Yabani Pirinç

Favorilerime
Ekle

Kuzey Amerika kökenli ve Latince ismi zizania aquatica olan yabani pirinç, uzun taneleri ile tanınır. Kendine özgü hoş bir kokuya ve fındıksı bir tada sahip olan pirincin rengi koyu kahverengidir. Uzun kamış şeklinde otsu bir bitkide yetişen yabani pirincin sapı üst kısımlara doğru çiçeklidir.

Temiz ve sığ sularda yetişen yabani pirinç, hassas yöntemler ile yetiştirilir ve ağustos ile eylül ayları arasında olgunlaşan tohumları kolayca düşebildiği için sık sık kontrol edilerek toplanır. Yabani pirinç, geçmişte Amerika'daki yerli halkının tükettiği temel besindir.

Yabani pirinç nerede satılır?

Türk yemek kültüründe fazla tanınmayan yabani pirinç, tıpkı siyah pirinç gibi zor bulunur. Büyük market zincirlerinde, organik ürünler satan dükkanlarda ve gurme marketlerde yarım kiloluk ya da bir kiloluk paketler içinde satılır. Aynı zamanda büyük marketlerin online alışveriş sitelerinden temin edilebilir.

Yabani pirincin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Tam tahılı gıdalar arasında yer alan yabani pirinç, esmer ve beyaz pirincin iki katı kadar protein içerir. Demir, magnezyum, fosfat, manganez ve çinko mineralleri açısından zengindir. Diğer pirinç türleri gibi lif oranı yüksek olan yabani pirinç, antioksidan içeren önemli bir kaynaktır. Riboflavin yani B2 vitamini ve B3 vitamini açısından zengindir. Kalori açısından ise beyaz pirinçle aynı değere sahip olan yabani pirinç, gluten içermediğinden glutensiz diyetler için uygundur.

Yabani pirinç nasıl tüketilir?

Yabani pirinç diğer pirinç türleri gibi tek başına pilav yapılır ve et yemeklerinin yanında servis edilir. Özellikle uzun taneli pirinç ile karıştırılarak pilav olarak hazırlanan yabani pirinç, koyu bir renge sahip olduğu için kullanıldığı yemeklere renk katar.

Sebze ve tavuk çorbası gibi çorbalar hazırlarken kullanılabilen yabani pirinç, özel bir aromaya sahip olduğu için haşlanıp et, balık ve sebze yemeklerinin yanında garnitür olarak yenilebilir. Kırmızı kinoa, yaban mersini ve kuru vişne gibi malzemeler ile salata yapılır.

Yabani pirincin faydaları nelerdir?

- Yabani pirincin kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

- Tam tahıllı bir besin olduğu için obezite ve diyabet gibi hastalıklara karşı faydalıdır.

- Karbonhidrat oranı düşük olan yabani pirinç, diyet yaparken tok tutar ve zayıflamaya yardımcı olur.

- Yabani pirinç, vejetaryenlerde oluşabilecek vitamin eksikliğini önler.

Görselin kaynağı: https://amaranthfoodsblog.wordpress.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?