Basmati

07 Aralık 2015
Favorilerime
Ekle

Basmati pirinç; yarı mat renge ve doğal aromaya sahip, ince uzun taneli bir pirinç türüdür. Kuzey Hindistan bölgesi kökenli olan basmati pirincin farklı öğütme yöntemlerinden ötürü beyaz ve kahverengi olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Himalaya Dağları'nın yoğun mineralli ve soğuk suları ile beslenen deltalarda yetişen basmati, kendine has fındıksı kokusuyla tıpkı jasmine ve della pirinçleri gibi aromalı pirinçler sınıfına girer. Sınırlı üretim alanı ve benzersiz kokusu nedeniyle Güneydoğu Asya bölgesinde, uzun yıllar boyunca yalnızca soyluların sofralarında yer alabilen basmati, pirinçlerin prensi olarak kabul edilir.

Basmati pirinç nasıl tüketilir?

Düşük nişasta oranı sayesinde, piştikten sonra tane tane kalan basmati, kendi boyutunun iki katı miktarda uzama kapasitesine sahip tek pirinç olarak bilinir. Yerli türlere nazaran, daha çok ilave suya ihtiyaç duyar. Genellikle pilavlık olarak tercih edilen basmati, garnitür olarak özellikle badem, ceviz ve köri sosu ile birlikte servis edilir.

Bütün baharatlarla uyum gösteren tadı sayesinde, Türk mutfağında çorba, dolma ve sütlü tatlı yemeklerinde de kullanılır. Yumuşak yapısı ve kolay hazmı ile mideye oturmayan basmati pirincinin unu ise dondurma ve pasta sanayisinde kullanılır.

Basmati pirincin mevsimi ne zamandır?

Ülkemizin doğal iklim şartları nedeniyle Türkiye'de tarımı yapılmayan basmati, Kuzey Hindistan ve Pakistan’ın sulak ve ılıman havzalarında ideal şartlar altında yetiştirilir. Bol suyu seven bu tahılın tohumu, mayıs ile temmuz ayları arasında, aşamalı olarak ekilir. Hasat dönemi ise, ekimi yapılan bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak kasım ayından sonra başlar ve ocak ayına kadar devam eder.

Basmati pirincinin faydaları nelerdir?

- Glisemik indeksi düşük olan basmati, kana yavaş karışarak tokluk hissinin uzun sürmesini sağlar.

- Yüksek tansiyonu düşürür, kalp ve damar sağlığını korur.

- Kolesterolü düşürür, obeziteye karşı koruyucu etkiye sahiptir.

- Hazmı kolaylaştırır ve bağırsakları korur.

- Diyet için idealdir, kilo kontrolünü destekler.

- Kompleks karbonhidratlar açısından besleyicidir.

- İçeriğindeki yüksek kalori sayesinde vücuda enerji verir.

- Böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

- Alerjik olmayan nadir besinler arasında yer alır.

Görselin kaynağı: http://www.technoplastindustries.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış