Yumurta Yiyemeyenlerin Derdine Çare Olacak Farklı ve Nefis 12 Yumurtasız Kahvaltı Tarifi

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254117 takipçi2198 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Mayıs 9, 2019
Zeynep Çetin
Mart 31
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Yumurta çok faydalı, birçoğumuz için çok da lezzetli bir yiyecek ama gelin görün ki yumurta yemeyen ya da yiyemeyenler de var aramızda tabii ki.

"Kahvaltının olmazsa olmaz ismi nedir?" diye sorsak eminiz birçoğunuzun yanıtı yumurta olacak ama yumurtaya alerjisi olanlar, yumurtanın bırakın tadını, kokusuna dahi katlanamayanlar için durum tam tersi. İşte bu yüzden biz de istedik ki onların hayatlarını bir parça daha kolaylaştıralım, neredeyse çoğu yumurta ile hazırlanan kahvaltılık tariflerden uzaklaşıp yumurtasız da enfes ve çeşit çeşit kahvaltılıklar hazırlanabileceğini gösterelim.

Eğer siz de yumurta yemeyen ya da yiyemeyenlerdenseniz ve sabahları "Ben ne yiyeceğim şimdi?" diye düşünmekten sıkıldıysanız bu listeyi bir köşeye mutlaka kaydedin. Her gün birini yaparak güne en yumurtasızından ama en lezzetlisinden başlayın.

Buyursunlar, karşınızda birbirinden nefis ve farklı yumurtasız kahvaltı tarifleri...

 • Açık tost

Yumurta yemeyenlerin kahvaltıdaki ilk kaçış noktalarından biri tabii ki klasik tost tarifleri oluyor. Ama her zaman o kaşarlı tostu yemek de olmaz, biliyoruz. O yüzden size aklınızdaki tost tanımını değiştirecek şöyle bir lezzet öneriyoruz.

Böylece çok daha nefis: Açık tost tarifi

 • Kahvaltılık patatesli bazlama

Boş bir vaktinizde bol bol hazırlayıp buzluğa atabileceğiniz, içinde yumurta olmadığı için de günlerce bozulmadan sizi bekleyebilecek kurtarıcı bir tarif o. Tek yapmanız gereken kahvaltı etmek istediğinizde buzluktan çıkarmak ve hafif yağlı tavada arkalı önlü pişirmek. Mis.

İçindeki patates harcıyla devleşen lezzet: Kahvaltılık patatesli bazlama tarifi

 • Muhlama

Karadeniz mutfağına tek başına hayran olma sebebi oluşturan bu güzeller güzeli karşısında sizin de hemen midenizden gurultular yükselemeye başlıyorsa, hazırlayın mısır ekmeklerinizi...

Başlıyoruz: Muhlama tarifi

 • Kahvaltılık kaşarlı patates kavurma

Toplam 4 basit malzeme ile hazırlanan, 20-25 dakikada şipşak hazırlayabileceğiniz pratik bir kahvaltı önerimiz var! Üstelik tıpkı yumurta gibi rengi sayesinde sofraya güneş gibi doğacak.

Yumurta yoksa patates var: Kahvaltılık kaşarlı patates kavurma tarifi

 • Pişi

Halk arasında lokma, keçi ayağı gibi isimlerle de anılan, kimileri içine yumurta koyarak hamurunu hazırlasa da aslında yumurtasız da enfes olan pişi karşımızda! Onu daha önce hiç bu kadar pofuduk ve iştah açan bir şekilde görmediyseniz...

Bu püf noktaları bir an önce öğrenmelisiniz: Pişi tarifi

 • Pekmezli kaçamak

Yumurtasız kahvaltılık arayışımıza Edirne'den nefis bir katkı geldi. Sadece 5 malzemeyle kolayca hazırlanan bu lezzet, içindeki pekmez sayesinde özellikle sonbahar-kış aylarında kahvaltı sofralarına sadece lezzet değil şifa da katmaya da kararlı gibi.

Onun bu isteğini geri çevirmek olmaz: Pekmezli kaçamak tarifi

 • Çiğ börek (Çibörek)

Hamurunda dahi yumurta kullanmanıza gerek kalmadan hazırlayabileceğiniz bu yumurtasız lezzet de Eskişehir'den gelen bir destek aslında. En güzeli orada yenir elbette biliyoruz ama her canımız istediğinde kalkıp Eskişehir'e gidemeyeceğimize göre...

En güzeli evde yapmayı da öğrenmeli: Çiğ börek (Çibörek) tarifi

 • Kahvaltılık sucuk sote

Sucuk ve kahvaltı kelimeleri bir araya gelince akla ilk gelen sucuklu yumurta olsa da yumurta yemeyenler, yiyemeyenler için akla ilk gelen bundan sonra sucuk sote olacak, eminiz.

Sucuklu yumurtayı unutturmaya geliyor: Kahvaltılık sucuk sote tarifi

 • Kaşarlı salamlı ekmek ruloları

Tost ekmeklerini bile şaşkınlığa uğratan bir lezzet geliyor! Abartıyoruz sanıyorsanız yanılıyorsunuz, zira bir kez deneyince bir anda kaç tane yediğinizi sayamayacaksınız.

Öylesine bir lezzet: Kaşarlı salamlı ekmek ruloları tarifi

 • 4-3-2-1 poğaça

Eğer sabah kahvaltısında poğaça yemeyi seviyor ama genelde hamuruna eklenen ve/veya üzerine sürülen yumurtalar nedeniyle bunu pek gerçekleştiremiyorsunuz müjdeler olsun...

Yumurtasız da poğaça yapmak mümkün: 4-3-2-1 poğaça tarifi

 • Tost makinesinde ıspanaklı gözleme

Böyle pratiklik görülmedi desek yeri. Sacda ya da tavada pişirilen gözlemelere alışkın olsak da bu kez işi pratikliğe dökmek adına tost makinesinden destek istiyoruz. Sağ olsun, bizim için ortaya şöyle efsane bir lezzet çıkarıyor.

Üstelik tüm bunlar için 15 dakika yetiyor: Tost makinesinde ıspanaklı gözleme tarifi

 • Smoothie kasesi (bowl)

Smoothie Kasesi (Bowl) Tarifi

Smoothie Kasesi (Bowl) Tarifi

Kahvaltıları daha hafif ve daha sağlıklı geçirmek isteyenlerdenseniz son yıllarda neredeyse tüm dünyada bir trend haline gelen, Instagram sayesinde ünü her geçen yıl daha da artan smoothie bowl, namıdiğer smoothie kasesinden hazırlayabilirsiniz.

Hem fotojenik hem de pek leziz: Smoothie kasesi (bowl) tarifi

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?