Sütlü Biber Turşusu Tarifi
Ezber Bozan Turşu:

Sütlü Biber Turşusu Tarifi

20 Temmuz 2022
Tarif Defterime
Ekle

Süt mü? Biberle mi? Bir de turşu mu oluyor? Evet şimdi sakin olalım, teker teker anlatıyoruz. Süt, biber ve bir de peynir bir araya geliyorlar, gerçekten de sizi çok şaşırtacak bir şekilde turşu oluyorlar ve çok da güzel oluyor.

Özellikle Kırklareli mutfağında yaygın olarak tüketilen bu lezzet, bir Rumeli mezesi olarak da biliniyor. Mübadele yıllarında Bulgaristan’dan gelen Pomak kökenliler tarafından Trakya mutfağına girmiş sütlü biber turşuları, çok sevilmiş ve beğenilmiş. Yemeklerin yanına ya da kahvaltılarınıza eşlik edebilecek, ezber bozan, çok farklı bir lezzet.

Bazı yörelerde “sütlü biber”, “katık”, “akça katık” ya da “Hatça katığı” gibi isimlerle de tanınıyor. O zaman tarife geçme vakti gelmiştir. Biberler, peynir ve süt hazırsa başlıyoruz. Karşınızda sütlü biber turşusu.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

2 büyük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

5 dakika
chefs hat
Bu tarif Yemek.com editörü tarafından üretilmiştir.
ingredients

Sütlü Biber Turşusu Tarifi İçin Malzemeler

 • 500gramçarliston biber
 • 1litrekeçi sütü
 • 300grambeyaz peynir(sert ve yağlı)
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Et, sebze, meyve, baharat ya da ihtiyacın olan ne varsa; hem taptaze, hem sürpriz indirimlerle Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, eksik malzemelerin dakikalar içinde kapında!

Sütlü Biber Turşusu Tarifinin Püf Noktası

Sütlü biber turşusunu damak zevkinize göre acı ya da tatlı biberle yapabilirsiniz. Acı biber kullanacaksanız biberleri yıkadıktan sonra tuzla ovup sonrasında tekrar yıkamalısınız. Keçi sütü yerine koyun sütü de kullanabilirsiniz.

nasil-yapilir

Sütlü Biber Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Önce sütü bir tencereye alın ve iyice kaynatın, ardından altını kapatıp ılınması için bir kenarda bekletin.
 2. Biberleri yıkayın ve 2-3 cm’lik parçalar şeklinde doğrayın.
 3. Doğradığınız biberleri kavanozlara paylaştırın, biberler kavanozun 3’te 1’ini kaplayacak şekilde olmalıdır.Kavanoza koyduğunuz biberlerin üstüne üstlerini kapatacak kadar peynir ufalayın.
 4. Ilıklaşmış sütün sıcaklığını kontrol edin; yoğurt mayalama sıcaklığından biraz daha sıcak olmalı.İstenen sıcaklığa gelmiş olan sütü kavanozlara koyduğunuz biber ve peynirlerin üstüne doldurun. Kavanozlar ağzına kadar sütle dolmuş olmalı.
 5. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatın ve derince bir tepsinin içerisine kavanozları ters çevirerek kapak kısımları altta kalacak şekilde koyun.
 6. Yoğurt mayalar gibi kavanozları örtülerle güzelce sarın ve ılık bir ortamda, bu şekilde yaklaşık 10 gün boyunca bekletin.Bu süre zarfında kavanozlardan süt taşması olacak ve aynı yoğurt gibi bir mayalanma süreci geçirecekler.
 7. Bekleme süresinin sonunda kavanozları örtülerin altından çıkartın ve biberleri istenen kıvama gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer biberler sararmışsa ve üstlerindeki peynir-süt karışımı yoğurt gibi bir kıvam almışsa turşunuz olmuş demektir.
 8. Buzdolabında da 5 gün beklettikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Sütlü biber turşunuzu buzdolabında saklamayı unutmayın.

youtube-thumbnail

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?