https://www.reference.com/food/happens-boil-milk-170693416fabfab4|reference.com

Sütü Kaynatırken Taşırmamak İçin Bilmeniz Gereken 3 Önemli Püf Nokta

Favorilerime
Ekle

Ne güzeldir bir köyün, kasabanın bakkalından sütçüsünü öğrenmek. Bir heyecanla hiç bilinmedik yollardan geçerek buluvermek. Akıllarda evde yapılan yoğurda duyulan özlemle ve o hayalle adımların sıklaşması...

Kaynatma işlemine başlamadan önce süt bir tülbent yardımı ile süzülür... Çelik tencere bir kez su ile çalkalanır ki sütün dibi tutmasın... Ne güzeldir dinlemek bunları aile büyüklerinden... Adeta bir sonraki nesile bırakılan miras gibi... Süt pek çok şeyi ifade ediyor aslında alt metninde... Süt kaynatmak, taşan sütü temizlemek de öyle.

Uzun ömürlü ve pastörize sütler tam anlamıyla köy yoğurdu veya ev yoğurdu tabirini karşılamanıza yardımcı olmuyor belli ki, hep bilindik sütçüden süte özlem giderek artıyor. Aslında tam anlamıyla olmasa bile süt kaynatmak, bilinen mikroorganizmalara hafif bir veda etmemize yardımcı oluyor. Özellikle ineğin barındırdığı bir mikroorganizmanın sağım esnasında süte bulaşabildiği gibi, sütün bekletilmesi veya paketlenmesi sırasında da bir takım patojenlerle (hastalık etmeni mikroorganizma) teması söz konusu. En kolay yoldan evde eski usul kaynatmak en azından halk arasında çiğ süt diye adlandırılan sütü kullanmanızı ve bir takım patojenlerle savaşmak zorunda kalmanızı önlüyor.

Bizden söylemesi, siz yine de tanımadığınız, bilmediğiniz yerlerden süt almayın. Güvenilir kaynağa ulaştıktan sonra sütü taşmadan kaynatmak için bu üç minik püf nokta ile yoğurt yapımına bir adım daha yaklaşın. Ama siz yine de sütü ocakta bırakıp onu unutmayın. Taşmasa bile küsebilir.

1. Tencereye tahta kaşık koymak

En çok kullanılan en emniyetli yol olarak bilinir, sadece süt değil kaynadığında taşma riski olan her malzeme için rahatlıkla kullanılabilir. Makarna, haşlanan mercimek vs...

Taşma işlemi tencerenin ortasında başlayan büyük fokurdama ile başlar. Siz tahta kaşık koyduğunuzda bu büyük fokurtuyu engelleyecek ve sütün taşmasını önleyeceksiniz. Eh tabii bir süreliğine...

2. Tencerenin ağzına tereyağı sürmek

tereyag-sut

Kaynama noktasına gelen süt partiküllerinin hızlıca tabandan aldığı kuvvetle yukarı yükselmesine engel olmak mümkün değil elbet, kaynama noktasını değiştiremeyeceğimize veya içine bunu yükseltecek bir malzeme koyarak tadını değiştiremeyeceğimize göre, buna en yakın yöntem, tereyağı ile süt taneciklerinin kendinden daha yoğun bir tabaka ile karşılaşarak, taşmaya dünden hazır süt tanelerini durdurmak.

Bu görevi yapmak üzere tereyağını sahneye davet ediyoruz. Tencerenin ağzını sütü koyduktan sonra tereyağı ile yağlıyor ve taşmayı önlemek üzere tereyağını sahneye davet ediyoruz. Ama siz yine sütü ocakta unutup başka bir işle ilgilenmeyin.

3. Tencerenin içine porselen/cam malzeme koymak

yedirenkhaber.com

yedirenkhaber.com

Tencereye sütü ilave ettikten sonra porselen bir bardak, ısıya dayanıklı cam bardak veya süt taşırmaz taşlarından eklemek taşmayı dolaylı yoldan önlemenize yardımcı olacaktır. Nasıl mı?

Süt zerrelerinin yüksek ısıyla fazlaca enerji yüklenmesi sonucu yükselme isteğine porselen taş tepkisiz kalır mı? Adeta size şikayet etmek istercesine ses çıkaracaktır. Oluşan tıkırtılar sizi ocağa yönlendirecek ve böylece taşma riski ortadan kalkacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?