Kaynayan Sütün Taşmaması İçin Ne Yapılır?

Sütü Kaynatırken Taşmaması İçin Ne Yapmalı?

Favorilerime
Ekle

Sütü kaynatmak, içindeki mikroorganizmalara veda etmemize yardımcı oluyor. Özellikle ineğin barındırdığı bir mikroorganizmanın sağım esnasında süte bulaşabildiği gibi, sütün bekletilmesi veya paketlenmesi sırasında da bir takım patojenlerle (hastalık etmeni mikroorganizma) teması söz konusu. En kolay yoldan evde eski usul kaynatmak en azından halk arasında çiğ süt diye adlandırılan sütü kullanmanızı ve bir takım patojenlerle savaşmak zorunda kalmanızı önlüyor.

Bizden söylemesi, siz yine de tanımadığınız, bilmediğiniz yerlerden süt almayın.

Uyarımızı yaptıktan sonra sütü kaynatırken hemen herkesin başına gelen sütün taşması nasıl engellenir sorusuna gelelim.

"Sütü kaynatırken taşmaması için ne yapmalı?" diye merak ediyorsanız sizin için en kolay 3 yöntemi sıraladık.

  • Tencereye tahta kaşık koyun

Kaynayan Sütün Taşmaması İçin Ne Yapılır?

Sütün kaynadığı tencerenin üzerine tahta kaşık koymak en çok kullanılan, en emniyetli yol olarak bilinir, sadece süt değil kaynadığında taşma riski olan her malzeme için rahatlıkla kullanılabilir. Makarna, haşlanan mercimek vs...

Taşma işlemi tencerenin ortasında başlayan büyük fokurdama ile başlar. Siz tahta kaşık koyduğunuzda bu büyük fokurtuyu engelleyecek ve sütün taşmasını önleyeceksiniz. Tabii bir süreliğine...

  • Tencerenin ağzına tereyağı sürün

tereyag-sut

Kaynama noktasına gelen süt partiküllerinin hızlıca tabandan aldığı kuvvetle yukarı yükselmesine engel olmak mümkün değil elbet, kaynama noktasını değiştiremeyeceğimize veya içine bunu yükseltecek bir malzeme koyarak tadını değiştiremeyeceğimize göre, buna en yakın yöntem, tereyağı ile süt taneciklerinin kendinden daha yoğun bir tabaka ile karşılaşarak, taşmaya dünden hazır süt tanelerini durdurmak.

Bu görevi yapmak üzere tereyağını sahneye davet ediyoruz. Tencerenin ağzını sütü koyduktan sonra tereyağı ile yağlıyor ve taşmayı önlemek üzere tereyağını sahneye davet ediyoruz. Ama siz yine sütü ocakta unutup başka bir işle ilgilenmeyin.

  • Tencerenin içine porselen/cam malzeme koymak

Süt ısıtmak

Tencereye sütü ilave ettikten sonra porselen bir bardak, ısıya dayanıklı cam bardak veya süt taşırmaz taşlarından eklemek taşmayı dolaylı yoldan önlemenize yardımcı olacaktır. Nasıl mı?

Süt zerrelerinin yüksek ısıyla fazlaca enerji yüklenmesi sonucu yükselme isteğine karşı porselenler ses çıkaracaktır. Oluşan tıkırtılar sizi ocağa yönlendirecek ve böylece taşma riski ortadan kalkacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?