Jasmine Pirinç

Favorilerime
Ekle

Kendine has kokusu, ince uzun taneleri ve hafif şekerli tadıyla jasmine pirinç (yasemin pirinci) Tayland’ın en önemli tarım ürünleri arasında yer alır. Basmati ve della pirinçleri gibi jasmine pirinç de aromatik pirinçler sınıfına girmektedir.

Buğdaygiller familyasından suda yetişen tek tahıl olarak bilinen pirinç, yeryüzünde tüketimi yapılan en eski besin maddelerinden biridir. Yaklaşık 8 bin yıllık tarihiyle tahıl üretimi alanında buğday ve mısırın ardından dünyada üçüncü sırada yer alır.

Jasmine pirinç nerede yetişir? Mevsimi ne zamandır?

Dünyada başta Tayland’ın orta kısımları olmak üzere Laos, Kamboçya ve Güney Vietnam’ın tropikal ve subtropikal iklim koşullarında yetiştirilen jasmine pirinç, mayıs ile ekim ayları arasında yetiştirilmeye başlanır. Beyaz ve kahverengi olmak üzere iki çeşidi bulunan jasmine pirinç, şubat ayı sonuna kadar hasat edilir.

Jasmine pirinç neye iyi gelir? Faydaları nelerdir?

- Buğdaygiller familyasının karbonhidrat değeri en yüksek üyesi olan jasmin pirinç, vücuda enerji sağlayarak güçlenmesine yardımcı olur.

- Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

- Beyin fonksiyonlarının artırılmasını destekler.

- Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili olduğu bilinir.

- Bağırsak kanserine karşı koruyucu güce sahiptir.

- Böbrek taşı oluşumunu engellediği düşünülmektedir.

- Alerjen öğe içermediğinden altıncı ayını dolduran bebekler için besleyici özelliğe sahiptir.

Jasmine pirincinin içerdiği vitamin ve minareller nelerdir?

Tıpkı diğer pirinç çeşitlerinde olduğu gibi jasmine pirinç de vitamin, mineraller ve karbonhidrat bakımından zengindir. 100 gr. haşlanmış pirinç 115 mg. potasyum, 115 mg. fosfor, 28 mg. kalsiyum, 25 mg. magnezyum, 5 mg. sodyum barındırır. Az miktarda B2, B1, E vitaminleri ve demir de içerir. Kolesterol içermeyen jasmine pirinç, kabuğu tam olarak ayrılmadığı takdirde daha yüksek besin ve posa değerine sahiptir.

Jasmine pirinç nasıl saklanır?

Pirincin doğru koşullar altında saklanması, ürüne has özelliklerin korunması ve yemek yapımının kolaylaşması açısından önemlidir. Jasmine pirinç satın alırken, öncelikle ürünün yeni hasat olmasına dikkat edilmelidir. Besin değeri ve doğal lezzetinin korunması için jasmine pirinç kiler veya erzak dolabında saklanmalıdır. Mümkün olduğunca hava, nem ve kokudan uzak ortamda, yaklaşık 18 santigrat derecede muhafaza edilmelidir. Satın alınan jasmine pirinç bir yıl içerisinde tüketilmelidir.

Görselin kaynağı: http://www.bangkokpost.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?