyle satın alıp çıkmak zorunda olduğunuz bir dükkan değil burası, oturabileceğiniz barı da mevcut.

Gelelim detoks programına, nasıl uygulanır?

Bilgiyi uzmanından almak lazım diyoruz ve sözü Aylin'e bırakıyoruz. "Nedir bu detoks, nasıl yapılır?" Detoks vücudun eski sağlığına kavuşması, zararlı maddelerden arınması ve dolaşım sisteminin tam olarak çalışmasına yarayan bir beslenme alışkanlığı aslında. 3 farklı detoks programı bulunuyor, hepsinin detaylarına yer vereceğiz ama biraz tüyolar alalım istedik. Aylin'den öğrendiğimiz güzel bilgiler arasında "detoks içeceklerin içinde kesinlikle şeker olmamalı, minimum düzeyde su kullanılmalı hatta hiç kullanılmamalı ve yine kesinlikle, yeşil yapraklı sebzeler ile taze otlar kullanılmalı" gibi harika bir bilgi de bulunuyor.

Bana en uygunu hangisi diye sorarsanız

yemekcom - jüs

yemekcom - jüs

Yeni başlayanlar için ilk iki günlük başlangıç programını öneriyor Aylin, detoks öncesi ve sonrasının da çok önemli olduğunu vurgulayarak tabii ki. Detoks programlarına değinecek olursak da şunları belirtiyor;

Fresh Start: İster detoksa yeni başlayanlardan olun, ister kötü beslenme alışkanlıklarıyla dolu bir dönemi arkada bırakıp yeni bir sayfa açanlardan, Fresh Start detoksu sağlığınıza ve eski vücudunuza geri kavuşmanız için ihtiyacınız olan tek şey.

Standard: Standard detoksu arada sırada sağlıksız beslenen fakat sağlıksız besinlerden kaçınmak için de elinden geleni yapıp ölçülü bir hayat sürdürenler için biçilmiş kaftan. Basit ama Fresh Start’tan daha iddialı bir detoks arıyorsanız, Standard bu arayışınıza son verebilir. Standard sayesinde hayatın ve yemeğin temel prensipleriyle vücudunuza ihtiyacı olan bakımı sunabilirsiniz. Standard detoksu, kolay sindirilebilen ve besin zengini içeceklerimizi günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenize yardım edecektir. Standard detoksu aynı zamanda ilk defa detoks yapacak vejetaryenler, veganlar, sigara içmeyenler ve aktif bir yaşam sürdürenler için de harika bir başlangıç olacaktır.

Dig Deep: Dip Deep detoksu aramızdaki deneyimli meyve/sebze suyu sevenler için özel olarak hazırlanmış saf bir enerji deposudur. Dig Deep detoksu, dünyanın bize sunduğu sağlıklı yiyeceklerin iyileştirici özelliklerinden faydalanmak için en iyi yoldur.

Peki kendimi detoksa nasıl hazırlarım

Aylin'den edindiğimiz bilgilere göre aşağıdakilere dikkat etmekte oldukça yarar var arkadaşlar;

Detoks öncesinde:
• Bol bol çiğ meyve ve sebze tüketin
• Hayvansal proteinleri tüketmeyin
• Lokmalarınızı iyice çiğneyin
• Nişastadan uzak durun (ekmek, pirinç ve patates)
• Bol su için
• Kafein ve/veya alkol almayın
• Uyumadan önceki 3 saat içinde sadece su tüketin

Detoks sırasında:
• Detoksunuza yardımcı olmak için numaralandırdığımız şişe kapaklarının sırasını takip edin.
• İlk içeceğinizi açlık hissetmeye başladığınızda için. Vücudunuzun ne zaman açlık sinyalleri gönderdiğini kaydedin.
• İçeceklere ek olarak sadece su ya da bitki çayları tüketin.
• Aşırı olmamak şartıyla egzersiz yapabilirsiniz. Fakat egzersizlerini sabah yapmaya çalışın.
• Gün boyunca her zamanki işlerinizle meşgul olmaya çalışın ki tek düşündüğünüz şey detoks olmasın. İçeceklerin tadını çıkarın ve hep olumlu düşünün. Unutmayın ki vücudunuza yapabileceğiniz en büyük iyiliği yapıyorsunuz!

Detoks sonrasında:
• Yaşam tarzınızın bir parçası haline gelmiş olan içeceklerimizin tadını sabah aç karnına içerek çıkarın.
• Hafif yiyecekler yiyin – özellikle taze meyve, sebze, fındık, kabuklu yemişler, çekirdek ve baklagiller.
• Haddinden fazla yağ, hayvansal protein, pirinç, ekmek ve patates tüketmekten kaçının.
• Tatlı yemek isterseniz seçiminizi siyah çikolatadan yana kullanın.

Üstelik tamamen hayvan dostu

facebook

facebook

Jüs'ün üstlendiği sağlıklı yaşam felsefesinin altında sadece içecekler yok. Vegan yoğurtlar, granola barlar, chia tohumlu pudingler, vegan cheesecake'ler ve salatalar bulunuyor. Üstelik hiçbir ürünlerinde hayvansal yan ürün kullanmıyorlar, ürünlerinin yüzde yüz vegan olduğunun garantisini de veriyorlar.

Jüs iletişim bilgileri: Başkurt Sokak 34/A, Cihangir, 34433 İstanbul
[email protected] 0 212 243 45 45Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?