Della

Favorilerime
Ekle

Della pirincin basmati pirincinden farkı, uzun ince tanelerin piştiklerinde enine doğru genişleyerek uzun taneli pirinç görünümünü almasıdır. Oysa basmati pirinç, piştiğinde görünümü değişmez ve ince, uzun şeklini korur.

Della pirincin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Yaklaşık 45 gram ağırlığında, dörtte bir kap esmer della pirinci 170 kaloridir. 35 gram karbonhidrat, 4 gram protein, 2 gram lif içerir. Yüzde 2 kalsiyum, yüzde 4 de demir değerine sahiptir. Karbonhidrat içeriği yönünden oldukça zengin olan della pirincinde doymuş yağ, kolesterol, tuz ve şeker yoktur. Pirinç genel olarak niacin, thiamine, demir ve selenyumu birlikte almak için iyi bir besin kaynağıdır.

Della pirincinin pişirme yöntemi nedir? Della pirinci nasıl pişirilir?

Basmati, jasmine ve uzun taneli pirinç türlerinde olduğu gibi della pirinci de daha az nişasta içeren, dolayısıyla daha kuru bir pirinç çeşididir. 15 dakika gibi kısa sürede pişen Della pirinci, kısık ateşte 1 su bardağı pirince, 2 su bardağı tuzlu su ölçüsü kullanılarak pişirilmelidir. Güveç yemeklerinde, pilav yapımında ve İtalyan pirincinin yerine kullanılmak için uygundur. Buharda pişirmek ve soslu yemeklerin yanında servis etmek için kullanılır. Della pirincinin glutensiz olanları çölyak hastaları için uygundur.

Della pirincin faydaları nelerdir?

- Esmer della pirinci çeşitleri kalp dostudur. Glisemik endeks değeri düşüktür.

- Della pirinci de, baldo pirinç, basmati pirinci, jasmine pirinci, uzun taneli pirinç gibi içerdiği kompleks karbonhidratlar sayesinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

- Esmer della pirincin içerisindeki lifler sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır. Kabızlığı önler.

- Vücut için önemli bir mineral olan manganez içerir. Manganez, vücuttaki kemik oluşumunun sağlanmasında, kalsiyumun emiliminde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynayan bir mineraldir.

- Yine manganez sayesinde kadınlarda regl öncesi sendromunun azaltılmasında etkili olduğu ve osteoporoz, osteoartrit gibi hastalıklarda rahatlama sağladığı öngörülmektedir.

- Manganez mineralinin oranı pişmemiş della pirincinde pişmişe göre daha yüksektir. Öte yandan, genel olarak beyaz pirinç esmer pirince oranla daha düşük arsenik içerir.

Görselin kaynağı: http://www.ilovepilav.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?