https://yemek.com/tarif/canak-salata/ | Çanak Salata Tarifi

Sarımsak Kullanmadan da Lezzetli Mezeler Hazırlanabileceğinin Kanıtı 12 Sarımsaksız Meze

Favorilerime
Ekle

Sarımsak mükemmel bir nimet, vücuda faydaları da saymakla bitmiyor, kabul ama her zaman sarımsak yemek için doğru bir zaman olmayabiliyor, kokusu rahatsız edebildiği gibi kimilerinde mide ağrılarına sebep olabiliyor.

Tam da bu yüzden bugün hazırlarken içinde sarımsak kullanmasanız da lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyecek meze tarifleriyle geldik karşınıza. Evet, sarımsak belki de en çok mezelere yakışıyor ama özel misafirlerimizi ağırladığımız, belki de önemli konuların konuşulacağı sofralara kokusu nedeniyle pek de uygun görülmüyor.

E buna bir de midesi sarımsak nedeniyle rahatsızlanabilecek olanları ekleyince, bu sarımsaksız meze tariflerini de mutlaka bilmek, bir köşeye kaydetmek ve ihtiyaç duydukça kullanmak gerekiyor.

 • Pezzik cacığı

Sarımsağın en çok yakıştığı isimlerden cacığı, doğrudan sarımsaksız olarak hazırlamak da bir çözüm olur elbette ama o şekilde yaptığınızda sanki tadı biraz eksik kalır. O zaman bu kez cacığa sınıf atlatalım, içinden sarımsağı çıkaralım ama onu bambaşka bir lezzete dönüştürelim.

Tarifimiz de Yazgot mutfağından gelsin: Pezzik cacığı tarifi

 • Kestaneli köz patlıcan

Köz patlıcan mezelerde en sık kullanılan, en çok sevilen malzemelerden biri. Onu sık sık sarımsakla bir araya getirmeyi sevdiğimiz de doğrudur. Fakat bu kez pek de alışık olmadığınız bir lezzet hazırladık, tam da mevsimiyken kestaneden destek aldık. Yumuşacık kıvamıyla en sevdiklerimiz arasında yerini aldı bile.

Şimdi deneme sırası sizde: Kestaneli köz patlıcan tarifi

 • Eğin piyazı

Mezeler ve yoğurt söz konusu olduğunda sarımsak adeta şart gibi düşünülür ama madem sarımsak kullanmak istemiyorsanız onun da çözümü mis gibi baharatlarda gizli aslında.

Böylesini daha önce denememiştiniz: Eğin piyazı tarifi

 • Peynirli kırmızı biber mezesi

Sadece 5 malzemeyle hazırlayabileceğiniz en lezzetli ve şık sunumlu mezelerden biri o. İçinde sarımsak kullanmayacak olmanız da misafirlerinizin yüzünü güldürecek eminiz.

Misafir sofralarına çok yakışır: Peynirli kırmızı biber mezesi tarifi

 • Tahinli piyaz

Antalya usulü şöyle bol tahinli mis gibi bir piyaz da tam aradığınız tarif olabilir. Zira içinde sarımsak olmadığı gibi kendisi fasulyeden yapıldığı için çok da doyurucu ve besleyici oluyor, kalabalık sofralarda adeta bir kurtarıcı oluyor.

Tarifi Antalya'dan geliyor: Tahinli piyaz tarifi

 • Zeytin salatası

Sofranıza daha da renkli, alışılmışın dışında muazzam bir meze çıkarmak isterseniz, ferah ve şifa dolu bu zeytin salatası tam size göre demektir.

Kaşıklamaya doyamayacaksınız: Zeytin salatası tarifi

 • Patlıcan söğürme

Klasik şakşuka tarifinde sarımsak kullanıldığı için onunla aranıza mesafe koymuş olabilirsiniz ama sırf bu yüzden benzer lezzetlerden kendinizi mahrum etmek zorunda değilsiniz.

Bakınız, ondan çok daha ferah bir hali burada: Patlıcan söğürme tarifi

 • Zeytinyağlı fava

Böyle bir listede zaten içinde sarımsak kullanılmadan hazırlanan ve çok sevilen tariflerden favayı anmazsak eksik kalırdı.

Kuru baklayı herkese sevdiren tarif: Zeytinyağlı fava tarifi

 • Rus salatası

Çay saatlerinden davet sofralarına, dahil olduğu her anı, her öğünü güzelleştirebilen tariflerden biri o. Üstelik içinde sarımsak kullanmaya hiç ama hiç gerek yok.

Turşusunu eksik etmeyin yeter: Rus salatası tarifi

 • Kaşarlı polenta

"Klasikler şöyle bir kenarda dursun, ben daha farklı tarifler de keşfetmek istiyorum" derseniz İtalyan mutfağından çıkıp gelen, damak tadınıza ise çok uyacak bu tarifle hiç vakit kaybetmeden tanışın deriz.

Yapımı kolay, lezzeti muazzam: Kaşarlı polenta tarifi

 • Çanak salata

Sofraya koyacağı mezelerin en az lezzeti kadar sunumuna da önem verenlerdenseniz bu tarif tam sizlik. Patatesler baharatlarla lezzetlenip çanak haline geliyor, içinden de ona çok yakışan malzemeler eksik edilmiyor.

Göz dolduran nefis tat: Çanak salata tarifi

 • Kerevizli yeşil salata

Kerevizli Yeşil Salata Tarifi

Kerevizli Yeşil Salata Tarifi

Mevsimin en gözde isimlerinden biriyle, kerevizle listemizi sonlandıralım. Yoğurt, bu kez sarımsağa hiç de ihtiyaç duymadan tabakta devleşiyor, kerevizle uyumu damak çatlatıyor.

Kereviz onunla çok daha lezzetli: Kerevizli yeşil salata tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?