2015-en-iyi-yerel-mutfaklar-manset

2015'in Şehrin Karnını Doyuran En İyi 8 Yerel Mutfağı [Mekan Ödülleri]

Favorilerime
Ekle

Yemek.com‘un özene bezene dağıttığı Mekan Ödülleri 2015’te sıra en iyi yerel mutfaklarda.

2015’in En İyi Çıkış Yapan 8 Yeni Mekanı
2015’in Müdavimi Olduğumuz En Trend 9 Mekanı
2015’in İnsanı Pamuk Gibi Yapan En İyi 9 Barı
2015’in Kokusu Şehre Yayılan En İyi 9 Kahvecisi
2015’in Uğrunda Sıra Bekleten En İyi 8 Hamburgecisi
2015’in En İyi Butik Pastane ve Fırınları
2015’in Derdimize Ortak Olan En İyi 8 Meyhanesi
2015’in En İyi Yerel Mutfakları
2015’in Asya Sevdiren En iyi 8 Uzak Doğu Mutfağı

2016’ya doğru geri sayıyorken dağıttığımız ödüllerinin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Anne eli değmiş, bizi fast food'a mahkum etmeyen, geçmişe götüren yerel mutfaklar son durağımız. Adeta köklere saygı duruşu!

Urfa’dan Hatay’a, Karadeniz’den İzmir’e, Tokat’tan Van’a doğru bu uzun ama keyifli yolculuğa hazırsanız başlıyoruz!

Nişantaşı'nı Urfa'ya bağladı: Ar-ruha

Nişantaşı’nda "Urfalı’yık ezelden" türküsünü söylettirecek tek yer. Mekan Nişantaşı şıklığına asimile olmuş ama yemeklerine asla!

İçli köfte, tepside soğan kebap, yoğurt çorbası, ceviz lahmacun, kıymalı, kaşarlı pideleri mekanın ödülümüze layık görülmesinin baş sebepleri. Ha bir de yöresel cevizli şıllık tatlısı var, atlamak yakışmaz.

2015 yılında etsiz çiğ köfte, vejetaryen lahmacunu ile vejetaryenleri, baharatlarıyla herkesin gönlünü hoş etti, biz de onlarınkini edelim!

Ar-ruha adres: Teşvikiye Mahallesi, Ahmet Fetgari Sokak, No 40/A, Şişli, İstanbul

Yemek yemek Anadolu: Kiva

Onlar ne ödül almaktan sıkıldı ne de biz vermekten. Bu kez ödülümüz tek bir yöreye değil tüm Anadolu halk mutfağına gidiyor. Bayburt, Antakya, Urfa, Karadeniz, Malatya, Tokat, Amasra, İzmir... Alkışınızın büyüklüğünü de ona göre ayarlayın lütfen.

Fellah köfte, sıkma köfte, bulgurlu pazı, şevket-i bostan, kellek dolması gibi leziz yemeklerinin yanında yine saymakla ve banmakla bitiremeyeceğiniz çorbaları da var. Harput köftesi, ıspanak borani, yuvalama sizi çocukluğunuza götürecek o sıcaklığı yaşatacak cinsten.

Galata Kulesi manzaralı bu mekanı artık bilmeyeniniz yoktur. İçine girmeseniz bile önünden mutlaka geçmişsinizdir. Önerimiz daha fazla vakit kaybetmemeniz yönünde. Çünkü Kiva’nın mutfağı sizi geçmişinize götürecek.

Kiva adres: Bereketzade Mahallesi, Galip Dede Caddesi, Şahkapısı Sokak, No 4, Beyoğlu, İstanbul

O bir klasik: Fatih Karadeniz Pidecisi

Kulağa bir klişe gibi gelecek ama bizim için o bir efsane, o bir meslek sırrı, o bir başarı hikayesi! Tabii ki 1957’den beri aynı yerinde hizmet veren, pideleriyle bizi nirvanaya ulaştıran Fatih Karadeniz Pidecisi’nden bahsediyoruz. Bu kült mekana bir ödül az kalır. Hem kapalı kavurmalı pidesine hem de kıymalı yumurtalı pidesine ayrı ayrı ödül vermeli! Elimizi korkak alıştırmıyor 2 ödül birden veriyoruz.

Trabzon peynirli, açık kıymalı, ıspanaklı pidelerine, Hamsiköy fırın sütlacını da öve öve bitiremiyoruz. Mekan, ürünlerinin tamamını Doğu Karadeniz Bölgesi’nden temin ediyor. "Türkiye’nin En İyi Pidecisi” klişesini yıkan başka mekan çıkmadı, gerisini siz düşünün!

Fatih Karadeniz Pidecisi adres: Zeyrek Mahallesi, Büyük Karaman Caddesi, No 45/47, Fatih, İstanbul

Ödülü bütün İzmirliler adına alıyor: Baba Söğüş

"Ege’ye bir türlü uğrayamadınız" demeyin! Şimdi tam üstündeyiz. Ödülümüz İzmir’in söğüşüne gidiyor. Beşiktaş’taki bu mekan İzmirlilerin bile kalbini fethetmiş durumda, bunun üstüne bize söz düşer mi? İzmirlilerin bu konudaki hassaslıklarına saygı gösterelim, sessiz sakin ödülümüzü verip aradan sıvışalım istiyoruz ama söyleyecek birkaç sözümüz daha var; İçinde dana yanağı, koç yumurtası pane, Arnavut ciğeri, yürek ızgara, beyin kızartma, dil olan söğüş; dürüm veya porsiyon şeklinde servis ediliyor. Adeta bir sakatat kokteyli. Özellikle sakatat müptelası olan arkadaşların bayılacağına eminiz.

İzmir'in standartlarındaki söğüşten başka işkembe ve kelle paça çorbaları geceden kalanlarımızın yüzünü güldürecek türden.

Bu ödülün güzel keşfinize vesile olması dileğiyle...

Baba Söğüş adres: Türkali Mahallesi, Şehit Asım Caddesi, Beşiktaş, İstanbul

Masada yolculuk var: Hatay Antakya Mutfağı

Ödülümüz bu kez Hatay yolcusu. Tabii gönül isterdi bir Uzun Çarşı, Arkeoloji Müzesi, Vakıflı köyü, St. Pierre Kilisesi, Ulu Cami, Habbi-i Neccar Dağı’nı görüp gelmek ama maalesef öyle değil. İstanbul sınırları içerisindeyiz şu sıra.

Mızmızlanmayı kısa kesip bu muhteşem mutfağa dönersek; bizi gerçek anlamda Hatay’a kadar götürüyor.

Ödül, yöresel serpme köy kahvaltısı, Antakya tepsi kebabı, fıstıklı beyti kebabı, Harbiye usulü kıyma dürüm, fındık lahmacun, biberli ekmek, Hatay etli pide, Antakya usulü el yapımı künefeye gidiyor.

Akaretler’in Avrupai havasına yerel bir hava katan bu mekanda; leziz yemeklerin dışında evinizin belli köşesine stok yapabileceğiniz ürünler de var; Hatay usulü domates salçası, biber salçası, zeytin yağı, nar ekşisi, ceviz reçeli bu ürünlerden sadece birkaçı.

Hatay Antakya Mutfağı adres: Cihannüma Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, No 20, Beşiktaş, İstanbul

1950'den beri ödül alıyor kendisi: Hünkar Lokantası

Yerel mutfağın ve anne eli değmiş yemeklerin değişmeyen adresidir Hünkar hem de klişe olacak ama yapmadan edemiyoruz "1950’den beri!". Bu kadar yılın yanında mercimek ve paça çorbasını, kuzu inciğini, hünkar beğendisini düşününce bir ödülü de kendilerine teslim ediyoruz.

Öğlen bütün zeytinyağlıları, hamur işleri, çorbalarıyla bir esnaf lokantası iken akşam da “Tadım Menüsü” ile adeta bir gurme mekana dönüşüyor Sindrella misali.

Menüsündeki ıspanak kökü, mercimek köfte, kapuska, türlü, pazı, semizotu, sebze çorbası gibi çeşit çeşit vegan yemeğine yer verdiği için de ödül yanında kendilerini bir kez daha tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Hünkar Lokantası adres: Harbiye Mahallesi, Mim Kemal Öke Caddesi, No 21, Şişli, İstanbul

Medeniyetler mutfak birliği: Çiya Sofrası

Yıllardır yerel mutfakta ödüle doyamayan Çiya’ya bir ödül de biz verelim dedik! Çok mu? Hiç de değil! Onun Türk, Arap, Ermeni, Osmanlı çeşitli yemeklerine az bile. Özellikle yurt dışından bir arkadaşınız mı gelecek ve ona canım yurdumuzun yemeklerinden mi denettirmek istiyorsun? Adres: Çiya.

Kuru dolma, soğanlı, haşhaşlı ve Çiya kebap mekana ilk gidecekler için altın değerinde yemekler. Zeytinyağlılar dolu büfesi ve bizim görmezden gelemediğimiz çorbaları https://yemek.com/istanbul-corbacilari/#.VoAFR-PhA_U başlı başına ayrı bir konu, oraya girersek çıkamayız. Ödülü verip, kaçıyoruz!

Çiya Sofrası adres: Caferağa Mahallesi, Güneşlibahçe Sokak, No 43/A, Kadıköy, İstanbul

Yerel kahvaltı ödülü: Moda Van Kahvaltı

facebook.com/modavan

facebook.com/modavan

Zamanında kendisinden "Klasik Kahvaltının Dışına Çıkan İstanbul’daki En İyi 8 Kahvaltı Mekanı" isimli listemizde de bahsetmiştik. Kahvaltısı için uzun kuyruklara girdiğimiz mekana, ister sabahın köründe isterseniz de güneş batmadan gelin, fark etmez. Ömrünüze ömür katacak bu kahvaltı çeşitleri fena! Otlu peynirinden cacığına, tayinli pekmezinden murtuğasına, çemenine, kaymağına, daha boşalmadan dolan çaya kadar her şey iştah açmaya yetiyor. Bu sebeple Van’ın bağrından kopup gelen kahvaltıya ödülümüz büyük. İki kez düşünmedik bile, adını gördüğümüz her yere ödül veresimiz de var.

Buraya sadece karın doyurmaya değil de zevkine sefasına gelen arkadaşlar tanıyoruz. Berbat bir hafta geçirdiyseniz ya da akşamdan kalma iseniz hem bahçesi hem de çeşitlerinin lezizliği bir nebze hayattan tat almanızı sağlayacak, gidiniz!

Moda Van Kahvaltı adres: Caferağa Mahallesi, ModaCaddesi, No 163/A, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?