Patates Haşlama Süresini Yarı Yarıya Azaltan Herkesin Bilmesi Gereken Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Patates, her haline hayran olduğumuz sebzelerin başında geliyor. Kızartmasını ayrı, sulu yemek halini ayrı sevdiğimiz patatesin en sağlıklı hali ise haşlanmış hali.

Yemeklere katmak, salatalarda garnitür olarak kullanmak için patatesleri haşlama yolunu seçiyor ancak acelemiz olduğu durumlarda bu haşlama süresini beklemek zaman zaman da zor geliyor, farkındayız.

İşte bu noktada devreye nefis püf noktaları giriyor ve normalde 30-40 dakika olan patates haşlama süresini neredeyse yarı yarıya indiriyor.

Önce yeni başlayanlar için patates nasıl haşlanır anlatalım; ardından işi bir adım daha ileri götürüp patatesleri nasıl daha hızlı haşlayıp mutfakta zamandan kazanırız, öğrenelim.

Yeni başlayanlar için: Patates nasıl haşlanır?

Mutfağa yeni yeni girmeye başlayanlar, patatesleri en lezzetli şekilde haşlamak isteyenler için adım adım patates nasıl haşlanır, anlatalım.

 • Önce haşlayacağınız kadar patatesi iyice yıkayarak temizleyin.
 • Su kaynarken buharlaşacağı için tenceredeki su patateslerin boyunu 2-3 parmak geçecek şekilde olmalı. Haşlayacağınız patatesleri tercihinize göre kabuklu ya da soyulmuş olarak tencereye ekleyin ve üzerini suyla doldurun.
 • Orta derecede açık olan ocakta patatesleri haşlanmaya bırakın.
 • Ortalama yarım saatte haşlanacak olan patateslerin tam olarak haşlanıp haşlanmadığını anlamak içinse patateslerden birine bıçakla dokunun. Bıçak patatese kolayca giriyorsa ama onu yukarı çekerken patates parçalanacak gibi oluyorsa haşlanmış patatesleriniz hazır demektir.
 • Afiyet olsun.

  Patates nasıl çabuk haşlanır?

  patates-diyeti-nasil-yapilir

  Kabukları soyulmuş bütün patatesler ortalama 30 dakikada haşlanıyor, kabuklu haşladığınızda ise bu süre 40 dakikaya kadar çıkabiliyor. Eğer bu kadar vaktiniz yoksa şu püf noktalarına başvurarak bu süreyi azaltabilirsiniz.

  Eğer patatesleri kabuklu olarak haşlamayı tercih ediyorsanız patateslerin ortasından tam bir daire olacak şekilde kabuğu yarın

  Bu kabuğun daha hızlı soyulmasını ve patateslerin içinin daha hızlı haşlanmasını sağlayacaktır.

  Patatesleri küp küp doğrayıp üzerini geçecek kadar suya atmak haşlanma süresini yarı yarıya azaltacaktır

  Tabii bu, haşlanmış patatesleri kullanacağınız yemeğe göre değişir. Garnitür ve salatalarda bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  Patatesleri haşlayacağınız suya bir tatlı kaşığı sirke ilave edin

  Sirke sayesinde patatesler minerallerini kaybetmemiş olurlar hem de daha hızlı haşlanırlar.

  Patatesleri boyunu geçecek kadar su doldurulmuş bir düdüklü tencerede sadece 4 dakikada haşlayabilirsiniz

  youtube

  youtube

  Madem patatesleri hızlıca haşladık, ondan nefis bir patates salatası yapmayalım mı? Tarifini hemen şöyle bırakalım, afiyet olsun: Patates Salatası Tarifi  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?