Siyah Pirinç

Favorilerime
Ekle

Buğdaygiller familyasından gelen pirincin farklı bir türü olan siyah pirinç, Çin ve İtalya’da üretilir. Az yetiştirilen, nadir bir pirinç türü olduğu için eski Çin’de “yasak pirinç” olarak bilinirdi ve halk tarafından tüketilmesi yasaktı. Günümüzde ise uluslararası gıda pazarında gittikçe yaygınlaşan siyah pirinç, Çin dışında Avustralya’da, Avrupa’da ve Amerika’da tüketilir.

Siyah pirincin, Endonezya siyah pirinci ve Tayland siyah pirinci olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Esmer pirinç gibi hafif bir tada ve cevize benzer aromaya sahip olan siyah pirinç, pişirildiğinde koyu mora döner.

Siyah pirinç nereden alınır?

Siyah pirinç, Türk mutfağında beyaz ve esmer pirinç gibi yaygın bir şekilde tüketilmediği için kolayca bulunmaz. Büyük marketlerde yarım kiloluk vakumlu paketler içinde satılır. Aynı zamanda bu büyük marketlerin online alışveriş sitelerinden ve doğal ürünler satan internet sitelerinden sipariş verilebilir.

Siyah pirinç nasıl tüketilir? Püf noktaları nelerdir?

Piştiğinde yapış yapış olan yapısı ile Çin’de kek ve pasta yapımında kullanılan siyah pirinç, tıpkı beyaz pirinç gibi pilav olarak da tüketilir. Sade pilav yapılabileceği gibi mantar, tavuk, şehriye gibi malzemeler ile birlikte hazırlanabilir. Siyah pirinçten yapılan pilav, et ve tavuk yemekleri ile uyumlu bir tada sahiptir.

Çin’de tavuk suyu ve patates gibi malzemeler ile çorbası da yapılan siyah pirincin Türk mutfağında en yaygın tüketim şekli salatadır. Siyah pirinç, salata yapılacağı zaman beyaz pirinç gibi önce haşlanır ve yeşil soğan, biber, kornişon turşu ve domates gibi malzemeler ile birlikte kullanılır. Siyah pirinç, beyaz pirince oranla daha sert bir yapıda olduğu bol su ile uzun süre haşlanmalıdır.

Siyah pirincin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Dünya’da “Süper besin” olarak adlandırılan siyah pirinç, tıpkı yabani pirinç gibi vücudu hastalıklara ve yaşlılığa karşı koruyan antioksidan açısından zengindir. Demir, lif, karbonhidrat ve protein açısından beyaz pirinçle aynı değerlere sahip olan siyah pirinç, yüksek oranda magnezyum ve çinko içerir. Bunun yanında kalp sağlığını koruyan B1, B2 vitaminleri ve hücre yenilenmesini destekleyen E vitamini açısından oldukça zengin bir besindir.

Görselin kaynağı: http://dk.gbtimes.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0