Önemli Bilgi: Pilav Yaparken Pirinç Islatılmalı mı Islatılmamalı mı?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254598 takipçi1316 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Ağustos 20, 2019
Cemre Özgüzel
Kasım 21, 2017
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Kuru fasulyenin kadim dostu, her türlü ev yemeğinin en doyurucu yancısı pirinç pilavı. Şehriyelisi, domateslisi, nohutlusu, bademlisi, tavuklusu her türlü pilav yaparken tane tane olması gerek. Suyunu tam çekmiş, pirinçleri aşırı yumuşamamış olması oldukça önemli. Pirinçlerin lezzetinin güzelleşmesi ve tam kıvamında olması için suda bekleten, bolca yıkayan ya da bekletmeden kavuranlarımız var. Gelin bugün arasındaki farklara birlikte göz atalım. Biz anlatalım, siz pilavınızı dilediğinizce yapın. Şimdiden ellerinize sağlık.

Pilav yaparken pirinç ıslatılmalı mı, ıslatılmama mı?

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi

Öncelikle pirinci yıkamak ve suda bekletmek isteyenleri buraya alalım. Pirincinizin içerisinde taş, toz, yabancı maddeler varsa pirinci mutlaka yıkamak veya suda bekletmek gerekiyor.Pirinciniz temiz değilse bu aşamayı mutlaka uygulayın. Pirinç içerisinde nişasta bulunan bir malzeme. Suda yıkandığı veya bırakıldığı zaman nişastası ortaya çıkıyor ve pişerken yapışma durumunu azaltmanıza yardımcı oluyor. Soğuk suyun içerisinde bekletirseniz pirinçler daha diri şekilde kalacaktır. Birkaç kez soğuk suyla yıkamak da benzer bir etkiyi verecektir. Bu şekilde suya nişastasını da çok fazla bırakmaz.

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi1

Eğer çok aceleniz varsa ve kısa sürede enfes bir pilav hazırlamak isterseniz piriçlerinizi sıcak suda yıkayabilir veya bekletebilirsiniz. Bu şekilde pilavlarınız çok daha hızlı hazırlanacaktır. Suyun içerisinde bırakılan pirinçlere klasik 1'e 1,5 veya 1'e 1 oranında su ilave etmek yerine su miktarını biraz daha azaltmak daha yararlı olacaktır. Pirinç zaten suda beklerken suyu çekeceği için pişirme aşamasında fazlaca su ilave etmek tane tane kıvamda pilavlar elde etmemize engel olabilir.

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi2

Pirinçlerin temizliğinden eminseniz pirinçleri suda yıkamanız veya bekletmenize gerek olmadan çok nefis pilavlar yapmanız mümkün. Pirinçleri saydamlaşana kadar kavurup suyunu ilave ederek pilavı pişirebilirsiniz. Burada en önemli püf noktası çok iyi kavurmak ve nişastasının açığa çıkmasını sağlamak. Her yöntemle tane tane sonuçlar almanız püf noktalarına dikkat etmeniz yeterli. Enfes pilavlar yapmak için mutfağa davetlisiniz. Pilav yapmanın püf noktaları için sizi şuradan alalım: Herkesi Hayran Bırakacak Harika Bir Pilav Yapmanın 10 Püf Noktası Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?