Önemli Bilgi: Pilav Yaparken Pirinç Islatılmalı mı Islatılmamalı mı?

Favorilerime
Ekle

Kuru fasulyenin kadim dostu, her türlü ev yemeğinin en doyurucu yancısı pirinç pilavı. Şehriyelisi, domateslisi, nohutlusu, bademlisi, tavuklusu her türlü pilav yaparken tane tane olması gerek. Suyunu tam çekmiş, pirinçleri aşırı yumuşamamış olması oldukça önemli. Pirinçlerin lezzetinin güzelleşmesi ve tam kıvamında olması için suda bekleten, bolca yıkayan ya da bekletmeden kavuranlarımız var. Gelin bugün arasındaki farklara birlikte göz atalım. Biz anlatalım, siz pilavınızı dilediğinizce yapın. Şimdiden ellerinize sağlık.

Pilav yaparken pirinç ıslatılmalı mı, ıslatılmama mı?

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi

Öncelikle pirinci yıkamak ve suda bekletmek isteyenleri buraya alalım. Pirincinizin içerisinde taş, toz, yabancı maddeler varsa pirinci mutlaka yıkamak veya suda bekletmek gerekiyor.Pirinciniz temiz değilse bu aşamayı mutlaka uygulayın. Pirinç içerisinde nişasta bulunan bir malzeme. Suda yıkandığı veya bırakıldığı zaman nişastası ortaya çıkıyor ve pişerken yapışma durumunu azaltmanıza yardımcı oluyor. Soğuk suyun içerisinde bekletirseniz pirinçler daha diri şekilde kalacaktır. Birkaç kez soğuk suyla yıkamak da benzer bir etkiyi verecektir. Bu şekilde suya nişastasını da çok fazla bırakmaz.

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi1

Eğer çok aceleniz varsa ve kısa sürede enfes bir pilav hazırlamak isterseniz piriçlerinizi sıcak suda yıkayabilir veya bekletebilirsiniz. Bu şekilde pilavlarınız çok daha hızlı hazırlanacaktır. Suyun içerisinde bırakılan pirinçlere klasik 1'e 1,5 veya 1'e 1 oranında su ilave etmek yerine su miktarını biraz daha azaltmak daha yararlı olacaktır. Pirinç zaten suda beklerken suyu çekeceği için pişirme aşamasında fazlaca su ilave etmek tane tane kıvamda pilavlar elde etmemize engel olabilir.

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi2

Pirinçlerin temizliğinden eminseniz pirinçleri suda yıkamanız veya bekletmenize gerek olmadan çok nefis pilavlar yapmanız mümkün. Pirinçleri saydamlaşana kadar kavurup suyunu ilave ederek pilavı pişirebilirsiniz. Burada en önemli püf noktası çok iyi kavurmak ve nişastasının açığa çıkmasını sağlamak. Her yöntemle tane tane sonuçlar almanız püf noktalarına dikkat etmeniz yeterli. Enfes pilavlar yapmak için mutfağa davetlisiniz. Pilav yapmanın püf noktaları için sizi şuradan alalım: Herkesi Hayran Bırakacak Harika Bir Pilav Yapmanın 10 Püf Noktası Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

dytedadeniz6 Temmuz 2021 7:19
Pirinçlerde mikroplastik olduğuna dair 2019-2020 tarihli çalışmalar yayınlandı. Bu Türkiye’deki mahsülleri de kapsıyor mu bilemiyoruz ama aslında hiç yıkamadan yaptığım pilavlar çok daha rahat pişerken mikroplastik endişesiyle yıkamaya başladım maalesef.
Yanıtla
Rüveyde Güngördü4 Mayıs 2021 8:43
Ben şahsen pirinçleri soğuk suda iyice ovalayarak yıkarım. Daha sonra iyice kavururum. Herkesin yaptığı gibi kaynamış su koymam. Soğuk su koyarım. 1 bardak pirince 1 buçuk bardak soğuk su koyarım. Tuz atarım. Su kaynadıktan sonra altını kısarım ve yavaş yavaş pişer. Tane tane oluyor.
Yanıtla
suleyyy 25 Mayıs 2021 12:05
Yanıtla
Bir de bunu denemeli

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?