Pesto Soslu Kabak Dilimleri Tarifi

Şişe Şişe Su İçmenin Yetmediği Günlerde Ağız Kuruluğuna Çare 12 Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Yemek.com ekibi olarak sizi sıcaklarla mücadelenizde yalnız bırakmamaya kararlıyız. Geçtiğimiz haftalarda da bahsettiğimiz gibi vücudumuza su sağlayarak hücrelerimizin dehidrasyonuna ilaç gibi gelen, bizi ağız kuruluklarından kurtarabilen birçok sağlıklı yiyecek var.

Neredeyse %90'ı su olan bu yiyeceklerle nefis yemekler yaparak bol bol faydalanalım onlardan. Sadece isimlerini söylemekle, faydalarını sıralamakla olmaz, tariflerini de hazır edelim ki siz de gönlünüze göre yapın.

Ağzınız sürekli kurumasın, şişe şişe su içmek dışında da vücudunuza su sağlayabileceğinizi bilin. Şimdiden afiyetler olsun!

Daha iyisi olamazdı: Soğuk çorba

Soğuk Çorba Tarifi

Neredeyse tamamı su olan salatalık, ev yapımı olandan hazırına değişiklik gösterse de yaklaşık %80 su oranına sahip yoğurtla buluşmuş. Bir de soğuk soğuk tüketilen bir çorba olmuş.

Daha ne yapsındı: Soğuk çorba tarifi

Baharatı az tutmalı tabii: Zeytinyağlı biber dolması

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

Taptaze, kütür kütür sesi mutfakta yankılanan dolmalık biberler de yine su oranı oldukça yüksek olan yiyeceklerden. Haliyle onları pişirmeden yemek en iyisi ama zeytinyağlı nefis bir dolma yapsak da mesela, fena olmaz hani.

Soğuk soğuk da yiyince tamamdır: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Başrolde domates var bu kez: Yumurtalı domates dolması

Yumurtalı Domates Dolması

Biber dolmasına olan sevgimiz sonsuz ama su oranı %95'lere dek çıkan domatesi de es geçmek olmaz. Zaten her yemeğe katıyoruz onu ama başrolde olduğu bu nefis tarifi de es geçemiyoruz.

Çok şekil: Yumurtalı domates dolması tarifi

Muhteşem ikili: Karpuzlu domates salatası

Karpuzlu Domates Salatası

Hem karpuzun hem domatesin içindeki bolca sudan mahrum kalmamak için ikisini pişirmeden, bekletmeden bir tabakta buluşturuyoruz. Birbirlerine pek yakışıyor, vücudumuza su, damaklarımıza şenlik oluyorlar.

Alışkanlık yapar: Karpuzlu domates salatası tarifi

Son zamanlarını iyi değerlendirmeli: Ispanaklı ve bademli çilek salatası

Çilekler bitti bitiyor. Hala bulmak mümkünken alalım onları, yine su oranı bizi şaşırtacak derecede yüksek olan ıspanakla buluşturup nefis bir salata yapalım.

Susamak ne, unutturur: Ispanaklı ve bademli çilek salatası tarifi

Bir bardak buz gibi su gibi: Sağlıklı kup

Sağlıklı Kup Tarifi

Soğuk çorbayı anlatırken de söyledik, hücrelerinize su sağlamanın en lezzetli yollarından biri de yoğurttan geçiyor. Üzerine bir de yaban mersini ve böğürtlen eklenince tadından yenmiyor.

En sağlıklı ferahlıklardan biri oluyor: Sağlıklı kup tarifi

Hafifliğin yeni adresi: Pesto soslu kabak dilimleri

Pesto Soslu Kabak Dilimleri Tarifi

Tek lokmalık lezzetlerin hayat kurtardığı şu sıcak günlerde o tek lokmayı da en çok su ihtiva eden yiyeceklerden biriyle yapsak ya dedik. %90'dan fazla su oranıyla kabak gözümüze çarpan ilk isimlerden oldu.

Sofralara renk kattı: Pesto soslu kabak dilimleri tarifi

Kızartmak yok: Fırında patlıcan

Fırında Patlıcan Tarifi

Kabakta o kadar su varsa patlıcanda alası vardır dedik, araştırdık. Onda da %90'lara varan su oranlarını görünce hemen nefis bir tarif yapıverdik. Kızartıp suyunu kaybetmesine izin vermedik, fırında misler gibi pişirdik.

En sevmeyene bile kendini sevdirir: Fırında patlıcan tarifi

Fark etmeden diyet yaptırır: Mantar salatası

Göbek marulun neredeyse tamamı su, bunu artık biliyoruz. E kıvırcık marulun da ondan kalır yanı yok, üstelik çok daha vitaminli. O zaman bu ikisini bir arada kullanıp bol yeşillikli nefis bir mantar salatası yapsak ya...

Maksat vücudumuza su olsun: Mantar salatası tarifi

Sulu sulu bir pasta: Karpuz pasta

Karpuz Pasta Tarifi

Tatlı yemeden olmazsa onun da en sulu sulu, en bir tatlı olanını bulabiliriz. Mesela bir bütün karpuzu en güzelinden bir pastaya çevirebiliriz.

Yaptık, oldu: Karpuz pasta tarifi

Dondurmadan güzel: Kavunlu sorbe

Kavunlu Sorbe Tarifi

Üç malzemeyle yapılan en pratik, en buz gibi lezzetlerden olur kendisi. Kavun, su ve limon suyu yeter yapmak için. Üstelik hem kavunun hem de limonun bol su oranından fazla fazla faydalanmanızı sağlar.

Her özelliği ayrı bir mutlu eder: Kavunlu sorbe tarifi

Ve suyun en mis alternatifi: Ev yapımı limonata

Şişe şişe su içseniz de yetmiyorsa bir de limonatayla serinlemeyi deneyin. Limonun %90 su olması, bir de ferah tadıyla bir araya gelince ağız kuruluklarının bir numaralı çözümü oluveriyor çünkü.

Bize sadece afiyetle içmek kalıyor: Ev yapımı limonata tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?